berichten In memoriam dr.ir. J.B.Ch. Wekker (1920-1993) (FOTO) Op 18 november 1993 is in Parama ribo de geodetisch ingenieur dr. Just Wekker na een kort ziekbed over- leden. Hij was een van de laatsten uit een reeks van landmeters die in de 20e eeuw de witte plekken in de kaart van Suriname ingevuld hebben. Aan het begin van zijn loopbaan werden topo- grafische details nog verzameld door te voet of per korj aal het land door te trekken. In de laatste jaren van zijn functie als hoofd van het Centraal Bureau Luchtkartering (CBL) werd de meetkundige grondslag van de kaart door middel van satellietmetingen be- paald. Zijn naam verdient opgenomen te worden in de reeks van namen van landmeters uit de 19e en 20e eeuw die pioniersarbeid verricht hebben: W. Loth, J.F.A. Cateau van Rose veit, L.A. Bakhuis, W. de Quant. Geboren te Paramaribo op 2 Oktober 1920, ontving hij zijn praktijkoplei- ding bij de Opnemingsdienst en op het Domeinkantoor. Later, na de oprich- ting van het Centraal Bureau Lucht kartering bij een regeringsresolutie van 1948, vervulde hij verschillende functies bij de fotogrammetrische kar tering van het binnenland van Suri name. Eerst van het gebied ten noorden van de 4e breedtegraad en vanaf 1956 ten zuiden daarvan, tot aan de grens met Brazilie. J.B.Ch. Wekker KT 1994.XX. 1 In 1965 werd Just Wekker benoemd tot hoofd van het CBL. De functie van het CBL omvatte het toezicht op de uitvoering van de luchtkartering door KLM-Aerocarto en het ten nutte maken van die luchtkartering door foto-interpretatie en kaartvervaardi- ging. Zijn arbeidsveld, dat geheel Suriname omvatte, bracht hem in nauw contact met de bewoners van het binnenland. Sociale Problemen en culturele eigen- schappen van de bevolking hadden in hoge mate zijn aandacht. Gedurende zijn hele loopbaan heeft hij zieh actief bemoeid met missie en Studie van de bevolking en haar cultuur. In het ker- kelijke leven vervulde hij bestuurs- funeties en voor zover de ambulante taak op het CBL het toeliet, verrichtte hij wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de geschiedenis van land en volk. Zijn bekendheid met vrijwel alle delen van het land, met de rivieren längs de grens, tot aan hun bovenloop, verklaren het gevoel van betrokken- heid bij de staatkundige geschiedenis van Suriname. Veel energie heeft hij besteed aan de poging om een oud grensgeschil met Brits Guyana met een voor Suriname gunstig resultaat op te lossen. Gedreven door liefde voor het land en met een overtuiging van een Surinaams gelijk (dat in de manus- criptkaart van S.H. Sanders uit 1720 bevestigd werd), heeft hij met woorden en publikaties gestreden voor een tractaat of compromis met betrekking tot de grens tussen Suri name en Brits Guyana (zie knag Geo- grafisch Tijdschrift VIII (1974) nr. 5). In 1970 werd namens enkele Lands diensten uit Suriname aan prof.dr. J.I.S. Zonneveld en aan ondergete- kende verzocht een uitgebreide Studie van de karteringsgeschiedenis van Suriname uit te voeren. Dankzij een subsidie van WOTRO, verleend voor 1971 en de eerste helft van het jaar 1972, kon onder leiding van onderge- tekende een onderzoek naar de ont- staansgeschiedenis van de oude land en zeekaarten uit de periode 1500 ca. 1900 verricht worden. Het resultaat van dit onderzoek werd neer- gelegd in een collectie van 49 groot- formaat reprodukties van de belang- rijkste kaarten en een uitvoerige tekst, uitgegeven door Theatrum Orbis Ter- rarum te Amsterdam in 1973, met de titel Links with thepast. Just Wekker, initiatiefnemer in dit werk, schreef het hoofdstuk over de karteringen van Suriname in de 20e eeuw. Na het afleggen van het ingenieurs- examen aan de Technische Hoge- school in Delft in 1979, schreef hij een proefschrift over Historie, iechnieken en maatschappelijke achtergronden der karteringswerkzaamheden in Suri name sinds 1667, waarin gegevens uit het werk Links with the past verwerkt zijn. De promotie tot doctor in de Sociale Wetenschappen had op 9 Sep tember 1983 plaats te Utrecht met als promotoren Koeman en Schilder. Door zijn grote kennis van de cultuur van de bevolkingsgroepen was hij de meest aangewezen persoon om H.N. Dahlberg op te volgen als lid van de UN Group of Experts on Geogra- phical Names. Dit zeer specialistisch gerächte onderwerp uit de kartografie vond toepassing in de schrijfwijze van plaatsnamen enz. op de door het CBL gepubliceerde topografische kaarten. In 1975 werd hij bij bevordering benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Met deze hierboven kort samengevatte wetenschappelijke prestaties wordt slechts een eigenschap van de persoon Just Wekker belicht. Voor zijn gezin (dat hij zo vaak alleen aan de zorgen van Gina moest overlaten wanneer hij in het buitenland verbleef) personifi- ceerde hij de normen van een verant- woordelijk burger. Voor zijn collega's en vrienden is hij de betrouwbare schakel geweest tussen de groepen en hun belangen in een heterogene samenleving. Ondanks hun onderling 7

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 9