Figuur 4. Beeldbewerking. De totale dataset bestond uit ruim 45 lagen in vectorformaat die met het satellietbeeld gecombineerd moesten worden. Vanuit het aanwezige digitale werkmateriaal zijn verder nog uiteenlopende afgeleide beeiden gegenereerd ten behoeve van een begeleidend boekwerk, omslagen en ande re presentatievormen (figuren 2 en 5). Naast vormgevings- problemen veroorzaakt door de inhoudelijke randvoor- waarden - moesten veel technische problemen opgelost worden. Beheersing van de complexiteit en de hoeveelheid digitaal werkmateriaal (ruim 3 gigabyte geheugenruimte) vergt veel van de ontwerper/producent. Voor dergelijke vraagstukken bestaan dan ook geen standaard oplossingen. ze vragen om een iteratief ontwerpproces. Essentieel hierbij was de toepassing van procedurele digitale ontwerp- en produktiemethoden. De digitale kaart Momenteel wordt er door VRTI Design - dat zieh bezig houdt met Beeidend Onderzoek, Grafisch Ontwerp en Media Technologie binnen de digitale ontwerpdomeinen Vlak, Ruimte, Tijd en Interactiviteit in samenwerking met de Rijksplanologische Dienst gewerkt aan een digitaal interactief systeem rond het thema 'Ruimte voor 2015'. Dit 'Interactief Kartografisch Presentatie Systeem' zal als pro- totype dienen voor ntogelijk toekomstige CD-ROM oplos singen. Complexe presentaties waarbij media-integratie een belangrijke rol speelt (figuur 6) zijn eigenlijk alleen te realiseren met dergelijke digitale Systemen. Media-integra tie wil zeggen dat het beeldmateriaal kan bestaan uit kaar- ten, illustraties, satellietbeelden, foto's, videobeeiden, ani- maties enz. Doordat deze uiteenlopende beeiden parallel gepresenteerd kunnen worden en kaartlagen binnen een interactieve omgeving selectief over elkaar heen geprojec- teerd kunnen worden, kan iedere gebruiker zieh een eigen 'mental map' vormen van het gegeven thema. Figuur 5. Nederland vanuit een ander perspectief: Poort naar Europa. Figuur 6. Ontwerpvisie. Doel is dan niet een enkele - vaak te complexe gei'nte- greerde kaart maken in een oplage van bijvoorbeeld 3000 exemplaren, maar een systeem waarmee het mogelijk wordt duizenden beeiden te genereren. Dergelijke Systemen wij- Lees verder op blz67 KT 1994.XX.2 lÄg 4a 4b 4c Data met een Geografische Component 40

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 42