en de de voor hem zo belangrijke kwali- teitseisen; het goede gehalte van het PBNA-diploma, waar hij bij de cursus- eisen altijd zo op gehamerd had. De overgang naar het commerciele bedrijf en grafische dienstverlening met aan het eind de digitale proef is voor hem een grens, de grens van het 'stenen' tijdperk naar de kunstmatige intelligentie. Hij dankte alle aanwezigen en wenste zijn opvolgster zeer veel succes. Chr.J. Snabilie Kartografie volop in beweging in Amsterdam In Amsterdam worden de stadskaarten gemaakt door Stedelijk Beheer, sector Landmeten en Vastgoedinformatie. Deze sector maakt zowel landmeetkundige als topografische kaarten, waarbij de topo- grafische kaarten door de onderafdeling Kartografie worden vervaardigd. Na jarenlang aan grote reorganisaties te zijn ontkomen, groeide de behoefte aan een organisatie die meer was aangepast aan de moderne (digitale) manier van werken. Er werd een uitgebreid reorgani- satieplan opgesteld, dat in 1994 stap voor stap wordt uitgevoerd. Voor de onderafdeling Kartografie houdt dit plan in dat er per 1 februari 1994 een Kartografisch Centrum is opgericht dat bestaat uit de (onder-)afdeling Kartogra fie, het Kartografisch Foto- en Repro- duktiebureau (Fotorepro) en de afdeling Kaartverkoop. De sector Landmeten en Vastgoedinfor matie groeide in de loop van de jaren langzaam maar zeker uit zijn huisves- ting. Toen de gelegenheid zieh dan ook voordeed om naar een andere lokatie te kunnen vertrekken werd deze met beide handen aangegrepen. Vanaf 1 febrauri 1994 is het nieuwe adres: Rhijnspoorplein 1Postbus 41808, 1009 DA Amsterdam, tel. 020-5964601 (Algemene zaken), 020-5964620 (Kartografisch Centrum), 020-5964655 (Kaartverkoop), fax 020-5963149. De (onder-)afdelin- gen Archeologie, Prorepro, Centraal Tekeningen Archief en Fotorepro zijn op hun oude adres gebleven. Per 1 mei 1994 heeft het hoofd Karto grafisch Centrum. de heer A.H. Ver- roen, gebruik gemaakt van de VUT- regeling (zie bericht eiders in dit tijdschrift). Met ingang van diezelfde daturn is hij opgevolgd door mw. drs. Hazel de Jongh. Tussen alle reorganisaties en verhuizin- gen door is de afdeling Kartografie er in geslaagd om in een tijdsbestek van circa anderhalf jaar de produktie van de topo grafische kaarten om te bouwen van handmatig naar digitaal. Nog voor het eind van 1994 zullen de eerste digitaal vervaardigde kaartbladen gedrukt wor den. R. Visser Ir. C. Zeillemaker onderscheiden Met ingang van 1 maart 1994 heeft het hoofd van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van de dienst Gemeentewerken Rotterdam, de heer ir. C. Zeillemaker, een benoeming aan- vaard tot directie-adviseur bij deze dienst. De heer Zeillemaker is ruim 31 jaren bij Gemeentewerken Rotterdam in dienst, waarvan de laatste 10 jaar als hoofd van de afdeling. Ter gelegenheid van zijn terugtreden als hoofd van de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie en als waardering voor zijn werk in de geodesie, maar ook voor zijn bestuurlijke activiteiten voor christelijke Scholen in Nieuwerkerk aan de IJssel, werd hij koninklijk onderschei den tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De heer Zeillemaker is opgevolgd door de heer ir. L.A. Smit, tot dan toe plaats- vervangend hoofd van de afdeling. Meetkundige Dienst gereorganiseerd Sinds 1 januari van dit jaar werkt de Meetkundige Dienst van de Rijkswater- staat in een nieuwe organisatiestruetuur. Deze verandering was tlodig om effi- cienter en meer klantgericht te kunnen werken. Voorheen was de Meetkundige Dienst georganiseerd in afdelingen met Specialismen op het gebied van onder meer geodesie, kartografie en automati- sering. De nieuwe struetuur is toegesne- den op de eindprodukten die de Meet kundige Dienst levert binnen het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Er zijn nu drie hoofdafdelingen. De Hoofdafdeling Topografische Geo-infor- matie (TG) levert kaarten en digitale bestanden met topografische informatie, geeft landmeetkundige ondersteuning en zorgt ook voor uitbesteding van deze Produkten. In de hoofdafdeling Geo-Advisering (GA) is het advies en onderzoek gebun- deld op het gebied van plaatsbepaling, remote sensing fotogrammetrie, en geografische informatiesystemen. Voor GIS is zelfs een geheel nieuwe afdeling opgericht, met een bezetting van 15 mensen. Verder levert GA produkten en diensten op het gebied van het NAP. van mariene geodesie en van geografische informatie. Voor dit laatste is de nieuwe afdeling Thematische Geo-informatie Produktie opgericht, waarin de voorma- lige afdeling voor vegetatiekartering en de resterende delen van de afdeling Waterstaatskartografie zijn onderge- bracht. (Voor alle duidelijkheid: het stopzetten van de Waterstaatskaart was al eerder op hoger niveau besloten en houdt dus geen verband met deze reorga- nisatie.) Daarmee is het woord 'kartogra fie' uit de afdelingsnamen verdwenen, maar gelukkig niet al het werk. Deze naamswijziging markeert wel de voltooi- de overgang van de ambachtelijke karto grafie naar een moderne kartografische produktie met aansluiting op geografi sche informatiesystemen. De hoofdafdeling Informatietechnologie en -Beleid (IB) adviseert binnen Verkeer en Waterstaat over de belangrijkste aspekten van de informatica. Verder ligt hier het beheer van de informatiesyste men en netwerken van de Meetkundige Dienst zelf. Ook is hier de afdeling Gra fische Technieken (voor fotografie, video, zetten, drukken en dergelijke) ondergebracht en de facilitaire dienst. Deze reorganisatie, die formeel pas 1 november aanstaande wordt afgerond, zal zonder ingrijpende personele gevol- gen verlopen. Daarom kan er nu al feite- lijk volgens de nieuwe struktuur gewerkt 20 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 22