c KSÜHK« Figuur 3. Modulaire opbouw GIS platform en relatieprocessen. worden in een geintegreerd proces. Het Büro Karto- grafie en Grafisch Ontwerp verzorgt de (land-)meetkun- dige, rekenkundige en (karto-)grafische werkzaamheden voor de gehele provinciale dienst in alle beleidsvelden, zodat kartografie in de volle breedte moet worden bedreven. Om aan alle vragen te kunnen voldoen, is een gestructureerd bestand, dat uiteraard actueel moet blijven, in drie schaalklassen vereist. Anders is een ver- antwoorde koppeling tussen de bestaande ruimtelijke informatie en daaraan gerelateerde thema's niet moge- lijk, en wordt geografische informatieverwerking ten behoeve van beslissingen en beleidsprocedures bij voor- baat waardeloos. Voor bewerking en uitwisseling van ruimtelijke informatie moet eerst een fundament zijn gelegd. Dat wordt gevormd door de meest grootschalige van de drie klassen (schaalklasse 1), omdat daarin de ruimtelijke gegevens in de meest zuivere vorm (bijvoor- beeld als digitale meetgegevens) worden vastgelegd. Dit resulteert in een gestructureerd grootschalig topogra- fisch bestand, met daaraan gerelateerd inhoudelijke en administratieve gegevens. De grootschalige basiskaart van Flevoland vormt een belangrijk deel van dit bestand, dat verder wordt ge- bruikt voor kaarten op het gebied van wegen en verkeer, water en milieu en overzichten ten behoeve van beheer en onderhoud van provinciale objecten en eigen- dommen. Wijzigingen en de elementaire bijhouding vinden in dit bestand plaats. Mutaties en externe (GIS)- gegevens worden, na een generalisatieproces, doorge- stuurd naar het middelschalige topografische bestand, en vervolgens naar het kleinschalige topografische bestand (resp. aangeduid als schaalklassen 2 en 3). De uit deze bestanden geproduceerde kaarten hebben een bereik van resp. 1:1.000 tot 1:5.000, 1:10.000 tot 1:50.000 en 1100.000 tot 1:500.000. Het middel- en kleinschalige topografische bestand bedekken het gehele provinciale gebied, met ruime omgeving, in een aanslui- tend uniform kaartbeeld. Het middelschalige bestand is overigens een erfenis uit de tijd van de voormalige Rijks- dienst voor de IJsselmeerpolders. Als digitaal rasterbe stand is het nog altijd van grote waarde bij gebrek aan 60 actuele digitale gegevens van de Topografische Dienst Nederland (TDN). Gelet echter op de snelle (GlS-)ont- wikkelingen op regionaal, provinciaal en nationaal niveau, en de daaruit voortvloeiende uitwisselingen, zal op körte termijn uitgekeken moeten worden naar een gestructureerd middelschalig basisbestand met een lan- delijke bedekking. Dan kunnen ook bij veranderende grenzen en steeds wisselende wensen bestanden naadloos worden uitgebreid. Een dergelijk kwaliteitsbestand zal, naar verwachting, in 1997 door de TDN voor het gebied Flevoland gerealiseerd zijn. De kaartproduktie De bijgevoegde streekplankaart is vervaardigd uit schaalklasse 3, het kleinschalige topografische bestand. De (karto-)grafische afwerking van deze kaart is groten- deels een Apple Macintosh-aangelegenheid. De moge- lijkheden van de 'Mac' zijn tijdens NVK-studiedagen en in eerdere artikelen in het Kartografisch Tijdschrift (onder andere door Olev Koop, Michel van Elk en Paul Schokker) uitvoerig belicht. Hierbij zijn onder meer de kartografische toepassingen van het tekenpakket Aldus Freehand, dat gebruikt is voor de produktie van de streekplankaart, behandeld. Na vaststelling van de kaart- inhoud is het met FreeHand mogelijk om snel de Sym bolen van de geselecteerde basistopografie (via DXF) in andere stijlen en lagen om te zetten. De thematische informatie van de bijgevoegde streekplankaart is in hogere lagen geplaatst dan de onderliggende topografie. Het gewenste beeld is ontstaan door een juiste opbouw van topografische en ingepaste thematische lagen, met voldoende aandacht voor de vormgeving van de karto grafische Symbolen. De kaarttypografie vervult een belangrijke ondersteunende rol. Een ontwerp kon op het beeldscherm of door middel van een kleurproef direct worden beoordeeld door de kartograaf en de beleidsaf- deling. Wijzigingen, bijvoorbeeld na een inspraakproce- Lees verder op blz. 73. KT 1994.XX. 1 MGE Analyst visualiseert de analyse MGE Finisher kartografische vormgeving en uitvoer Modular GIS Environment (MGE) platvorm voor data-validatie, data-management, data-analyse, object-orientatie, rapportage Relational Interface System (RIS) koppeling database en MGE IRAS C verwerking van rasterdata Relational Database Management System (RDMS) opslag van geografische en gerelateerde informatie (Oracle) Microstation tekenen 4C Relatieprocessen Objectentabel geografische informatie van de (gemeten) objecten Categorietabel (klassificatie) toegevoegde (gerelateerde) informatie m.b.t. het kaarttype Kaartentabel bibliotheek van alle gemaakte kaarten Gedefinieerde attribuuttabellen (object-orientatie) toegevoegde (gerelateerde) alfa-nummerieke informatie 4 Relatietabellen Jopslag en visualisatie van alle gemaakte relaties Relatieprocessen

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 62