het grote voordeel van de constructie met Geodesia de vaste verschijning van het tijdschrift is. De informatievoorzie- ning zal hierdoor sterk verbeteren. De heer B. Köbben vroeg zieh hierbij wel af of het nieuws in Geodesia ook herhaald moet worden in het KT en omgekeerd. De heer A. Kers bracht hierop naar voren dat Geodesia echt nieuws brengt. Ze beschikken over een goed netwerk. Het KT is goed, rnaar niet wat betreft het nieuws! De heer J. Smits suggereerde vervolgens om een electronic mail depot in te rich ten bij de NVK bij de secretaris en/of penningmeester. Hierop vroeg de heer F.J. Ormeling aan de vergadering of een der aanwezigen een advies zou willen opstellen voor het inrichten van een NVK-bulletinboard. De heer B. Köbben bleek bereid deze taak op zieh te willen nemen. Start een werkgroep die zieh bezig houdt met het gebruik van ruimtelijke informatie. Volgens de heer J. Smits houdt de karto- grafie zieh bezig met visualisatie. Behoort de NVK zieh nu ook met ruim telijke informatie bezig te houden? Tegenwoordig ontstaan er dynamische bestanden en bestaat er eigenlijk geen kaart meer, maar een hoeveelheid data waaruit kaarten afgeleid kunnen worden. Hierop benadrukt de heer A. Kers dat in de definitie van Kartografie het gebruik van kaarten, en daarmee van ruimtelijke informatie, wordt ingebrepen. Hieraan voegde de heer C. van Elzakker toe dat het funetioneren van kartografische beei den op basis van ruimtelijke informatie centraal zal moeten staan binnen de bedoelde nieuwe werkgroep. De voorzitter benadrukte dat de discus- sie eigenlijk een terminologiekwestie betraf. Vervolgens vroeg zij aan de ver gadering of er behoefte is aan nieuwe werkgroep ten behoeve van kaartge- bruik. Hierop antwoordde de heer J. Smits dat de behoefte zeker wordt onderkend. Vervolgens besloot de vergadering de nieuwe werkgroep in te stellen. De heer C. van Elzakker werd bereid gevonden de nieuwe werkgroep te trekken. Start een werkgroep kaartontwerp en desktop mapping. In zijn toelichting op deze aanbeveling maakte de heer M.J. Kraak duidelijk dat deze werkgroep zieh moet richten op de theorie van het kaartontwerp en het gereedschap daarvoor. Het betreft in grote lijnen de PC/MAC-kartografie. In reactie hierop bracht de heer S. van der Steen naar voren dat de werkgroep vooral inhoudelijk bezig zal moeten zijn. Het gereedschap komt ook binnen de werkgroep Produktietechnieken aan bod. Hij is er van overtuigd dat wel inhoud aan deze nieuwe werkgroep te geven zal zijn. De heer C. van Elzakker benadrukte dat vastgehouden moet worden aan de kern van ons vak: het (inhoudelijk) kaartont werp. Dit is een terugkerende trend. De nieuwe werkgroep moet daarom niet te veel op de technische middelen gericht zijn. Namens de vergadering trok voorzitter W. Hoogendoorn de conclusie dat de nieuwe werkgroep moet worden inge- steld. Centraal binnen de werkgroep Staat het kaartontwerp met accent op de inhoudelijk kant. De heer F. van der Wel bleek bereid te zijn zieh te willen inzet- ten voor de nieuwe werkgroep. Hij bena drukte dat samenwerking met de werk- groepen Kartografische Produktie technieken en Automatisering in de Kar tografie hierbij wel een vereiste is. Laat de werkgroep Automatisering in de Kartografie zieh meer specialise- ren. In zijn toelichting meldde de heer M.J. Kraak dat de Computer in de activi- teiten van elke werkgroep is doorgedron- gen. Als de twee nieuwe werkgroepen vorm hebben gekregen is het tijd om alles op een rij te zetten en na te gaan of het hele veld is afgedekt. De werkgroep is op zoek naar een pas sender naam voor de werkgroep. De heer M.J. Kraak Steide als nieuwe naam voor 'Werkgroep voor Ruimtelijke Informa- tietechnologie'. Uit de reacties bleek dat deze naam niet in goede aarde viel bij de vergadering. Er moet gezocht worden naar een alter- natief. Voor het overige konden alle aan wezigen zieh vinden in de aanbeveling. Zorg voor een periodieke vereni- gingsactiviteit (een (tweejjaarlijkse kartografendag) waar leden met diverse achtergrond en interesse elkaar kunnen ontmoeten. Tevens betekent dit dat alle werkgroepen bij elkaar komen en het evenement vorm geven. De heer B. Köbben deed de suggestie een dergelijke activiteit te combineren met de algemene ledenvergadering zoals gebruikelijk is bij de British Cartograp- hic Society (BCS). Zo kan de deelname aan de ledenvergadering ook worden vergroot. De heer M.J. Kraak benadrukte dat tel- kens een onderwerp moet worden geko- zen waar alle werkgroepen iets in zien. De heer J. Smits bracht hierop naar voren dat het mogelijk moet zijn dat een werkgroep uitvalt. De heer C. van Elzak ker deed de suggestie de werkgroepen elk hun eigen vergadering te laten hou den en zo iedereen bij elkaar te brengen. Dus niet een thema. Combineren met de algemene ledenvergadering, enkele cen trale lezingen en een excursie. Dit laatste voorstel viel algemeen goed in de smaak. Mw. A. van Raaij bood aan best wel wat te willen doen voor de beoogde periodieke activiteit. Dit werd met dank door de vergadering aanvaard. Geef een Kartografisch Compendium uit met daarin feiten betreffende de vereniging en kartografisch Neder- land. Deze uitgave moet zieh zelf bedruipen. Onder leiding van bestuurslid D. Dijk- stra zal een HTS-student zieh gaan bezig houden met de verwerking van de inmid- dels aan de leden verzonden opname- kaarten. Het compendium zal een zak- boekformaat krijgen. Op de vraag van de heer C. van Elzakker wat er gebeurt met leden die het opna- mekaartje niet retourneren antwoordde de heer D. Dijkstra dat deze geheel niet worden opgenomen. Zonder toestem- ming wordt niets vermeld, ook niet alleen de naam. De uitgave moet kunnen worden betaald uit de advertentie-inkomsten. Algemene conclusie van de vergadering is dat de uitgave van een Kartografisch Compendium van harte wordt onder- schreven en ondersteund. Vertegenwoordig de NVK in de daar- toe bestaande nationale en internatio nale samenwerkingsverbanden met andere verenigingen/organen die zieh bezig houden met ruimtelijke gege- vens. Goed voorbeeld van een gezamenlijke activiteit was de studiedag van januari met de VGVI. De aanbeveling houdt ook in dat gestreefd moet worden naar af en toe een internationaal congres met ande re verenigingen. In 1995 zal in Den Haag door de JECG-GI, een joint-ventu- re van EGIS, UDMS en AM/FM. een internationale conferentie worden geor- KT 1994.XX.2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 11