BELGIQUEBELGIE - - - tor Cor Koeman, een zware Nederlandse inbreng (met bijdragen in deel 1 van Koeman, Van der Steen en Ormeling en in deel 3 van Van der Waal, Koop en Ormeling). Als vertegenwoordiger van ICA-CET werd door ondergetekende deelgenomen aan een seminar 'Facing the Educational Challenges of the Future', dat in mei 1993 in Aalborg werd gehouden. Dat was mede mogelijk door de financiele bijdrage van de NVK, bedoeld om de extra uitgaven die het voorzitterschap met zieh meebrengt, te helpen bestrijden, waarvoor mijn dank. F.J. Ormeling ICA Standing Commission on the History of Cartography in 1993 In 1993 werden twee door de commissie nagestreefde 'terms of reference' op de ICA-conferentie in mei in Keulen en op de 15e Internationale conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie in juni in Chicago nader ingevuld en uitge- werkt. 'To encourage international co-opera- tion in the preparation of a machine readable file containing information up to 1950 on individual mapmakers and map producing firms'. De eerste circu- laire werd in Parijs nader uitgewerkt. De Nederlandse bijdrage werd door de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie van de NVK bijeengebracht. In Keulen werd afgesproken om een tweede circulaire aan nog niet aange- schreven landen te sturen om een zo breed mogelijk draagvlak te verkrijgen. 'To promote the teaching of the history of cartography'. In samenwerking met de Standing Commission on Education and Training werd op 23 juni in het kader van de 15e Internationale confe rentie voor de Geschiedenis van de Kar tografie een panel-zitting gehouden onder leiding van Mme Pelletier (Biblio- theque Nationale, Parijs) en prof. Dahl berg (Northern Illinois University, DeKalb). Zes panel-leden uit Amerika en Europa vertelden over hun ervaring op het gebied van het doceren in de geschiedenis van de kartografie. Na deze presentaties volgde een zeer geanimeer- de discussie. Ondergetekende nam in Keulen en Chi cago aan de zittingen deel. G.G. Schilder G MERCATOR 1512-1594 Belgische activiteiten in het Mercator- jaar In 1994 is het 400 j aar geleden dat de grote Vlaamse kartograaf Gerard Merca- tor in Duisburg overleed. Geboren in Rupelmonde in 1512, studeerde hij in Leuven, wat rond 1530 een belangrijk ontmoetingspunt van landmeters en kar- tografen was: onder andere Gerard van Deventer, Gemma Frisius en de instru- mentmaker Gaspard van der Heyden. In 1552 vertrekt hij naar Duisburg, waar- schijnlijk omdat men daar een universi- teit wilde oprichten waaraan hij dan zou doceren. Die universiteit is er inmiddels gekomen, en men heeft hem - tegen de zin van de Studenten die liever een meer eigentijdse beschermheer hadden gehad - dit jaar de Mercator-universiteit gedoopt. Ter gelegenheid van het sterf- jaar van Mercator worden in zijn geboor- teplaats en de plaats waar hij studeerde en lang werkte een aantal tentoonstellin- gen en een groot aantal manifestaties gehouden. Het zou teveel zijn ze alle- maal te vermelden; informatie geeft Gr. D'haene, Permanent Secretariaat Merca tor 1994, Kloosterstraat 21, 9150 Krui- beke-Rupelmonde, Belgie (tel. 03/744 0344, fax 03 744 0602). De belangrijk- ste kartografische manifestaties zijn: 15 juli-31 augustus 1994 - Cartografie en publiciteit de aarde verkracht. Sint Nikiaas, tentoonstellingszaal Stedelijk Museum (de vervreemding van de origi- nele funetie van de kaart, het evolueren van de doelstelling van de kartografie in de hedendaagse conceptuele kunst, de reclame, de Cartoons). 1 oktober-4 december 1994 - Van Mercator tot morgen - de aarde in beeld. Mercatormuseum, Zwijgerhoeksken, Sint Nikiaas. In aansluiting op het histo risch deel toont deze tentoonstelling de hedendaagse kartografie, met electroni- sche registratie, toegepast wetenschappe- lijk onderzoek en hedendaags kaartge- bruik. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling is er onder redactie van prof. Goossens ook een publikatie versehenen Van Mer cator tot morgen - de aarde in beeld. Het Mercatormuseum is een nieuw onderdeel van het Stedelijk Museum van Sint Nikiaas, en bevat de collectie van kaarten, atlassen, globes, brieven en publikaties van en rond Gerard Mercator welke door de Koninklijke Oudheidkun- dige Kring van het Land van Waas zijn verzameld. 7 oktober-4 december 1994 - Papieren eenheid - de Nederlanden in kaart van Keizer Karel tot Willem I. Een tentoon stelling over het proces van de eenma- king van de Nederlanden, hun politiek lot en onderlinge relaties tot de splitsing in 1830. Predikherenkerk, Leuven. F.J. Ormeling Opleiding Beheer van Visuele Documenten GO-H In het najaar van 1994 starten bij de Stichting GO in Den Haag de cursussen 'Beschrijven en catalogusbouw van visu ele documenten' en 'Ontsluiting van col- lecties voorwerpen en beeldmateriaal'. Dit zijn de eerste twee modulen van de opleiding Beheer van Visuele Documen ten GO-H, een vemieuwing van de vroe- gere opleiding Kaart- en Atlasbeheer. Alle modulen worden als aparte körte cursussen aangeboden. Belangstellenden kunnen zieh voor een of meer cursussen inschrijven. In het cursusjaar 1994-1995 organiseert GO vier van de acht modulen. Naast de beide eerder genoemde zijn dat 'Geschiedenis van kartografische docu menten' en 'Kartografische documen ten'. In het cursusjaar 1995-1996 komen aan bod: 'Tekeningen en prenten', 'Fotogra fische documenten', 'Audiovisuele documenten' en 'Algemene beheers- aspecten van collecties visuele documen ten'. De algemene toelatingseisen zijn een vooropleiding op HAVO-niveau (of gelijkwaardig kennisniveau) en enige ervaring in het werk met visuele docu menten. Lees verder op blz21. 18 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 20