netwerk V.l.n.r.: M.G. Visser en W.Muller met cadeau namens collegae, A.H. Verroen en mw. J. Verroen-van Gaalen Verroen uit het bedrijfsleven bij de Kar- tografische Sectie (toen Openbare Wer ken) om te werken aan de kleinschalige kaarten, waar hij in 1982 de taak van de heer Smit overnam als hoofd Kartogra- fie. Door de bezuiniging in die tijd coördineerde hij ook enkele jaren de grootschalige kartografie. In 1992 deed de automatisering haar vol- ledige intrede bij de afdeling en ook hier had Verroen zijn inbreng op eigen wijze. De Boer wees op de interesse van Ver roen en zijn betrokkenheid bij de karto grafie, hetgeen nog eens werd onder- streept door de aan de muur opgehangen kaarten. De heer De Boer dankte Verroen voor zijn bewezen diensten. Collega Visser die jaren met Verroen heeft samengewerkt memoreerde de tijd dat de chefs (ook Verroen) nog in het glazen kantoor zaten om oog te houden op de voortgang van de kartografische arbeid totdat het tijd werd om op eigen benen te gaan staan. Een ophangsysteem voor de ruiten vormde de oplossing voor dit probleem; kaarten belemmerden het A.H. Verroen met VUT De heer A.H. Verroen (voor velen van ons Andre) maakte op 1 mei 1994 gebruik van de VUT-regeling. Het schei dend hoofd afdeling Kartografie deed dit met een receptie op 28 april in de lunch- room van het SVB-gebouw waar de afdeling onlangs naar toe verhuisde. Andre, zijn vrouw en familie werden met hun receptiegasten (en dit waren oude en jonge bekenden uit de kartogra fische wereld) ontvangen met een wel- komstwoord van zijn opvolgster mw. Hazel de Jongh. Hierna gaf het sectorhoofd ir. J. de Boer aan dat de heer Verroen zieh in april voor het afscheid nog even aanpaste aan de nieuwe werkpiek. Hij vestigde de aandacht op het personeelsblad Perso- neel Actueel' met de Staat van dienst van Verroen, die op 16-jarige leeftijd als kar- tografisch tekenaar bij de Topografische Dienst begon (in 1950). Na vijf jaar wilde Andre wel eens iets anders, en daarna werd het 13 jaar Bootsma (Falk plan voor de jonge lezer). In 1968 kwam uitzicht naar beide zijden. Andre klapte trouw iedere keer de opgehangen kaarten terug, maar na körte tijd hadden zij hun oude piek weer hervonden. Visser herin- nerde aan de veranderingen in het werk van trekpen en driehoek naar de gravure. Andre had oog voor de veranderde tech- niek en in het bedrijf was veel mogelijk. Hij sprak verder van het menselijk gevoel dat Verroen altijd aan de dag legde, het hobbyisme en de vaktrots, en bedankte voor de collegialiteit en het vele werk voor de sector verricht. Hij wenste Andre en zijn vrouw nog vele gelukkige jaren en bood hem namens allen een workmate aan voor zijn vrije- tijdsbesteding. Daarna volgden enige toepasselijke woorden van prof. Ormeling sr. en prof. Piket, oud NVK-bestuursleden die Ver roen jaren lang meemaakten, en nog even de harde strijd in herinnering brachten die kartografen moesten voeren om erkenning, en de voorschriften waar- aan ze zieh moesten houden; daaruit kwam tenslotte toch Kaartbulletin (Kars- sen, Ras, Verroen) van de grond. De ver anderingen kwamen vaak hard aan, maar Piket onderstreepte de karaktereigen- schappen van Verroen: bestendigheid en betrokkenheid. Dit mocht ook blijken uit de redactionele taak die hij vele jaren vervulde, en uit zijn medewerking aan de in de jaren zeventig gestarte PBNA- cursus, de opleiding voor jonge kartogra- fisch tekenaars, waar hij veel tijd aan besteedde en waar hij ook nu nog betrokken is bij de laatste afsluitende examens. Verroen, tenslotte, merkte op dat hij aan het voorgaande weinig had toe te voe- gen. Hij was verbaasd dat hem gevraagd was aan het thema 'grenzen' mee te wil len meewerken. Het had echter een andere bedoeling: voor hem was de grens de diensttijd van 43,5 jaar. Hij keek nog even terug in de tijd: de Topo grafische Dienst, de tijd bij Freitag Drabbe van wie je een steen mee naar huis kreeg om te oefenen; de ploegen- diensten; de overgang op kunststof, de Problemen met de etsende inkt destijds, KT 1994.XX.2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 21