De eerste streekplankaart van de provincie Flevoland J. Schilder Volgens het Kartografisch Woordenboek (bosetal, 1991) is een streekplankaart een 'Kartografische weergave van een globaal beleidsplan (streekplan) waarin de beoogde toekomstige ontwikkeling van een aantal aan elkaar gren zende gemeenten in hoofdlijnen wordt aangegeven. Dit artikel gaat nader in op de totstandkoming van de streekplankaart van Flevoland met een blik naar de organisatie van de kartografische werkzaamheden bij deze provincie. De kaart, en dus ook deze streekplankaart, wordt in Flevoland beschouwd als communicatiemiddel bij uitstek voor (complexe) informatie-overdrachtDaarbij fungeert de kartograaf als vertaler van beleidsinformatie, bestemd voor burgers en belanghebbenden. Uitgangspunten voor het streekplan In de inleidende tekst van Het streekplan Flevoland (1993) Staat, dat het gebied van de provincie Flevo land het resultaat is van een veeljarig proces dat mede gericht is op het helpen oplossen van ruimtelijke vraag- stukken eiders in Nederland'. Flevoland heeft een bijzondere positie verworven als gebied met een modern en hoogwaardig milieu. In delen van de provincie moet de primaire inrichting nog nader gestalte krijgen, en tegelijkertijd treedt eiders, met name in de wat 'oudere' gebieden, alweer behoefte aan veran- dering in ruimtegebruik op. Dit heeft, samen met zieh regelmatig aandienende nieuwe vraagstukken, aanlei- ding gegeven tot het opstellen van een streekplan. Overeenkomstig wettelijk voorschrift bestaat het streek plan uit: een beschrijving van de gewenste ontwikkeling in hoofdlijnen; een streekplankaart, waarop de hoofdlijnen in beeld zijn gebracht; een toelichting. Deze onderdelen zijn gebundeld in een handzaam boek- werk van ruim 200 pagina's. Bij de beschrijving van de gewenste ontwikkeling ligt de nadruk op de ruimtelijke struetuur in de körnende 10 jaar, danwel op de periode tot 2015. Bij de aanduiding hiervan is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van recente plannen en visies van Rijk, gemeenten en andere instellingen. Deze zijn, waar moge lijk, in onderlinge samenhang gebracht met het in het streekplan neergelegde beleid voor de provincie als geheel. De gewenste funeties en ontwikkelingen zijn globaal en samengevat weergegeven op de streekplankaart. Deze kaart is mede bepalend voor het uit te voeren beleid in het kader van het streekplan. Uitgangspunten voor het kartografisch ontwerp Er bestaan in Nederland geen bepalende richtlijnen voor de kartografische vormgeving van plankaarten. Ook is er geen duidelijkheid over het gebruik van een topografi- sche basis als ondergrond voor de visualisatie van de gewenste thema's. Een streekplankaart blijft het resul taat van een dialoog tussen de planoloog en de karto graaf, en het eindprodukt hangt sterk af van de verbeel- dingskracht van de kartograaf. Na het tonen van de eerste schetsen voor het ontwerp en het uiteindelijke streekplan werd ik door de afdeling Ruimtelijke Orde- ning en Volkshuisvesting van de provincie Flevoland in contact gebracht met Frits Kroeze van de Fa. Kuiper Compagnons te Rotterdam, daarvoor medewerker bij de PPD van de provincie Noord-Flolland. Aanleiding hiervoor was de door deze dienst in 1989 gemaakte (ont- werp-)streekplannen voor de kop van Noord-Holland, Texel en Waterland, gebaseerd op een 'nieuwe streek- planmethodiek'. Deze methodiek wordt uiteengezet in het Studiebericht Nakaarten van de Dienst Ruimte en Groen van de provincie Noord-Holland (1990) en is fei- telijk gebaseerd op toepassing van de kartografische semiologie. Zij resulteerde in een aantal plankaarten met een heldere kartografische expressie; een meer- waarde die aansloot bij het kartografisch concept van de streekplankaart voor Flevoland. In de legenda komt dit concept tot uiting in drie hoofd- categorieen, namelijk: de stedelijke funeties; de landelijke funeties; de verbindingen. Binnen deze funeties heeft het onderscheid 'bestaand', 'toekomstig te ontwikkelen' en 'toekomstig nader te bepalen' zowel betrekking op fasering in de tijd, als op de mate van concretisering van de ruimtelijke inrichting. Dit heeft de schematische vorm van de legenda bepaald. KT 1994.XX. 1 57

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 59