Figuur 2. Inzoom rot de 'dagelijkse leefomgeving bedrijven en om de openbare ruimte. Met kleur wordt ver- wezen naar de stedelijke gebieden. Anderzijds wordt ver- klaard wat bedoeld wordt met de koerskleuren voor het lan- delijk gebied. Daar tussenin Staat het vormgeven van kringlopen, dat zowel op de stedelijke als op de landelijke gebieden betrekking heeft en daarom zonder kleur werd verbeeld. Met de gekozen techniek van collages van foto's (zie inzet in figuur 2) wordt rechtstreeks verwezen naar de satellietfoto van de onderlegger. Deze collages vormen zo niet alleen verbeeldingen van het beleid voor de dagelijkse leefomgeving, maar ze vormen tegelijkertijd een legenda voor de onderlegger. Onderaan de kaart maakten we een reeks van kaartbeelden, die eveneens als legenda dient. In de twee kaarten rechts, waarin de inrichting van stedelijk en landelijk Nederland is aangegeven, gaat het om verklaring van de structuur van ons land. Daaraan is beleidsinformatie toegevoegd die op de grote kaart geen uitdrukking vond; aangegeven zijn bijvoorbeeld waar een restrictief beleid voor de open ruimten geldt en waar zieh de aandachtsgebie- den voor de leefbaarheid van het platteland bevinden. Ver- der gaat het om de legendakaarten die het ruimtelijk ont- wikkelingsperspectief verklaren (de drie kaarten links). Ook daaraan is beleidsinformatie toegevoegd, bijvoorbeeld door aanduidingen als Randstad, Stedenring en Regio' s op eigen kracht. Hebben we nu een kaart gekregen waarop je, net als op een gedetailleerde wandelkaart, zou kunnen lopen door het Nederland van 2015? We denken van wel. Van dichtbij (figuur 3) is de structuur van de stad te herkennen en zien we de patronen van het landschap. Van enige afstand (zie figuur 1) zien we de Steden ten opzichte van elkaar, de grote verbindingen, de positie ten opzichte van het buiten- land. Niet abstract maar zo exaet mogelijk. Immers, zo con- creet moeten we omgaan met ruimtelijke kwaliteit, willen we die ook werkelijk realiseren. Figuur 3. Detail. Het ontwerp De opdracht luidde: "Ontwerp een nieuwe posterkaart van Nederland waarbij het eindbeeld, naast een wervende en communicatieve funetie, ook een hoge artistieke waarde moet hebben. Het geheel moet een verrussend en vooral intrigerend totaalbeeld opleverenHet moest dus een kaartbeeld worden dat qua beeidend karakter afwijkend was van de tot dan toe door de Rijksplanologische Dienst ver- vaardigde beeiden. Het moest de aandacht trekken, interes- se wekken, en op een zo concreet mogelijke wijze de inhoud overdragen. Dus zo min mogelijk abstracte Symbo len, zo veel mogelijk herkenbare plekken. Het grafisch en kartografisch ontwerpbureau VRTI Design werd door de Rijksplanologische Dienst aangetrokken om naast het beno- digde beeidend onderzoek het grafisch ontwerp en de uit- eindelijke realisatie te verzorgen. Als eerste stap moesten acht fotografische negatieven van een kanaal uit een Land- sat-opname (figuur 4A) tot een geheel worden samenge- smeed, geometrisch gecorrigeerd en binnen een vierkanten- net gebracht worden. Hierdoor werd het mogelijk om de diverse overlays (figuur 4C) uit het Arclnfo-gegevensbe- stand van de Rijksplanologische Dienst na conversie over het satellietbeeld te projecteren. Door middel van digitale beeldbewerking en beeldmanipulatie werd het op zieh tradi- tionele satellietbeeld (figuur 4A) op een speciale wijze voorbewerkt (figuur 4B). Het resultaat is een reliefbeeld. waarop door middel van een mozaiek van impressionisti sche strueturen de ruimtelijke verscheidenheid van Neder land versterkt wordt weergegeven. De hierbij toegepaste beeidende technieken (beeldbewerkingsalgoritmen en beeldinterpolaties) zijn speciaal hiervoor door het ontwerp bureau ontwikkeld. Over deze ondergrond moesten met behulp van transparante kleuren de dementen uit de tussen- en de toplaag geprojecteerd worden. KT 1994.XX.2 39

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 41