aankondigingen steld dat de kaartjes over het algemeen nogal 'donker' zijn, is dat niet alleen een kwestie van smaak. In de legenda's van bijvoorbeeld de figuren 3.8, 4.10 en 5.1 zijn de grijswaardeverschillen tussen de klassen namelijk nauwelijks of niet zichtbaar en in de kaart maar net. Repro- technisch gezien zou het helemaal geen probleem zijn geweest om door gebruik- making van lichtere tinten duidelijker verschillen te creeren. Een andere fout, die kartografen niet zo gauw zouden maken, is een onvoldoende standaardisatie van de kaartjes in het- zelfde boek. Zo is in Randstad Holland in bijvoorbeeld de figuren 1.5 en 2.9 het land wit en het water donkergrijs, terwijl in de figuren 2.3, 4.1 en 6.1 het land donkergrijs is en alles eromheen wit. Uit figuur 4.11 blijkt ook dat het 't Feiten- brein niet in Staat was een juiste visuele hierarchie te scheppen: door het gebruik van bepaalde achtergrondtinten wordt de 'verkeerde' sector in de taartpuntdia- grammen benadrukt (het bekende 'figu- re-ground' probleem). Een laatste voorbeeld van het net niet helemaal voldoen aan de kartografische regels is figuur 3.2 (zie afbeelding). In deze kaart wordt een grijswaardeverschil gebruikt voor het onderscheid tussen bevolkingstoe- en afname, waar een ver- schil in vorm (dat wil zeggen een ver- schillend patroon) veel beter zou zijn geweest. De 'witte' gebieden lijken nu immers op het eerste gezicht op gebie den met geen toename, of in ieder geval minder toename dan de gebieden waar in feite sprake is van een bevolkingsafna- me. Uit figuur 3.4 blijkt dat 't Feiten- brein vormverschillen ook wel degelijk goed kon toepassen. Randstad Holland laat daarom ook wel zien dat een dergelijk boek veel beter leesbaar en aantrekkelijker kan worden gemaakt door het goed en rijkelijk karto- grafisch te illustreren. Tegelijkertijd laat het daarbij zien dat er niet te lichtzinnig moet worden gedacht over de totstand- koming van die kartografische illustra- ties en over het eventuele uitbesteden daarvan. Kartografen hebben door hun opleiding en ervaring de grammatica van de kartografische taal leren beheersen en weten nog steeds als geen ander hoe geografische informatie moet worden vertaald in grafische Symbolen. Zij zijn daardoor ook in Staat om auteurs op sys tematische wijze te vragen naar het doel van de kartografische weergave om hen daama zodanig te adviseren dat dit doel ook bereikt zal worden. In sommige gevallen betekent dit dat, ter wille van de juiste informatie-overdracht, moet wor den afgeweken van de oorspronkelijke ideeen van de auteur met betrekking tot de weergave. Zolang hun kennis en erva ring nog niet (volledig) is opgenomen in kartografische softwarepakketten, zullen kartografen deze rol moeten blijven spe ien en hopelijk zien de auteurs dat in. C.P.J.M. van Elzakker NVK publikatiereeks Nog voor Pasen versehenen in 1994 alweer drie nieuwe nummers in de NVK publikatiereeks. Als laatste verscheen onder de titel Kar- tografie in het GIS-tijdperk het dikke nummer 11Hierin zijn de bijdragen opgenomen, die werden gepresenteerd op het succesvolle 7e Lustrumcongres van de NVK, dat in november 1993 werd gehouden in Rolduc. De prijs van dit nummer bedraagt /27,-. Alle deelne- mers aan het Lustrumcongres hebben deze publikatie inmiddels al ontvangen. NVK publikatiereeks nummer 10 vormt de schriftelijke neerslag van de lezingen, die werden gepresenteerd op de 5e Onderzoeksdag, die op 10 december 1993 in Utrecht werd georganiseerd door de werkgroep Onderwijs en Onderzoek van de NVK. Ook op deze dag stond de relatie tussen GIS en kartografie cen- traal, hetgeen blijkt uit de titel GIS-Kar- tografie. De prijs van deze publikatie, waarin ook een tweetal gekleurde illus- traties is opgenomen, is II,-. Nummer 9 uit de NVK publikatiereeks is helemaal gratis. Het is getiteld Met de NVK naar de 21ste eeuw en het vormt als zodanig het eindrapport van de Com- missie Toekomst NVK. dat werd behan- deld op de Algemene Ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, die op 25 maart 1994 werd gehouden in Gent. Het bestuur van de NVK vond de inhoud van dit rapport dermate van belang, dat zij heeft beslo- ten om het gratis ter beschikking te stel len aan die leden die er belangstelling voor hebben. Deze laatste drie nummers uit de NVK publikatiereeks kunnen wor den besteld bij C.P.J.M. van Elzakker, ITC, Afdeling Kartografie, Postbus 6, 7500 AA Enschede (voor zover de voorraad strekt). Op dit adres kan ook informatie worden verkregen over abon- nementen op de NVK publikatiereeks. De genoemde prijzen zijn exclusief 5,- portokosten (geldt niet voor nummer 9). Op dezelfde condities zijn ook nog ver- krijgbaar de volgende nummers, die reeds eerder versehenen in de NVK publikatiereeks: 2. Kartografisch onderzoek in Belgie en Nederland. Redactie: F.J. Ormeling. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1991. Prijs: /20,-. 3. Rasters en vectors in ruimtelijke informatie. Redactie: H.J.G.L. Aal- ders M.A. Damoiseaux. Werk groep Automatisering in de Kartogra fie, 1992. Prijs: /9,~. 4. Computergebruik in het kartografie- onderwijs. Redactie: R.T. de Wijs. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1992. Prijs: /8 6. Kartografisch onderzoek en kennis- systemen. Redactie: R. van der Schans. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1993. Prijs: /II,-. 7. Ruimtelijke informatie: beheer en documentatie. Redactie: P.G.M. Mekenkamp F.J. Ormeling, 1993. Prijs: /16,-. KT 1994.XX.2 59

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 61