HETHEFLANBSj Figuur 1. Nederland, zoals weergegeven op de kaart Europe North. Tsjechie en Duitsland!). Voor elke deelkaart zijn de landen afzonderlijk gedigitaliseerd, ook wanneer ze elkaar overlappen. Dit levert merkwaardige consequen- ties op voor landen die op twee deelkaarten staan, zoals Nederland dat op Europe North en Europe South voor- komt. Ik heb van beide Nederlanden een afdruk ge- maakt (figuur 1 en 2) overigens levert de printoptie slechts een schermafdruk op waarbij eerst de kleuren in rasters gewijzigd worden (de Cursor blijft echter op z'n plaats!). Het wegschrijven als pcx-bestand levert geen voordelen op: het scherm wordt grafisch wegge- schreven, alleen blijven de kleuren behouden. De keuze van de ingetekende (hoofd-)steden is volstrekt onbegrijpelijk. Bij Zuid-Amerika zien we bijvoorbeeld wel San Jose en Georgetown, maar niet Caracas en Bogota (figuur 3). Suriname is gewoonweg vergeten: op de deelkaart verschijnt het als een deel van de Atlanti sche Oceaan, de naam komt ook niet voor in de rij te kiezen landen! De overige mogelijkheden van dit 'programma' wil ik laten voor wat het is. Ze zijn van hetzelfde niveau. Hoewel er weinig te verwachten valt voor een prijs van nog geen 20 gülden, is de uitvoering toch ver onder mijn toch al läge verwachting. De aardige ideeen om geogra- fische informatie te verkrijgen worden volkomen te niet gedaan door de matige programmering en de volstrekt ontoereikende basiskaart. Figuur 2. Nederland, zoals weergegeven op de kaart Europe South. Bespreking van PC Atlas van Swift in het Kartografisch Tijdschrift dient hetzelfde doel als de reeds jaren bestaande rubriek 'Zo kan het...'. Net zo min als deze rubriek voorkomt dat er nog steeds siechte kaarten gepubliceerd worden, zo zal deze bespreking niet kunnen verhinderen dat er nog slechtere programma's op de markt komen (alhoewel?)! m i Figuur 3. De kaart van Zuid-Amerika met hoofdsteden. 62 KT 1994.XX. 1 SOUTH AMEHICA i T 1 BUENOS AIRES

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 64