vergadering de penningmeester bij accla- matie decharge over het door hem gevoerde financiele beleid. Begroting 1994 Bij de behandeling van de door het bestuur ingediende begroting voor 1994 beperkte de penningmeester zijn toelich- ting tot de opmerking dat de kosten voor het Kartografisch Tijdschrift iets hoger zijn begroot in verband met meer kleur- gebruik in het tijdschrift. De heer J. Smits meldde vervolgens dat de Nederlandse vertegenwoordiger in de IFLA zijn zetel ter beschikking heeft gesteld. Hierdoor behoeft de NVK niet langer lid te blijven en kan de betreffen de begrotingspost vervallen. Aangezien er geen verdere vragen leef- den bij de aanwezigen werd de begroting vervolgens unaniem door de vergadering goedgekeurd. Benoeming kaseommissie 1994 De heer J. Russchen trad af als lid van de commissie. De vergadering bedankte hem voor zijn inspanningen. De heer Verroen was bereid voor een tweede periode in de commissie zitting te nemen. Als nieuw kascommissie-lid werd de heerB. Köbben bereid gevonden in de commissie plaats te nemen. Vaststelling contributies 1995 Door het bestuur was aan de vergadering een voorstel voorgelegd de contributies voor de leden en abonnementen naar boven bij te stellen. In zijn toelichting benadrukte de penningmeester dat de verhogingen gebaseerd zijn op de toene- mende kosten en op de noodzaak een zekere buffer te handhaven voor als het de vereniging minder goed voor de wind gaat. Het blijkt dat de bestuursleden in toenemende mate rekeningen gepresen- teerd krijgen voor bijvoorbeeld kopieer-, verzend- en vertaalwerk en minder kun- nen rekenen op de goodwill van de werkgevers. Als eerste meldde de heer B. Köbben dat een contributieverhoging van 25,- bij de BCS leidde tot ruim 200 opzeg- gingen. De voorzitter antwoordde dat het hier gaat om een verhoging van 5,- en dat de NVK hiervoor niet bang behoeft te zijn. De heer S. van de Steen bracht naar voren dat de vereniging over een eigen vermögen van 129.000,- beschikt en daarom best een stootje kan hebben. Hij gaf aan dat de gewijzigde belastingwet- geving gevolgen kan hebben voor ver- enigingen en stichtingen met een eigen vermögen. Dit vermögen zou mogelijk belast worden. Hij zei op zieh geen pro- bleem te hebben met de verhoging. Terugkomend op de mogelijke belasting- aanslag informeerde vice-voorzitter F.J. Ormeling naar de mogelijke conse- quenties hiervan. Hierop gaf de heer J. Russchen aan dat het waarschijnlijk BTW op evenementen als een lustrumcongres betreft alsmede rente op rekeningen, maar waarschijnlijk niet met terugwerkende kracht. De heer D. Dijkstra voegde hieraan toe dat de belasting uit onderneming 60% bedraagt. In antwoord op deze problematiek gaf de voorzitter aan dat wanneer deze kwestie zieh aandient en ernstige financiele con- sequenties voor de NVK blijkt te heb ben, zonodig een bijzondere ledenverga- dering bijeen zal worden geroepen. De heer C. van Elzakker bracht vervol gens naar voren dat de vereniging zo'n groot vermögen heeft gekregen door allelei studiedagen waaraan in grote getale is deelgenomen. Door de contri- butie niet te verhogen kunnen de leden behouden blijven die alleen het KT lezen. Hierop viel de heer Verroen hem bij met het argument dat verhoging nodig is, maar de gebruikers moeten betalen en dat zijn de deelnemers aan evenementen. Zo blijft er een läge drem- pel voor jonge minder draagkrachtigen. De voorzitter mw. Hoogendoorn conclu- deerde uit dit betoog dat de NVK hogere reserves kan genereren via de studieda gen. Hierop benadrukte de heer Van Elzakker dat dit juist al gebeurd is de afgelopen tijd. Hierop gaf de penningmeester aan dat bij verhoging van de deelnamekosten aan evenementen veel leden geen toestem- ming meer zullen krijgen van hun werk gevers om deel te nemen. De heer Russchen bracht naar voren dat de penningmeester zo begroot dat er eigenlijk geen enkele reden voor verho ging bestaat. Als de kosten steeds verder stijgen, moe ten die kosten ook zo begroot worden. Een begroot nadelig saldo is een beter argument voor contributieverhoging. De heer C. van Elzakker gaf aan dat de vereniging niet weet wat op haar afkomt. De kwestie draait om de vraag of de NVK bereid is een risico te nemen. Hier op viel de heer J. Russchen hem bij door aan te geven dat de vereniging dit risico best kan dragen. De heer W. van de Guchte merkte op dat als de fondsen erbij betrokken worden de vereniging over een vermögen van meer dan twee ton beschikt. De voorzitter ant woordde hierop dat de fondsen los van deze kwestie staan. Er is geen overheve- ling van gelden uit fondsen mogelijk. Voor de fondsen bestaan aparte regle- menten. Voorzitter Hoogendoorn beeindigde de discussie omtrent de contributieverho ging met de conclusie dat over de gehele linie van abonnements- en lidmaat- schapsvormen op verzoek van de leden- vergadering afgezien wordt van contri butieverhoging. Werkgroepen NVK en ICA-vertegen- woordigingen Aan de deelnemers aan de ledenvergade- ring waren door de secretaris de jaarver- slagen - voor zover ontvangen - van de NVK-werkgroepen, de KT-redactie en van de Nederlandse vertegenwoordigers in ICA-commissie's en -werkgroepen ter beschikking gesteld. De jaarverslagen zijn eiders in dit tijdschrijft integraal opgenomen. De aanwezige afgevaardigden van de werkgroepen en van de redactie alsmede de aanwezige ICA-vertegenwoordigers werden tijdens de vergadering in de gelegenheid gesteld desgewenst een körte toelichting op de verslagen te geven. De afgevaardigde van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek zag geen aan- leiding voor een toelichting. Van de werkgroep Geschiedenis van de Karto- grafie was geen vertegenwoordiger aan- wezig. De heer Van der Steen voegde aan het verslag van de werkgroep Kartografische Produktietechnieken toe dat de heer De Kuyper de heer Van Kesteren zal opvol- gen in het werkgroepbestuur. Bij deze gelegenheid dankte de vergadering de heer Van Kesteren voor zijn inspannin gen voor de werkgroep. Vervolgens kon- digde de heer Van der Steen aan dat op 14 juni te Rijssen een studiedag georga- niseerd zal worden met het thema 'de kaartvervaardiging door Steden'. In zijn toelichting op het verslag van de werkgroep Automatisering in de Karto- grafie gaf de heer Kraak aan dat de werkgroep van plan is de naam van de werkgroep te wijzigen in 'Ruimtelijke Informatie Technologie". In de praktijk zal men weinig van de wijziging mer ken. De werkgroep zet zijn activiteiten op gelijke wijze voort. 6 KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 8