Deze taken zijn: 1. Ontwikkelen van typologieen van het gebruik van kaarten en geografische gegevens, resulterend in een publika- tie. 2. Vorming van een of meer subcom- missies, die de aandacht moeten rich ten op de aard van specifieke gebruikstypen en zaken die inherent zijn aan dat gebruik. 3. Aandacht besteden aan de vraag - en daarvan verslag doen - of het gebruik van kaarten en geografische gegevens wel of niet verändert onder invloed van de technologische ontwikkelin- gen op het gebied van produktie, dis- tributie en presentatie. Ad 1Het oorspronkelijke idee was om te komen tot een matrix van categorieen gebruikers, vormen van gebruik en wij- zen van presentatie van kaarten en ruim- telijke gegevens. De matrix zou moeten worden opgezet om op die manier een overzicht te krijgen van wat we al weten en wat nog niet over het gebruik van kaarten en ruimtelijke gegevens. Zulks om onder meer te dienen als leidraad voor toekomstige discussie en onder- zoek. Tijdens de werkbesprekingen van de commissie in Keulen is dit idee van een matrix wat losgelaten en is afgesproken om nu een monografie of artikel te pro- duceren waarin wellicht op een andere manier typologieen van het gebruik van kaarten en geografische gegevens tot stand zullen komen. De dementen, waarop wordt voortgeborduurd, zo men wil de vier dimensies van een matrix, zijn: functie, gebruiker, wijze van gebruik en gebruiksomgeving. Een drie- tal leden van de commissie (waaronder ondergetekende) is nu bezig om een voorstel te maken voor de structuur en de inhoud van de publikatie. Ad 2. Er is intussen ook een subcommis- sie gevormd, die zieh onder leiding van dr. A. MacEachren (VS) bezighoudt met het onderwerp 'kartografische visu- alisatie'. Op een bijeenkomst van deze subcommissie in Keulen hielden enkele deskundigen (waaronder Kraak uit Nederland) presentaties over dit onder werp en werd vooral getracht om het ter- rein wat duidelijker af te bakenen. Het is de bedoeling van de subcommissie om visualisatie te benaderen als een vorm van kaartgebruik en communicatie en minder nadruk te leggen op visualisatie- middelen en -technieken. Niettemin leidt de subcommissie nu toch zo'n beetje zijn eigen leven, los van de commissie Map and Spatial Data Use. Ad 3. Aan de derde taak van de commis sie zal worden gewerkt in het kader van de onder Ad 1. genoemde publikatie. Tenslotte worden nog steeds de moge- lijkheden onderzocht voor het onder aus- picien van de commissie Map and Spa tial Data Use organiseren van seminars op verschillende plaatsen in de wereld. Gedacht wordt onder meer aan Neder land, voorafgaande aan het ICA-congres in Barcelona in 1995. Voor 1994 zijn er nog geen concrete plannen voor bijeen- komsten van de commissie en dus zullen de contacten waarschijnlijk grotendeels via de (al dan niet electronische) post moeten lopen. C.P.J.M. van Elzakker ICA Working Group on Marketing Geographie Information in 1993 Tijdens de ICA-conferentie Keulen is verder gediscussieerd over het document 'Gemeenschappelijke antwoorden op gemeenschappelijk uitdagingen: Naar een handvest voor de marketing van Geografische Informatie'. Met name de verschillen tussen overheid en bedrijfsle- ven kwamen aan de orde, naar aanlei- ding van de vraag op welke wijze de kosten van het maken van geografische bestanden betaald dienen te worden. Bij bedrijven wordt de kostprijs bepaald door basiskosten, directe produktiekos- ten en winst. Bij een aantal overheden wordt de kostprijs bepaald door directe produktiekosten en overhead. De basis kosten zijn in een aantal gevallen (lan den) reeds door belastinggelden opge- bracht. Andere discussiepunten waren o.a. het leveren tegen speciale tarieven aan universiteiten en Scholen en het omgaan met gegevens die men liever niet aan iedereen vrijgeeft, zoals archeo- logische gegevens (ter voorkoming van onoordeelkundig onderzoek of vernie- ling) en vegetatiegegevens (in verband met beschermde soorten). Het definitie- ve rapport moet nog verschijnen. Aan- dachtspunten van de werkgroep blijven: aanbevelingen voor het opbouwen en onderhouden van eerlijke en redelijke zakelijke relaties ten aanzien van prijsni- veau, opbouw van nationale databases, prijspolitiek en Copyrights. N.J. Bakker ICA-commissie voor kartering t.b.v. blinden en slechtzienden De aktiviteiten van de commissie zijn het afgelopen jaar gericht geweest op het - inmiddels Vierde - internationale Sym posium over kaarten en andere grafische voorstellingen voor visueel gehandicap- ten, dat van 20-26 februari 1994 onder de titel 'De kracht van taktiele kartogra- fie voor onderwijs en mobiliteit' in Sao Paulo, Brazilie, is gehouden. Eerdere symposia vonden plaats in de Verenigde Staten, Japan en Engeland. Nu werd getracht om tegemoet de komen aan de behoefte aan contact en informatie van Latijnsamerikaanse landen. Zo'n 200 deelnemers, grotendeels afkomstig uit Brazilie en Argentinie, konden zieh door het bijwonen van lezingen, forumdiscus- sies, poster- en videopresentaties een beeld vormen van het belang van taktiele hulpmiddelen in het onderwijs en bij mobiliteitstraining. Er werd een over zicht gegeven van huidige methoden van ontwerp en produktie en de relevantie daarvan voor de Latijnsamerikaanse situ- atie en van nieuwe technieken; er was een technische tentoonstelling en een kaartententoonstelling, en 30 deelnemers aan het Symposium konden tevens de Workshop 'Ontwerp en produktie van taktiele kaarten' bijwonen. De World Blind Union en de Universi- teit van Sao Paulo hebben medewerking verleend aan de organisatie en uitvoering van het Symposium. De commissie zal tot het einde van de huidige termijn (1995) werken aan de verdere verwezenlijking van haar doel- stellingen (zie het verslag van 1993). C. Blok ICA-commissie Map Production Technology in 1993 De Commission on Map Production Technology heeft zieh vooral geconcen- treerd op de ICA-conferentie in Keulen, die werd gehouden van 2-8 mei 1993. De conferentie die iedere 2 jaar wordt gehouden bracht verschillende verplich- tingen met zieh mee, hetgeen een flinke inspanning kostte van de leden van de commissie. Een ander aktiviteitendoel was de organisatie van een regionaal seminar in 1994, dat in Istanbul zal wor den gehouden. De verdere ontwikkeling van stroomdiagrammen heeft zieh speci- fiek toegespitst op het vaststellen van de 16 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 18