publiek willen tonen, hetgeen oorzaak kan zijn van conflict. In een goede sfeer werden de grenzen van ieders terrein 'afgebakend' met dien verstände dat, indien overlap dreigt, men contact met elkaar opneemt om Problemen te voor- komen. Beide werkgroepen Spraken de wens uit elkaar niet tegen te zullen wer ken; sterker nog, enige samenwerking moet in bepaalde gevallen mogelijk zijn. Bovendien is de afspraak gemaakt elkaars besluitenlijsten notulenlijsten van de vergaderingen toe te zenden. Voor alle duidelijkheid: De werkgroep Kartografische Produktietechnieken rieht zieh vooral op conventionele en digitale produktie en produktietechnieken met betrekking tot alle soorten kartografische Produkten. De werkgroep Automatisering wil voor- namelijk het nieuwste digitale (kartogra fische) terrein onderzoeken en informa- tie daarover aan geinteresseerden overbrengen. Het secretariaat, dat vele jaren met enthousiasme door Ton van Kesteren is gevoerd. is overgenomen door Sjef van der Steen (secretariaat werkgroep Karto grafische ProduktieTechnieken, t.a.v. J.F.M. van der Steen, ITC, Afdeling Geoinformatics, Divisie Kartografie, Postbus 6, 7500 AA Enschede, tel. 053-874377 of 053-874444 (algemeen), fax 053-874335, E-mail: STEEN- ITC.NL). J.F.M. van der Steen De werkgroep Automatisering in de Kartografie in 1993 Alle werkgroepactivieiten van 1993 stonden in het teken van het 7e NVK- lustrum. De traditionele activiteiten rond de jaarlijkse themadag in december waren namelijk verplaatst naar het dag- deel op het lustrumcongres dat door de werkgroep Automatisering verzorgd moest worden. Er waren bijdragen van de heren Damoiseaux met 'De technolo- gie in de kartografie: een wolf in schaapskleren?', Kraak met 'De visuali- satie van drie-dimensionale en temporele ruimtelijke gegevens', Hootsmans met 'kartografische monitoring van kwaliteit in GIS', Van der Schuit met 'Ruimtelij ke informatievoorziening bij de RPD' en Van der Schans met 'Denkbeeiden bij kartografische interactie'De teksten van de voordrachten zijn opgenomen in het lustrumnummer van het Kartografisch Tijdschrift (KT 1993.XIX.4) en in nurn- mer 11 van de NVK publikatiereeks. Voor een verdere rapportage Over het lustrum zie het verslag in het Kartogra fisch Tijdschrift. Olev Koop heeft namens de werkgroep aan de organisatie van het lustrum meegewerkt. De vorig jaar door de werkgroep aange- kondigde technische dag met als onder- werp 'kwaliteit' ging niet door. De werkgroep is in 1994 vier maal bijeen geweest. Aan het einde van het verslag- jaar is de werkgroep begonnen met een bezinning op de toekomst. Een van de eerste door te voeren veranderingen heeft betrekking op de naam van de werkgroep. Automatisering is inmiddels in nagenoeg alle werkgroepen gemeen- goed geworden. Een voorstel voor een nieuwe naam is 'Ruimtelijke Informatie Technologie'. Ook zijn de doelstellingen van de werk groep opnieuw gedefinieerd: het signale ren en presenteren van nieuwe ontwikke- lingen op het gebied van de ruimtelijke-informatie technologie, waarbij bijzondere aandacht wordt geschonken aan GIS, visualisatietechnie- ken en gegevenskwaliteit en de positio- nering van deze ontwikkelingen binnen de kartografische diseipline. Het in de praktijk brengen van deze doelstelling zal gebeuren door middel van activiteiten als een jaarlijkse thema dag, publikaties in het KT of de NVK- publikatiereeks. Een definitieve vaststel- ling van doelstelling en takenpakket hangt samen met de uitkomsten van het onderzoek naar de toekomst NVK in de 21e eeuw dat op de algemene ledenver- gadering gepresenteerd zal worden. De leden zullen hiervan vooralsnog wei nig merken, daar we doorgaan met het organiseren van de jaarlijkse themadag met smaakmakende onderwerpen die aan m» W m m m I niHT W de grens van de technische mogelijkhe- den liggen. Zo is voor 1 december 1994 een themadag gepland met als onder- werp 'Electronische Atlassen', waarbij voordrachten en demonstraties elkaar traditiegetrouw zullen afwisselen. Deze dag zal in de Aula van de TU Delft wor den georganiseerd. Momenteel bestaat de werkgroep uit de volgende leden: Maurice Damoiseaux (voorzitter), Menno-Jan Kraak (secreta- ris, Faculteit der Geodesie, Postbus 5030, 2600 GA Delft, tel. 015-782584), Henri Aalders, Olev Koop en Paul Schokker M.J. Kraak ICA Working Group on Map Genera- lization in 1993 De doelstellingen van deze werkgroep zijn de volgende: Voorzien in een forum voor het uit- wisselen van ideeen tussen gebruikers en onderzoekers die geinteresseerd zijn in en gebruik maken van metho- den voor automatische generalisatie. Fungeren als een 'Clearing house' voor de verspreiding van informatie over generalisatie en relevante methoden. Ondersteunen van het netwerk van mensen en instituten die geinteres seerd zijn in generalisatie. In dat kader het gebruik van moderne com- municatiemiddelen bevorderen (elec tronic mail e.d.). Coördineren van activiteiten met andere ICA-werkgroepen en -com- missies, evenals met verwante groe- pen van andere organisaties (OEEPE, ESF, NCGIA). In tegenstelling tot bovenstaande groepen of andere organisaties: na- streven van een lange-termijn Strate gie en voorkomen van partijdigheid. Om dit te bereiken worden de volgende werkwijzen gehanteerd. Regelmatig organiseren van bijeen- komsten (minstens 1 maal per jaar). Organiseren van speciale sessies tij- dens ICA-conferenties. Speciale sessies en panel-discussies tijdens andere wetenschappelijke con- ferenties. Sponseren/bevorderen van publika ties van speciale themanummers van tijdschriften. Beschikbaar stellen en onderhouden van een openbare file Server voor de 14 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 16