tot het wegennet. Beide bestanden, die moesten worden betrokken van derden, dienden als georeferentie voor de diverse demografische en gezondheidskundige attribuutge- gevens. Ze konden moeiteloos via het arcexport-formaat (het uitwisselingsformaat van Arc/Info) in SPANS worden ingelezen. Demografische gegevens over populaties en subpopulaties zijn van groot belang voor beschrijvend en analytisch epi demiologisch onderzoek. Ze dienen als noemer in de zoge- naamde epidemilogische breuk, waarbij ziektegevallen bin nen een (sub)populatie worden gecorrigeerd voor de grootte van die (sub)populatie. Demografische gegevens worden meestal verzameld op het niveau van een bepaalde adminis- tratieve eenheid en opgeslagen in de vorm van attribuut- tabellen. SPANS ondersteunt conversie en import van attri- buutgegevens vanuit een groot aantal formaten (zoals ASCII, dBase, Lotus 123). Invoer van gegevens levert dan ook zelden problemen op. Het verkrijgen van demografi sche gegevens op een laag aggregatieniveau, viercijferige postcodegebieden, bleek moeilijker dan verwacht. Epide miologisch onderzoek steh kwaliteitseisen aan gegevens. Men is met name geinteresseerd in een onderscheid van subpopulaties naar geslacht. en daarbinnen gedifferentieerd naar leeftijdsklassen van vijf jaar. De getallen moeten bij voorkeur ook nog verkregen zijn uit tellingen en liever niet uit schattingen. Gedetailleerde demografische informatie is op het niveau van viercijferig postcodegebied of CBS-buurt aanwezig bij de afzonderlijke bevolkingsafdelingen van iedere Nederlandse gemeente. Zij wordt echter nog niet op structurele wijze op een centraal punt in Nederland verza meld. De komst van een Gemeentelijke Basis Administratie zou in dit verband uitkomst bieden. Acquisitie van deze gegevens is uit pure noodzaak door het RIVM zelf ter hand genomen en dat bleek, zoals verwacht, een zeer tijdrovend proces. Ten behoeve van een eerste grove schatting van het aantal blootgestelde personen in de regio Schiphol is daar- Kosteneenheden (Ke) vormen een maat voor het optre- den van hinder door geluidsbelasting. Bij 35 Ke ondervindt 25% van de omwonenden ernstige hinder (zie ook figuur 4). Figuur 1. Milieu-informatie gebruikt bij de Gezondheidskundige Evaluatie Schiphol. om voorlopig gebruik gemaakt van een uitgebreid punten- bestand, dat in het kader van de MER reeds door derden was aangemaakt. Het bestand geeft per puntlocatie een schatting van het aantal bestaande en geplande woningen. Door nu voor elk punt het aantal wooneenheden te verme- nigvuldigen met de gemiddelde woningbezetting is het aan tal inwoners op die locatie geschat. Uit vergelijking met cij- fers verkregen bij enkele gemeenten in het studiegebied bleek dat deze schattingen op gemeenteniveau goed over- een komen met de resulaten van tellingen. De luchthaven Schiphol heeft een milieubelastend effect op zijn omgeving. De milieu-informatie die gebruikt werd ten behoeve van de Gezondheidskundige Evaluatie Schiphol bezit dan ook een duidelijke ruimtelijke component. Alle relevante ruimtelijke informatie over de milieufactoren werd door het RIVM van externe bronnen betrokken. In figuur 1 wordt een overzicht gegeven van deze informatie. Nog niet alles is in het presentatiesysteem beschikbaar. Enkele berekeningen moet nog worden uitgevoerd door de externe leveranciers, en sommige modellen zijn nog in ont- wikkeling. Gegevens over electromagnetische straling en het risico van verkeersongevallen zijn nog niet in het over zicht opgenomen omdat ze op körte termijn niet beschik baar zijn. De aangeleverde geluidscontouren konden weder- om via het arcexport-formaat in SPANS worden opgenomen. De puntgegevens van TNO met betrekking tot stank- en luchtverontreiniging zijn ongeclassificeerd aange- leverd. Met een lineaire interpolatie, die standaard in SPANS aanwezig is en die overeenkomt met de interpola- tiemethode die TNO zelf gebruikt, zijn de puntgegevens omgezet in vlakinformatie. Van alle gegevens die voor een beschrijving van de huidige gezondheidstoestand relevant worden geacht, zijn gezond- heidsstatistieken het moeilijkst te verkrijgen. In Nederland worden slechts een beperkt aantal relevante gezondheidsin- dicatoren routinematig geregistreerd. Daarnaast is de ruim telijke resolutie van wel aanwezige gezondheidsstatistieken veelal onvoldoende om bijvoorbeeld op het niveau van de gemeente nog enige ruimtelijke variatie te kunnen ontdek- ken. Een en ander heeft te maken met de hoge mate van vertrouwelijkheid van de gegevens. Gegevens over de gezondheid worden hierdoor meestal slechts op geaggre- geerd niveau beschikbaar gesteld. Desalniettemin zijn ten behoeve van de GES toch enige betrouwbare ruimtelijke gegevens uit de Landelijke Medische Registratie beschik baar gekomen. Het betreft hier gegevens over het aantal ziekenhuisontslagen voor enkele geselecteerde aandoenin- gen (waaronder hartinfarct en CARA) per viercijferig post codegebied. Deze gegevens zijn reeds geanalyseerd (staat- SEN et al., 1993), maar de kaarten zijn nog niet opgenomen in het presentatiesysteem. Gegegevenspresentatie Ter illustratie van de mogelijkheden van een GIS bij de Gezondheidskundige Evaluatie Schiphol en ten behoeve van het presenteren van onderzoeks- en achtergrondgege- vens is een presentatiesysteem ontwikkeld. Zoals reeds is KT 1994.XX.2 43 Milieufactor Bron Hoe aangeleverd Methode Ruimtelijke Dekking geluid NLR Geklassificeerde contourlijnen van Kosten-eenheden Reken model 55 x 55 km rond Schiphol luchtveront reiniging TNO Regelmatig grid van 10000 punten met jaargemiddelden en 98 percentielswaarden voor concentratie CO, N02, NOx, S02 en Zwarte Rook Versprei- dings- model 10 x 10 km rond Schiphol stank TNO LUW Regelmatig grid van 1000 punten met 98 percentielswaarden in geureenheden (gebaseerd op metingen bij vliegtuigmotoren) Meting 20 x 20 km rond Schiphol

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 45