technisch nieuws kaarten als magneet Bedrijven en instellingen die werken met landkaarten of stadsplattegronden als wandkaart kunnen gebruik maken van nieuwe ontwikkelingen op dit gebied. Euro Piano, het bedrijf dat kaarten opplakt en voorziet van een transparante beschrijfbare laag, heeft een nieuwe con- structie ontwikkeld. Topografische kaarten worden in losse bladen van 40 x 50 cm geleverd, geheel gelamineerd en voorzien van een mag- neethoudende achterkant. De verschil- lende bladen van een kaart kunnen als een geheel op een ijzerhoudende onder- grond worden aangebracht, waar ze naadloos aansluiten. Dit heeft als voor- deel dat bij veranderingen niet meer de gehele kaart vervangen hoeft te worden. Losse bladen uit het geheel van de 'mon- tage' kunnen ieder apart vervangen of bijgewerkt worden. Dit tegelsysteem is gedeponeerd bij het Nederlandsch Octrooibureau. De kaarten kunnen met merkdoppen gemarkeerd of met stiften beschreven worden. Alle kaarten worden voorzien van een aluminium lijst. Informatie: Euro Piano, tel. 055-333330 Plotter voor GIS Hewlett Packard heeft een nieuwe plot ter op de markt gebracht met een resolu- tie van 300 dots per inch (dpi) in kleur, en 600 dpi in zwart. Deze HP Design Jet 650C heeft een scatter halftone dithering technologie, waarmee kleur- verlopen vrijwel traploos worden afge- drukt, zonder het traditionele streep- effect. Dezelfde technologie verzorgt gestoken scherpe tekst en lijnen, ook als het gaat om zeer kleine letters of uiterst dünne haarlijnen. Windows-gebruikers kunnen bovendien gebruik maken van de kortgeleden voor de inkjetprinters van HP gei'ntroduceerde ColorSmart techno logie. De HP DesignJet beschikt over vier printkoppen met de kleuren cyaan, geel, magenta en zwart, waardoor vrij wel alle kleuren kunnen worden gereali- seerd. Informatie: Hewlett-Packard Nederland B.V., tel. 020-5476666. 1 blokje is 5 sociaal geografen De aantallen zijn afgerond Zo kan hetvervolg van blz55 KanLab FRWUU Figuur 3. Een andere oplossing geografen bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen in Utrecht. Door de grote aantallen kon 1 geograaf niet weerge- geven worden met 1 vierkantje. Deze nauwkeurigheid was ook niet echt noodzakelijk, de opdrachtgever was meer geinte - resseerd in de spreiding van de geografen. G.W.J. van Omme 56 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 58