Proefkaart Randstad 37 Van de gedrukte Witsenkaart kan men met behulp van een Scanner grijsdrukken afleiden die als ondergrond voor the matische kaarten gebruikt kunnen worden. De bijlage bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift geeft een voorlopige indruk van hoe de Witsenkaart eruit zal gaan zien. 'Voorlopig' omdat het een momentopname in het produktieproces betreft en nog niet alle benodigde informatie in bestandsvorm voorhanden was. De kaart is tot stand gekomen door het converteren van een selectie uit het ARC/INFO-Witsenbestand naar Cart/o/graphix, alwaar de symbooldefinitie en beeldopmaak hebben plaatsgevon- den. Omdat voor de proefkaart slechts het desktop Publish ing- (of DTP-)formaat A2 gebruikt behoefde te worden, is in dit geval gekozen voor het vervaardigen van de eind- films met een DTP-PostScript laserbelichter (Purup ImageMaker). De in figuur 5 als 'E' aangeduide produk- tielijn is dus gebruikt. Legenda, kleurstelling en kaartinhoud wijken op een aantal punten af van het kaartontwerp zoals dat hierboven is beschreven. In de legenda zijn boomkwekerijen en volkstuinen samengevoegd tot een nieuwe categorie 'stedelijk landschap'De kleine oppervlakte en het vergelijkbare landschappelijke aanzien van beide vormen van grond- gebruik (gesloten, verstedelijkt landschap) gaven hier- toe aanleiding. De bonte rood-met-gele signatuur die werd voorgesteld om bollenvelden aan te geven, is vervangen door een egale helgele kleur. Hoewel bollenvelden natuurlijk nooit helemaal en voortdurend uit bloeiende narcissen bestaan, blijkt dit geel de beeldvorming ten goede te komen; de oorspronkelijke signatuur leidde bij kaart- gebruikers tot foutieve associaties met bebouwd gebied. Bij grotere oppervlaktewateren en bij kassen is geen gebruik gemaakt van de voorgestelde verlooptinten, omdat ten tijde van de opmaak van de proefkaart het pakket Cart/o/graphix nog niet over deze grafische optie beschikte. Niet alle in het kaartontwerp beschreven puntsymbolen zijn toegepast in de proefkaart (markante torens, molens, hoogbouw en kasteien ontbreken), omdat deze gegevens nog niet uit het bestand geselecteerd konden worden. Reliefinformatie ontbreekt omdat er geen bruikbare digitale bestanden beschikbaar zijn. Voor het opnemen van dit landschapsbelevingsaspect in de Witsenkaart zal een keuze gemaakt moeten worden uit het digitali- seren van een analoge hellingklassenkaart, het scannen van een analoge reliefschaduweringskaart die qua schaal globaal overeenkomt met 1:200.000, ofwel het fotografisch inbelichten van een analoge reliefschadu- wering. De perceelsstructuur en de houtwallen ontbreken voor- alsnog omdat bestanden voor heel Nederland hiervan nog niet beschikbaar zijn. Deze informatie kan op diverse manieren opgenomen worden in het Witsenbestand: door het vectoriseren van een met behulp van contrastdetectie bewerkt satellietbeeld, door het integreren van een geometrisch gecorrigeerd gescand satellietbeeld in de kaartondergrond, door het selectief digitaliseren van cruciale 'landschapslijnen', of simpelweg door te wachten tot een bestand beschik baar komt dat door derden (bijvoorbeeld de Topografische Dienst) is samengesteld. Noten Drs. O.A. Bouma (Rapenburgerplein 47,1011 VG Amsterdam, tel. 020-6278885) werkte anderhalf jaar aan het project Witsenkaart: van januari 1992 tot februari 1993 als toege- voegd onderzoeker bij de vakgroep Kartografie aan de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht, en aansluitend tot augustus 1993 als ontwerper bij de afdeling Grafi sche Beeldvorming van de Directie Ruimtelijk Onderzoek en Planontwikkeling i.o. van de Rijksplanologische Dienst (RPD) te Den Haag. Momenteel is hij werkzaam als free-lance kartograaf. Het project Witsenkaart werd gei'nitieerd en gefinancierd door de RPD. Het werd uitgevoerd onder begeleiding van A.C. Perquin, hoofd van de afdeling Grafische Beeldvorming van de RPD, en prof.dr. F.J. Ormeling, hoogleraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht. De auteur is erkentelijkheid verschuldigd aan initiator ir. H. Leef- lang, directeur van de Directie Ruimtelijk Onderzoek en Planont wikkeling i.o., aan A.C. Perquin die ervoor zorgde dat het project Witsenkaart zorgvuldig werd begeleid en aan prof.dr. F.J. Orme ling voor diens inhoudelijke bijdragen aan zowel het kaartontwerp als aan het onderzoek in ruimere zin; verder aan drs. J.M. Henge- veld voor het meedenken en de morele steun in de eerste fase van het onderzoek, aan H.J. Schuurmans voor advies en testwerk m.b.t. ARC/INFO-toepassingen, aan drs. J.H.R. van der Schuit voor het beschikbaar stellen van bestanden uit de centrale data- bank van de RPD, aan drs. P.J.W, van Straalen voor het formule- ren van een concept symboolcodering voor de ArcScitex-conver- sie en aan H.P.M. Hendriks voor de beeldopmaak van de proefkaart van de Randstad in Cart/o/graphix. De proefkaart van de Randstad werd dankzij de inzet van A.C. Perquin door de RPD beschikbaar gesteld aan de lezers van het Kartografisch Tijdschrift. Literatuur Cammen, H. van der (ed.) (1987), Nieuw Nederland, Onderwerp van ontwerp, Boek I: Achtergronden, Boek II: Beeldverhalen. Stichting Nederland Nu Als Ontwerp. 's- Gravenhage: Staatsuitgeverij. Eo Wijersstichting (1986), Juryrapport ideeenprijsvraag 'Nederland Rivierenland''s-Gravenhage: Staatsuitgeverij. Eo Wijersstichting (1989), Juryrapport ideeenprijsvraag 'Stad en land op de helling', ruimtelijk ontwerpen voor een stukje Europa. 's-Gravenhage: SDU Uitgeverij. VROM (1990), Land op zieht, zieht op land, Visies op de kaart van Nederland. Mimstede van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Centrale Directie Voorlichting en lees verder op blz. 67 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 39