Figuur 3. Voorbeeld uit het onderdeel Milieubelasting van het presentatiesysteem. Figuur 4. Voorbeeld uit het onderdeel Gezondheid van het presentatiesysteem. tot doel een algemeen overzicht van enkele kenmerken van het onderzoeksgebied te geven. Men vindt er ook diverse plaatsaanduidingen ter orientatie. Daarnaast dienen een aan- tal kaarten of dementen daaruit als basis voor de kaartbeel- den in de overige onderdelen van het presentatiesysteem. Het onderdeel Demografie van het presentatiesysteem geeft een beeld van de demografische verscheidenheid tussen de diverse gemeenten en postcodegebieden in het onderzoeks gebied. Aan de hand van een aantal choroplethenkaarten wordt bijvoorbeeld een beeld gegeven van de verschillen in leeftijdsopbouw tussen de gemeenten. Dit is met name inte ressant vanuit het oogpunt van potentiele risicogroepen, zoals hinderen of ouderen (zie figuur 2). Daarnaast wordt van een aantal relevante voorzieningen, zoals Scholen, zie- kenhuisbedden en dergelijke, en van de werkgelegenheid de omvang per postcodegebied weergegeven. Speciale aan- dacht gaat uit naar de (geplande) woningbouw in het onder zoeksgebied, waarbij een relatie wordt gelegd tussen de locatie van potentiele nieuwbouwwoningen en de vliegbe- wegingen boven het gebied. Het onderdeel Milieu houdt zieh bezig met het voorkomen van verschillende schadelijke Stoffen in de lucht. In het bij- zonder wordt gekeken naar de concentraties van koolmo- noxyde en stikstofdioxyde in de directe nabijheid van de luchthaven Schiphol (figuur 3). Daarbij wordt onderscheid gemaakt naar de uitstoot van deze Stoffen door het vliegver- keer afzonderlijk en die door het vliegverkeer in combinatie met het wegverkeer. Waar mogelijk is in het kaartbeeld aangegeven welke waarden in de literatuur als norm of streefniveau worden gehanteerd. Daarnaast worden enkele JAARGEMDDELDE KOOLMONOMDE WEG- EN VÜEGVERKEER Concentratie CO irijjglm3 5-10 10-30 30-50 50-100 100-300 I« >300 v» wegen Bron: TNO. 1907 35 Ke-contour 1992 Gemeentegrens Bebouwd gebied Bron: Comm. Geluidhinder Schiphol, NLR KLACHTEN OVER VÜEGVERKEER Aantal geluidklachten per woonplaats, 1991 <250 250 - 500 500-1000 1000-2500 |1 2500 - 5000 5000 KT 1994.XX.2 45

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 47