schillende kanalen bepaald, waarbij dat van de stereoscopische diepte niet zo sterk werkt als dat welk gebaseerd is op het waarnemen van de eigen- schappen van oppervlakken (gradienten, buiging en discon- tinuiteiten): de dominante indruk van diepte kan dus in feite met een oog worden waargenomen. Er is ook veel onderzoek waarbij men denkt: wat jammer dat men nu net niet ook even een kartografische toepas- sing uitgeprobeerd heeft. Zo zijn er een aantal bijdragen die de invloed van de relatie van het standpunt van de waarnemer tot een afbeelding onder- zoeken, en dan zou men wensen dat men dan ook naar het waarnemen van schaduwering had gekeken. Voor kartografen is in de bundel een erg nuttige definitie van beeiden te vinden (van Ellis) 'A picture is pro- duced through establishment of a rela- tion between one space and another, so that some spatial properties of the first are preserved in the second, which is its image'. Men blijkt in deze nieuwe richting ook veel onderzoek te doen naar het verschil tussen de sym bolische en de geometrische aspecten van beeiden, en de manier waarop die twee aspecten elkaar beinvloeden. Een ding valt tegen in dit boek: de vol- strekte onleesbaarheid van de dia- grammen, een punt waaraan ook theoretisch kartografen zieh nogal eens schuldig maken. Een reden te meer, blijkbaar, om affiniteit met deze nieuwe wetenschapsrichting te voelen. F.J. Ormeling Zahn, U., Diercke Weltatlas. Braunschweig: Westermann Schul buchverlag GmbH, 1992. 233 pp. kaarten, 10 pp. inhoud, 27 pp. regist er. Formaat 29,7 x 23 cm. ISBN 3-14-100600-8. PrijsDM 54,80. Nieuwe ontwikkelingen Het is knap van de producenten om zo snel na de vorige editie van 1988 een nieuwe editie van deze atlas uit te brengen waarin geen spoor meer terug te vinden is van de vroegere DDR: dat gebied is volledig geintegreerd in de Bondsrepubliek. Ook de ontwikke lingen in de voormalige Sovjetunie en Joegoslavie zijn kartografisch gezien geheel verwerkt. Dat moet veel moeite en tekenwerk hebben gekost, en de actualisering van de rest van de wereld is daar dan ook aan opgeofferd. De prestatie is daar echter niet minder om. Wat daarnaast opvalt aan de nieuwe Diercke-atlas zijn de wijze van open- legging, de trend om naast de fysische kaarten ook economische kaarten te brengen, en het gebruik van tijdseries om dynamische Processen te ver beeiden. Met betrekking tot de openlegging of toegankelijkheid is er veel aandacht voor de inhoudsopgave, die zowel geografisch als thematisch is; er is ook een thematisch register. Zelfs in de indexkaarten op het schutblad is er sprake van thematische kaarten. De toegankelijkheid is nog vergroot doordat een aanvang gemaakt is bij enkele kaarten om de inhoud ervan met een pregnante tekst toe te lichten. Een dergelijk commentaar kan bij- zonder nuttig zijn voor de leerlingen. Tot de toegankelijkheid draagt ook de introduetie in het kaartlezen, inclusief kaarttypen en symboolsystematiek bij; dat geldt zeker ook voor de duide- lijke paginanummers. Hoewel al eerder economische kaarten voorkwamen op dezelfde schaal als de fysische overzichtskaarten, kan men nu toch ook bij Diercke spreken van een trend om economische en fysische kaarten tegenover elkaar te plaatsen (de ooit op de Nederlandse markt ver sehenen Holzel atlas uit Oostenrijk is daar in de jaren vijftig mee begonnen). Tenslotte is er extra veel aandacht voor stadssanering en milieuaspecten; een juweeltje is bijvoorbeeld de kaart van de verontreiniging van het opper- vlaktewater in Duitsland; hier zijn de effecten van de ontoereikende milieu- politiek in de voormalige DDR nog duidelijk zichtbaar! Zo ook de kaart met de electriciteitscentrales in Midden-Europa (met de hele batterij bruinkoolcentrales in Tsjechie längs het Ertsgebergte), of de milieukaart van de Noordzee. Van tijdseries is zeer veel gebruik ge maakt. Vooral voor delen van Duits land, om stedelijke of rurale verande- ringen aan te geven, maar ook daar- buiten (Lancashire, Warschau, Let- land, Argos, Parana, Hurricane). Leesbaarheid De typografie had in de Diercke Welt atlas in het verleden wel eens de nei- ging door haar vette karakter teveel te overheersen. Hetzelfde gold voor de schaduwering die te zwaar was aan- gezet. Daar is wat aan gedaan door op schreefloze letters over te gaan, en door de staatsnamen te verrasteren, en ook de schaduwering is minder zwaar afgedrukt. Bij de nieuwe kaarten is een enkele maal te enthousiast voor donkerder tinten gekozen; door het gecoate papier is daardoor van over- straling spake waardoor de informatie moeilijk uit de kaarten is af te lezen (bijv. bij Singapore); dat gebeurt soms ook door te Sterke verkleining of een störende verrastering. Kaartvolgorde Tot de leesbaarheid draagt ook de volgorde van de kaarten bij; wanneer die niet aan de ideeen van de lezer beantwoordt kan dat de leesbaarheid aantasten. Zo komt de plaatsing van de kaarten van Letland na die van Azie niet als logisch over. De atlas heeft verder qua geografische volgorde de gebruikelijke centripetale struetuur: eerst Duitsland, dan de omliggende landen, Europa, Afrika, Azie (inclu sief Rusland), Australie, Amerika en de wereld. Een speciaal aspect van de kaartvolg orde wordt gevormd door de econo mische kaarten op dezelfde schaal als de fysische overzichtskaarten. Die vinden we nu bij Scandinavie, Afrika (Noord en Zuid), Israel, Noord-Azie en Zuidoost-Azie, Australie, USA- Canada, Midden-Amerika en Zuid- Amerika. Zoals gezegd betreft het hier een nieuwe trend, en die is blijkbaar nog niet helemaal goed uitgewerkt of doordacht, omdat er niet duidelijk een struetuur in zit: de ene keer komt het fysisch-economische kaartenpaar eerst, vöctr de andere kaarten van de regio, de andere keer, zoals bij Afrika, komen ze als afsluitting van een regio naal deel; soms (bij Zuid-Amerika) komen de andere kaarten ook tussen de fyische en economische kaart in. Standaardisering Tot de leesbaarheid draagt ook de standaardisering bij. Met betrekking tot schalen, projecties en Symbolen is de Diercke Weltatlas een schoolvoor- beeld van goede standaardisatie. De enige uitzondering daarop wordt door de nieuwe economische kaarten gevormd. Blijkbaar is hun legenda nog niet helemaal uitgekristalliseerd. Dat uit zieh in zowel een verschillende symboliek voor bepaalde verschijn- selen (steppe, intensieve landbouw) als 64 KT 1994.XX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 66