De legenda moet zijn gedrukt in een taal die de toerist kan lezen. Dus niet alleen in de landstaal van de stad in kwestie, maar ook in een of meerdere moderne talen. Het liefst wil de toerist de legenda afgebeeld zien in zijn moedertaal. De kaart moet actueel zijn. Recente veranderingen in de verkeerssituatie, stadsuitbreiding, of in buslijnen moe- ten in de kaart staan. De toerist stelt vooral eisen aan de inhoud van de kaart. Naast een goede stratenaanduiding wil de toerist de lokaties van belangrijke culturele voorzieningen, bij- voorbeeld musea en theaters, in de kaart aantreffen. De onderdelen Om de kwaliteit van de plattegronden te bepalen zijn de kaarten op acht onderdelen onderzocht; actualiteit, volledig- heid, toegankelijkheid, additionele informatie, hanteerbaar- heid, duurzaamheid, relevante kaartgegevens en leesbaar- heid. De resultaten zijn per onderdeel geclassificeerd volgens de 'consumentenbondclassificatie'De resultaten zijn in vijf klassen onderverdeeld waarbij de classificaties 'siecht', 'matig', 'redelijk', 'goed' en 'zeergoed' zijn gebruikt. Bij zes van de acht onderdelen zijn de klassegrenzen min of meer arbitrair vastgesteld, bij de onderdelen relevante kaartgegevens en leesbaarheid zijn de klassegrenzen door middel van het lokaliseren van breukpunten in het frequen- tiediagram bepaald. Actualiteit Per stad is de actualiteit van de weergave op de kaarten nagegaan voor drie lokaties die onlangs aan verandering onderhevig waren. Zo'n verandering kan bestaan uit: een nieuwe metro- of buslijn, een nieuwe weg of woonwijk, een gewijzigde bestemming van een terrein in de stad (figuur 2). Volledigheid Vaak worden door ruimtegebrek niet alle straatnamen in de kaart afgebeeld. Ook zijn er verschillen in het aangeven van lokaties (figuur 3). Naast het afbeelden door een symbool, kan de naam van de lokatie zijn aangegeven. Wanneer er te weinig straatnamen worden weergegeven in de kaart kan de gebruiker de orientatie in een stad verliezen. Is er sprake van extra informatie, bijvoorbeeld door het afbeelden van de namen van musea in de kaart, dan is de gebruiker in Staat de gewenste lokatie sneller te vinden. Toegankelijkheid Onder de toegankelijkheid van een kaart wordt verstaan het gemak waarmee de gebruiker objecten in de kaart kan iden- tificeren, definieren en lokaliseren. De toegankelijkheid wordt vergroot door de aanwezigheid van register en legenda. Verder is de taal die bij de legenda wordt gebruikt een belangrijke factor. Additionele informatie Onder additionele informatie wordt alle informatie ver staan, die naast de hoofdkaart, legenda en register op het kaartblad aanwezig is, bijvoorbeeld een metrokaartje. Deze informatie kan belangrijk zijn voor een beter gebruik van de kaart: het uitstippelen van routes en bepalen van lokaties. Door het weergeven van adressen van culturele Sso uit J^Balard x rnmrn- f/r, t m mmmetmi ivmmt V N: SwrsP - ßf( Figuur 2. Een gedateerde en een actuele weergave van een lokatie in Parijs. Op het linker kaartfragment (RV Eurocart, looptijd 92/93) is de Citroenfabriek afgebeeld. Dezefabriek is enige jaren geleden gesloten. Het fabrieksterrein is veranderd in een park, zoals op het rechter kaartfragment (Michelin, looptijd 92) te zien is. 48 KT 1994.XX.2 CiW&n auwr

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 50