stand 31-12 1980 1992 1993 saldo 1993 Individuele leden Institutionele leden Abonnementen 451 87 105 543 102 144 562 101 146 19 -1 +2 maatschappen is flink gegroeid. In totaal meldden zieh 43 nieuwe leden aan en werden 24 opzeggingen ontvangen. De toename kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de nieuwe lichting Studenten aan de Hogeschool Utrecht en de Universiteit Utrecht. In vergelijking met vorig j aar is het aantal abonnemen- ten en institutionele leden nagenoeg sta- biel gebleven. De groei in 1992 van het aantal abonnementen heeft zieh dit jaar niet doorgezet. Tegenover een groei van 13 nieuwe abonnementen standen 11 opzeggingen. Bij de institutionele leden werd een lidmaatschap beeindigd. J.H.R. van der Schuit Het Kartografisch Tijdschrift in 1993 Zesmaal werd er in 1993 door de redac- tie over het KT vergaderd. Dat is meer dan gebruikelijk en komt vanwege de extreme inspanningen orn weer op Sche ma te komen, en het Vierde nummer (tegelijk lustrumnummer) ook inderdaad op tijd te laten verschijnen. Inmiddels zijn we de ingelopen tijd weer kwijt door het te laat inzenden van kopij. Maar het redactieteam is nog steeds trots op het feit dat er dus 5 nummers, waaronder een extra dik lustrumnummer en een speciaal Indonesienummer, in 1993 zijn versehenen. Dat is vooral ook te danken geweest aan Arie Kers en Corne van Elzakker, die, als verantwoordelijke redacteuren voor respectievelijk het Indonesienummer en het lustrumnummer, Annemieke Altena (inderdaad. ze heeft een andere achter- naam sedert 1992) veel werk uit handen namen. Het Indonesienummer is een goed afge- wogen overzicht geworden van alle rele vante aspecten van de kartografie-beoe- fening in een land, waarmee speciale betrekkingen bestaan. Het heeft speciaal samenvattingen in het Indonesisch gekregen. Er is een dossier aangelegd met enthousiaste brieven uit Indonesie, als reactie op het nummer. Het lustrumnummer was tevens een ICA-nummer, aangezien het overzichten van de Nederlandse bijdragen aan het ICA-congres (mei 1993, Keulen) gaf. Het is de redactie nog nooit gelukt reac- ties te krijgen op haar pogingen het 'ICA-gebeuren' wat meer onder haar lezers te brengen; wellicht dat er ditmaal op zal worden gereageerd. Corne van Elzakker heeft een goede traditie van scheidende redactieleden in ere gehou- den (hij zal de körnende twee jaar geen deel uitmaken van het redactieteam in verband met andere dringende werk- zaamheden): hij heeft de redactie van het laatste nummer geheel verzorgd. Corne wordt opgevolgd door Connie Blok, ook van het ITC. NVK-leden kennen haar onder andere van haar bijdragen over blindenkaarten in het Kartografisch Tijd schrift. Tegelijk is ter versterking van de redactie ook Rob Hootsmans aangetrok- ken, werkzaam bij de Universiteit Utrecht. Van de jaarlijkse vergadering met de redactieraad is als belangrijkste voorstel overgenomen weer een artikelenserie 'voor jongeren' op te starten, waarin basisprineipes van het vak zullen worden behandeld. De redactie hoopt daar nog in 1994 een begin mee te kunnen maken, in samenwerking met de werkgroep Onder- wijs en Onderzoek. De suggestie van de redactieraad om jaarlijks een ledenlijst mee te sturen is doorgegeven aan het NVK-bestuur, dat zieh voorneemt elke twee jaar een adresboek uit te brengen. Er is een aantal malen, in verschillende deelcommissies, vergaderd met de Geo- desia-redactie over een intensivering van de samenwerking. De mening van de NVK-leden daarover is nader onderzocht door een enquete mee te sturen met het Geodesia-nummer dat de leden samen met KT 1993.3 toegestuurd kregen. De uitslag daarvan zal bij de ledenvergade- ring worden behandeld; ze is tevens opgenomen in nummer 11 van de NVK publikatiereeks. In dat publikatiereeks- nummer Staat tevens wat de NGL-leden vonden van het Vierde KT-nummer: dat kregen ze allemaal toegestuurd, met dezelfde enquete die de NVK-leden ook invulden. Het Vierde KT-nummer is dus in een oplage van meer dan 3000 exem- plaren verspreid! In 1993 is het omslag van het tijdschrift door Cartoprint om niet voor ons gedrukt, waar we zeer erkentelijk voor zijn. Ook hebben buitenlandse lezers weer zeer veel profijt gehad van de door prof. I.B.F. Kormoss en Allan Brown verzorgde samenvattingen in respectie velijk Frans en Engels. De rubriek Uit de tijdschriften is weer verzorgd door Barend Köbben. Verder dankt de redactie ook dit jaar weer degenen die haar in Staat stelden de door de lezers zo gewaardeerde losse kaartbijlagen met het KT mee te sturen! Voor 1994 Staat er een speciaal atlas- nummer op Stapel (om in te speien op het Mercatorjaar), en vanwege het 120- jarig bestaan van de Hydrografische Dienst bestaan er plannen voor een spe ciaal waterkartografie-nummer. Sugges- ties voor bijdragen voor deze nummers zijn zeer welkom. de redactie De werkgroep voor de Gesehiedenis van de Kartografie in 1993 In 1993 vergaderde de werkgroep drie maal. Onder andere werd de studiedag voorbereid die op 12 november 1993 werd gehouden. Het thema van die dag was Verborgen kaarten: kaarten in boe- ken en pamfletten 1500-1800. De studie dag werd gehouden in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Er werden lezingen gegeven door de heer S.S. Hes selink (Boeken met kaarten en prenten: de visie van de antiquaar), drs. J.M.L. Ingen-Housz en de heer J.W.F. Voogt (Kaarten en stadsgezichten in Neder landse pamfletten tot het einde van de 80-jarige oorlog Kaarten in Nederland se bijbels. 16e - 18e eeuw: een inventa- riserend onderzoek), mw. P.J.W, van Gestel-Van het Schip (De reis in kaarten: kaarten in Nederlandse reisboeken en reisbeschrijvingen) en drs. E. Walsmit (De kartografie van Guicciardini's mees- terwerk onder de loupe). Een kleine zeventig personen schreven zieh in voor deze dag. In de afgelopen jaarverslagen werd reeds meerdere malen het project Bibliogrqfie van de Gesehiedenis van de Kartografie van Nederland vermeld. In mei 1993 is deze gepubliceerd. In totaal zijn 4564 12 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 14