Kwaliteitsonderzoek van stadsplattegronden Y.T, Bouma Door de groei van het toerisme in het laatste decennium is de markt voor toeristische kaarten flink toegenomen. Vooral stadsplattegronden genieten een steeds grotere populariteit. Door de grote vraag naar stadsplattegronden is het aanbod de laatste jaren sterk gestegen. Enkele uitgevers zijn zelfs gespecialiseerd in stadsplattegronden. De kwaliteit van de op de markt gebrachte kaarten kunnen enorm verschillen. De toerist zal bij het kopen van een plattegrond eerst naar de prijs en vormgeving kijken, terwijl voor een meer objectieve vergelijking vaak geen tijd is. De aankoop gebeurt dus vaak op subjec- tieve gronden. In het hieronder besproken onderzoek is getracht de kwaliteit van de diverse plattegronden zo objectief mogelijk in cijfers te vertalen, waardoor de koper nuttig vergelijkingsmateriaal heefi die keuzes tussen de diverse stads plattegronden vereenvoudigd. Trefwoorden: kaartgebruik, stadskartografie, onderzoek. Inleiding Tot op heden is er weinig onderzoek gedaan naar de kwali teit van toeristische kaarten. Dit is een opmerkelijk feit daar dit kaarttype het meest door de consument wordt aange- schaft. Twee kaarttypen die veelvuldig door de toerist geraadpleegd worden zijn wegenkaarten en stadsplattegron den. Beide typen kaarten zijn recent door de vakgroep Kar- tografie van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht onderzocht. Twee jaar geleden is, in opdracht van de Nederlandse Con- sumentenbond, de kwaliteit van wegenkaarten onderzocht (zie KT 1991.XVII.2). In de zomer van 1992 kreeg de vak groep Kartografie een tweede opdracht van de Consumen- tenbond. Ditmaal betrof het een onderzoek naar de kwaliteit van stadsplattegronden. De organisatie van het huidige onderzoek naar de kwaliteit van stadsplattegronden is in grote lijnen gelijk aan het voorgaande onderzoek. De geselecteerde Steden betreffen lokaties van culturele importantie. In totaal zijn 113 kaarten getest die 21 Steden weergeven (zie figuur 1). Het onderzoek is tussen 7 Okto ber 1992 en 8 januari 1993 uitgevoerd. Het resultaat van dit onderzoek is gepubliceerd in De Consumentenreisgids (maart 1993). Dit artikel in KT handelt over de opzet en uit- voering van het onderzoek. De opzet van het onderzoek De onderzochte kaarten zijn commercieel verkrijgbare kaarten. Dit houdt in dat de uitgever rekening moet houden met de wens en behoefte van de gebruiker: de toerist. Voordat met het eigenlijke onderzoek kan worden begon nen, moet eerst worden vastgesteld wat de kwaliteitseisen zijn die een toerist aan een stadsplattegrond steh. Bij het bezoeken van een stad zal de toerist de volgende vraag stellen: "Wat kan ik wäär vinden, en hoe kan ik daar komen?'De benodigde informatie wordt meestal uit een reisgids of folder gehaald waarbij, wanneer het doel van de reis bekend is, de kaart als hulpmiddel wordt gebruikt. Ook wanneer de kaart zelfstandig wordt gebruikt, moet de kaart deze vraag kunnen beantwoorden. Dit kan eventueel tot stand komen door het toevoegen van aanvullende en verklä rende teksten. Vergeleken met andere kaartgebruikers hebben toeristen enkele bijzondere eisen ten aanzien van de kaartinhoud: Figuur 1. Ligging van de onderzochte Steden. KT 1994.XX.2 47 Stockholm Keulen Budapest Rome

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 49