P.C.J. van der Krogt kartografische programma's PC Atlas: zo kan het... maar liever niet! In de Verenigde Staten kan men in de grote super markten voor wel zeer läge prijzen allerlei Software kopen. Een van de software-series voor kantoor en thuis is Swift Professional van Cosmi Software uit Wil- mington (California). De programma's kosten slechts 9,95, waarvoor men het programma op 3 Vi en 5 Vi inch en een handleiding in een fraaie kleurige doos krijgt. Een voor kartografen interessant ogend programma uit deze reeks is PC Atlas. De doos verkondigt juichend: 'Features: Major cities rivers Time Zones Area Codes Economics Population And much much more! Print or export to PCX files'. Na het opstarten verschijnt een wereldkaart, vermoede- lijk in Goode's onderbroken afbeeldingsmethode geba- seerd op Sanson-Flamsteed en Mollweide. Enige aandui- ding van meridianen en parallellen ontbreekt echter: de continenten verschijnen in groen in een blauwe recht- hoek, die een cilinderprojectie suggereert. Groenland verschijnt anderhalf maal en Antarctica wordt afgebeeld als vier eilanden. Vervolgens blijkt direct dat de geleverde 'manuaP - een boekje op A5-formaat met 14 bladzijden: 8 bladzijden tekst, 2 bladzijden inhoud en verder niets bij een andere versie hoort. In plaats van de zeven beschreven menu-opties staan er slechts vier op het scherm: Display Focused on Print Quit Met uitzondering van de laatste optie levert elke optie een pull-down menu op. Het 'manual' kan dus wegge- stopt worden. 'Display' regelt de kartografische informatie. 'Focused on' betreft de tekstuele gegevens (zowel vaste als zelf in te voeren), die ik hier niet verder wil bespreken. De beide laatste opties hoeven geen commentaar. Het programma maakt gebruik van twee niveau's gedi- gitaliseerde kaarten. Het eerste niveau is de genoemde wereldkaart; het tweede niveau bevat 18 kaarten van delen van de wereld, die door middel van de optie 'Focus in' bij Display kan kiezen: Africa, Asia NE, Asia SE, Asia NW, Asia (Western), Australia Area, Canada (NE), Canada (NW), Canada (SE), Canada (SW), Cuba and Area, Commonwealth of Ind. States, Europe North, Europe South, Mexico (North), Mexico (South), South America, United States of America (USA). Na de keuze verschijnt de gewenste deelkaart met alle landen en staten in verschillende kleuren en, indien de optie aan Staat, Steden en rivieren. Dit laatste is overigens meer naam dan daad: alleen hoofdsteden van grote landen en een enkele rivier of meer zijn opgenomen. Kiest men bij zo'n deelkaart weer 'Focus in', dan kan een bepaalde Staat of bepaald land gekozen worden. De deelkaart verschijnt dan opnieuw in z'n geheel, alleen het gekozen land is dan groen gekleurd terwijl de rest blank gebleven is. Ook kan men op deze wijze een stad of rivier kiezen (deze verschijnen dan flikkerend in beeld). Het pakket biedt nog een verrassende mogelijkheid, die wel wat verborgen is in het menu: een detailkaart van het gekozen land op de grootte van het scherm. Men kiest daartoe in het menu de optie 'Focused on' en dan 'Options'; een andere mogelijkheid is de cursor in een polygoon te plaatsen en de rechtermuisknop in te drukken. In beide gevallen verschijnt een venster met o.a. de keuze 'zoom in/out'. Dit klinkt allemaal heel aardig en ziet er zeker veelbelo- vend en enigszins doordacht uit. Maar de uitvoering laat echter nogal wat te wensen over. Op de eerste plaats kan er bij 'Focus in' op het deelkaart- niveau slechts een polygoon tegelijkertijd gekozen worden. Staatkundige eenheden die uit meer dan een polygoon bestaan kunnen daarom niet in een keer 'gefo- cused' worden, soms heeft men daartoe doodleuk een- zelfde naam twee of drie maal in de keuzelijst (bijvoor- beeld twee maal Michigan, de eerste mogelijkheid toont het Upper Peninsula, de tweede het Lower Peninsula). In andere gevallen Staat een afzonderlijk deel apart in de lijst (bijvoorbeeld 'Italy' and 'Sardinia'; Sicilie heeft men met het vasteland verbonden). Bij het 'inzoomen' verschijnt natuurlijk alleen het gekozen deel scherm- groot. Is een land slechts gedeeltelijk op een deelkaart zicht- baar, dan ziet men bij het inzoomen alleen dat gedeelte vergroot. Voor de deelkaarten en het ingezoomde beeld wordt namelijk van hetzelfde bestand gebruik gemaakt. Op de tweede plaats is het digitaliseren uitermate slordig en met zo min mogelijk punten gedaan. Elk land is een aparte polygoon, wanneer de twee aangrenzende veel- hoeken niet aansluiten, blijkt er zieh een stuk zee tussen te bevinden (zoals op de kaart Europe South tussen KT 1994.XX. 1 61

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 63