BELGIQUE BELGIE titels (incl. een aantal verdubbelingen) opgenomen. De bibliografie is systema tisch/thematisch geordend en heeft drie indexen (op auteur, op persoonsnamen en op regio). Het boek is een nuttig ins- trument voor ieder die literatuur over willekeurig welk historisch kartografisch onderwerp wil lezen. Het is uitgegeven bij HES Publishers in Utrecht (ISBN 90-6194-158-X). Voor wat betreft het Historisch Karto grafisch Fonds (voor nadere gegevens hieromtrent zie KT 1991.XVII.2, p. 15) kan gemeld worden dat er in 1993 geen aanvragen ontvangen zijn ter Sponsoring van projecten. Dientengevolge zijn er in 1993 ook geen uitgaven gedaan en is het saldo van het fonds met het rentebedrag gegroeid. M. Hameleers De werkgroep Onderwijs en Onder- zoek in 1993 De werkgroep Onderwijs Onderzoek (O O) organiseerde twee studiedagen. Op de laatste ochtend van het NVK-lustrum werd een programma gepresenteerd over GIS en kartografie- onderwijs, waar in dit nummer van het KT over wordt bericht. De vijfde 'onderzoeksdag' van de werk groep vond plaats op 10 december 1993, weer aan de RUU, parallel met een pro gramma van NexpRi over toepassingen van en met behulp van GIS. In het pro gramma van de werkgroep O O wer den voorbeelden gepresenteerd van prak tische GIS-toepassingen van: de Vereniging tot behoud van Natuur- monumenten (vastgoedinformatie), B&S-Grontmij (Betuweroute), Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (archeologische monumentenzorg), de (Rijks)politie (alarmdiensten). Daarna volgden twee lezingen over GIS- onderzoek bij het ITC en bij de Land- bouwuniversiteit Wageningen. De lezingen van de onderzoeksdag V worden gepubliceerd in de publikatie- reeks van de NVK, verkrijgbaar via C.P.J.M. van Elzakker, ITC, afd. Karto- grafie, Postbus 6, 7500 AA Enschede. De tijdelijke werkgroep MBO-kartogra- fie heeft nog uitgebreid overleg gevoerd met het Vaktechnisch Lyceum Utrecht over de MBO-opleiding. Het VLU zag te veel formele en financiele problemen. Het overleg is daarna voortgezet met het KT 1994.XX.2 G MERCATOR 1512-1594 -------- n OGCU, een stichting die na- en bijscho- ling organiseert in de grafische vakken op commerciele basis. De stichting ging accoord met een (experimentele) bij- scholingscursus gericht op GIS en auto- matisering van ca. 100 uur (zie KT 1994.XX. I De tijdelijke werkgroep MBO-kartogra- fie is opgeheven om plaats te maken voor een begeleidingscommissie voor deze nieuwe cursus. Nadere informatie over de cursus is te verkrijgen via Stichting OGCU, Postbus 5125,3502 JC Utrecht, tel. 030- 883069, fax 030-899215. R.T. de Wijs De werkgroep Kartografische Produktietechnieken in 1993 Verreweg de meest belangrijke activiteit van de werkgroep (toen nog onder de naam Kartografische Reproduktietech- nieken) was de organisatie van een deel van de lustrumviering, gehouden in Rol- duc bij Kerkrade van 24-26 november. Het thema voor dit deel had de naam meegekregen Kaartmakers en kaartge- bruikers in het GIS-tijdperk. Jef Heuvel- mans, keynote spreker, sprak over de ontwikkelingen in de digitale kartografi sche produktie. Het toepassen van nor men en procedures daarvan zou toch eigenlijk hetzelfde moeten zijn als gebruikelijk in de 'oudere' kartografi sche produktietechnieken. Met zijn lezing wilde Heuvelmans een waarschu- wing aan kartografisch Nederland geven deze aandachtspunten niet te negeren of te bekritiseren maar meer aan te pakken in het vinden van oplossingen in de vorm van scholing en advisering. Nico Bakker ging vooral in op het aspect van de aanwezige en niet-aanwezige vakkennis, die de huidige kartograaf bezit (Is kartografische vakkennis rijp voor het museum?). Bakker gaf voor beelden die duidden op kartografische kennis die onontbeerlijk is voor het digi tale kartografische tijdperk. In 'Stroomdiagrammen en kwaliteitscon- trole' gaf Sjef van der Steen het verband aan tussen de organisatie van de produk tie, in de vorm van het gebruik van stroomdiagrammen, en de kwaliteitscon- trole tijdens het digitale kaartproduktie- proces. Spreker hield een warm pleidooi om het gebruik van stroomdiagrammen altijd toe te passen bij elke vorm van kaartproduktie. Tijdens de lezing werd het nieuwste voorstel getoond van de huidige Symbolen voor stroomdiagram men. Van 'Kaartreproduktie naar Kaartpro duktie' werd door Johan Smeulders ver- tolkt in de laatste lezing van de werk groep. Spreker, huidige voorzitter van de werkgroep, ging in chronologische volg- orde in op de historie van de werkgroep Kartografische (Re)produktietechnieken. Het omschakelen van conventionele naar digitale produktietechnieken leverde vooral voor deze werkgroep een funda- mentele verschuiving op van oude repro- duktiedoelgroepen naar een meer alge- meen en ruimer gebied van de gehele kartografische produktie. Een aantal werkgroepleden van het eer- ste uur werden nog gememoreerd en tevens werd de gelegenheid genomen om afscheid te nemen van Ton van Kes- teren. Hij werd bedankt voor zijn vele jaren actief deelnemen als lid en secreta- ris van de werkgroep. Om de werkveldverandering, met als gevolg daarvan de naamsverandering, van de werkgroep aan de aanwezigen luister bij te zetten werd met een fraaie diavoorstelling het symbool van de werkgroep veranderd in een door de werkgroep zelf ontworpen nieuw logo. Tijdens de lustrumviering werd tevens een door de werkgroep georganiseerde postertentoonstelling aan de deelnemers getoond. Voor velen was dit een goede ervaring om produkten te tonen uit eigen huis. Vooral het gebruik van Computers lijkt bij te dragen tot een verlevendiging van het fenomeen poster-session. gezien de aandacht van velen. Verder heeft de werkgroep begin 1993 een vergadering gehad te samen met de werkgroep Automatisering. Reden hier- voor was het feit dat er enig overlap bestaat met betrekking tot de onderwer- pen die beide werkgroepen aan het 13

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 15