aangegeven is al het materiaal nog niet voorhanden of vrij- gegeven. De ruimtelijke analyse is inmiddels begonnen, maar resultaten zijn nog niet toegevoegd aan het presenta- tiesysteem. Het ligt wel in de bedoeling om gedurende het onderzoeksprogramma nieuw beschikbaar gekomen gege- vens te bewerken en aan het systeem toe te voegen. User Interface Voor de bouw van het presentatiesysteem is gebruik gemaakt van de mogelijkheid om binnen SPANS op het scherm weergegeven kaartbeelden op te slaan in de vorm van 'slides'. Een slide is een platte image-file of 'picture- dump'. Slides kunnen opgenomen worden in een 'slide show': een serie beeiden, die zo gegroepeerd kunnen wor den dat ze een verhaal verteilen. Het presentatiesysteem begint met enkele inleidende en verklärende tekstschermen, van waaruit de verschillende slide shows kunnen worden opgestart. Er wordt gebruik gemaakt van de gebruikers- vriendelijke user interface van SPANS. De beoogde gebrui- ker (een bij de GES betrokken projectleider of -medewer- ker) kan in SPANS het menu openen waarmee hij interactief in de slide shows van het presentatiesysteem kan 'bladeren'. Als de gebruiker al niet bekend mocht zijn met SPANS, dan kan hij zichzelf met een handleiding van een half A4-vel wegwijs maken in het systeem. Kaarten in SPANS Geografische gegevens kunnen binnen SPANS in verschil lende datastructuren worden opgeslagen. Basisformaat is de 'quadtree'-structuur. Voor het uitvoeren van bewerkingen en analyses möeten gegevens echter in dit formaat zijn op geslagen. Punt-, vector- en rasterbestanden kunnen daartoe geconverteerd worden tot interne SPANS-bestanden/quad- treekaarten. Wel kunnen vector- en puntgegevens als grafi sche laag over een quadtreekaart worden heengelegd. Ook attribuutgegevens kunnen in kaartvorm worden weergege ven. Van elke variabele in een SPANS-attribuutbestand kan een thematische kaart worden gegenereerd. Aan de kaarten kunnen vervolgens annotaties, zoals legenda, titel en Sym bolen worden toegevoegd. Het kleurenpalet van de kaarten kan worden aangepast, evenals andere grafische variabelen zoals grootte, vorm, arcering en dergelijke. SPANS MAP biedt daarnaast nog de mogelijkheid om enkele typen dia- gramkaarten te vervaardigen. Structuur en inhoud van het presentatiesysteem Schiphol Het presentatiesysteem Schiphol is opgebouwd uit een aan- tal slide shows. Conform het eerder gemaakte onderscheid in typen gegevens behandelen deze slide shows achtereen- volgens: topografie, demografie, milieu en gezondheid. Voor het opbouwen van de kaartbeelden is gebruik gemaakt van een veelheid aan gegevens. De mate van detail van deze gegevens is nogal verschillend. Zoals eerder aangege ven vormen de bestanden met de grenzen en de zwaarte- punten van viercijferige postcodegebieden de basis voor presentatie. Daarbij wordt het grenzenbestand, dat overi- gens geaggregeerd een gemeentekaart oplevert, met name gebruikt voor het weergeven van relatieve waarden, zoals dichtheden, in choroplethenkaarten. Voor het weergeven van absolute aantallen is gebruik gemaakt van het zwaarte- puntenbestand. Aan dit puntenbestand is veel demografi sche en gezondheidskundige informatie gekoppeld, die met behulp van proportionele puntsymbolen, die op deze zwaar- tepunten gesitueerd zijn, in het kaartbeeld worden weerge geven. Omdat de geografische dekking van de verzamelde themati sche gegevens nogal eens verschilt, zijn diverse uitsnedes van het onderzoeksgebied gemaakt. Deze uitsnedes worden op grotere schaal afgebeeld, en kunnen daarom meer details bevatten. In het onderdeel Topografie wordt een overzicht gegeven van gebiedsgrenzen en infrastructuur. De kaarten hebben OUDEREN PER GEMEENTE Figuur 2. Voorbeeld uit het onderdeel Demografie van het presentatiesysteem.. KT 1994.XX.2 Schiphol Aandeel personen ouder dan 65 iaai <15 2; 1 15-2C21 20 - 25 X 25 - 30 9 30 20 Km L '"j Bron: CBS I39I 44

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 46