beeld de combinatie kaartnr. 21/vraagnr. 4isdoortwee verschillende respondenten beantwoordt. Wanneer er spra- ke is van een goed en een fout antwoord bij die kaart/vraag combinatie kan hieruit een factor bepaald worden die de foute antwoorden kan correleren met de goede antwoorden. Deze factor wordt bepaald nadat de invloed van de respon- dent is uitgeschakeld. De gemiddelde tijd van de foutieve antwoorden is 67,2 seconden. De gemiddelde tijd van de corresponderende goede ant woorden is 99,4 seconden. De hypothese kan dus aangenomen worden, en een correc- tiefactor voor de foutieve antwoorden kan worden bepaald. De correctiefactor van de foutieve antwoorden is: 67,2 99,4 1,48. Dit cijfer is afgerond tot 1,5. Alle foutie ve antwoorden zijn met deze correctiefactor vermenigvul- digd. Door deze correctie is een foutief antwoord doorbere- kend in het eindresultaat. Invloed respondenten De respondenten hebben een verschillende mate van kaart- leesexpertise. Om de kaarten objectief te kunnen beoorde- len moeten deze verschi llen worden uitgeschakeld. Doordat de respondent vier kaarten met verschillende ont- werpen onder ogen krijgt, is de respondent zowel aan goed als aan siecht leesbare kaarten blootgesteld. Hierdoor kan de gemiddelde tijd per respondent als maat voor het preste- ren gebruikt worden. De individuele tijden van de respon dent zijn gedeeld door de gemiddelde tijd over alle vragen die de respondent beantwoord heeft: -resp.- resp.Tr gem. Invloed moeilijkheidsgraad vragen Doordat de moeilijkheidsgraad van de vragen varieert, kan men veronderstellen dat een moeilijke vraag een längere beantwoordingstijd vergt dan een gemakkelijke vraag. Dit heeft invloed op het eindresultaat en dat is niet wenselijk, omdat een bepaalde kaartleestaak niet belangrijker is dan een andere. De resultaten zijn gecorrigeerd door de antwoorden van een leestaak te delen door het gemiddelde van die leestaak. Cvraag Tyr. vr.gem. De twee correctiecoefficienten zijn samengevoegd in een formule die bij elk antwoord is gebruikt. Doordat deze twee correctiecijfers geen dimensie hebben, zijn ze vermenigvul- digd met het gemiddelde van alle originele tijden. ^correctie gemiddeld Qesp. ('vraag De gecorrigeerde tijden zijn uitgezet in een frequentiedia- gram waarna vier breukpunten zijn bepaald die de gegevens in vijf klassen verdelen (figuur 8). Horizontaal is de gecor rigeerde gemiddelde antwoordtijd per kaart weergegeven. Op de verticale as is de frequentie, het aantal kaarten dat dezelfde score heeft, weergegeven. Van rechts naar links zijn scores in de vijf gebruikelijke H Figuur 8. Frequemiediagram leesbaarheidsonderzoek. klassen onderverdeeld: siecht, matig, voldoende, goed en zeer goed. Classificatie Beantwoordingstijd siecht 400 seconden matig 240 - 399 sec. voldoende 145 - 239 sec. goed 100 - 144 sec. zeer goed 100 seconden Uit het diagram blijkt dat er slechts 3 kaarten als 'siecht' zijn geclassificeerd, terwijl de meeste kaarten in de klassen 'voldoende' en 'goed' zijn ondergebracht. De classificatie van de eindresultaten Na het uitvoeren van de acht testen zijn er voor elke kaart acht kwaliteitsscores beschikbaar. Deze moeten worden samengevoegd om tot een eindoordeel over de kaart te komen. De acht verschillende kwaliteitscores zijn niet even belang- rijk. De scores moeten door middel van wegingsfactoren worden vermenigvuldigd om de verschillende onderdelen in belangrijkheid te laten onderscheiden. Bepaling van deze factoren is enigzins subjectief. De aan- names van bosma (1983) en van essen (1991) zijn hierbij overgenomen en aangepast voor de stadsplattegronden. Aannames: Een kaart die qua inhoud 'siecht' of 'matig' scoort kan nooit een hogere beoordeling krijgen dan 'matig' respectievelijk 'redelijk'. Een kaart die qua leesbaarheid en volledigheid 'siecht' scoort kan nooit een hogere score krijgen dan 'redelijk'. Actualiteit en volledigheid hebben een evengrote invloed op de score. Toegankelijkheid, hanteerbaarheid en additionele infor- matie hebben een even grote invloed op de score. Duurzaamheid heeft de minste invloed op de score. Leesbaarheid heeft na de inhoud de meeste invloed op de score. Leesbaarheid en inhoud teilen samen even zwaar als alle andere factoren bij elkaar. De totaalscores zijn verdeeld in de vijf bij de Consumenten- KT 1994.XX.2 7- 6- w 4. D a *3 w 3 PC 2- 1- 353 459 SCORE (in klassen weergegeven) 53

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 55