7 De heer Smits meldde de vergadering dat de werkgroep Kaartbeheer het jaar- verslag niet op tijd gereed heeft kunnen krijgen. De werkgroep heeft momenteel Problemen om te materialiseren. Er wordt gezocht naar een noemer om alle kaartcollecties in Nederland bij elkaar te brengen. Het Kartografisch Informatie Centrum zal eind dit jaar een lijst van databestanden/kaartencollecties publiceren. Op 9 juni zal de werkgroep een studiedag organiseren waarop het profiel van de kaartbeheerder centraal zal staan. Aanleiding voor de dag is het feit dat de electronische kaart niet vaak tot beschikking van de kaartbeheerder komt. Dit kan betekenen dat er onvol- doende kennis op dit vlak aanwezig is. Vervolgende bracht de heer Smits naar voren dat de werkgroep in toenemende mate geconfronteerd wordt met het afstoten van kaartcollecties door - voor- al - overheidsorganisaties. De werk groep vraag het bestuur ondersteuning om deze trend te keren, bijvoorbeeld door het zenden van een brief aan de betreffende organisaties. In reactie op de laatstgenoemde kwestie bracht de heer F.J. Ormeling naar voren dat, na navraag, bij een van de instellin- gen waar een kaartcollectie dreigt te worden afgestoten, nog niets officieel was besloten. De NVK kan daarom eigenlijk nog niets ondernemen. De heer Smits bracht hier tegen in dat niet gewacht moet worden totdat het afstoten een feit is. Het gaat om de manier hoe de overheid omgaat met col- lecties zonder de vakgenoten hierbij te betrekken. De heer Van de Guchte lichtte aan de hand van de Waterstaatskaart en de his torische rivierkaart toe dat bij de werk- gevers geen belangstelling meer is om gelden vrij te maken voor onderhoud en beheer. Ondersteuning van de NVK zou zeer welkom zijn. Hierop meldde voorzitter Hoogendoorn nog dat binnen de overheid een advies- commissie actief is op het gebied van archivering. Gezien het voorgaande besloot de voor zitter de discussie met de suggestie om over dit onderwerp met de werkgroep zonodig nader te overleggen, wanneer actie van het NVK-bestuur gewenst wordt. In zijn toelichting op de jaarverslag van de redactie van het Kartografisch Tijd- schrift bracht de heer F.J. Ormeling naar voren dat in 1993 drie nummers in de NVK publikatiereeks zijn versehenen. In 1994 hebben nu reeds drie nummers het licht gezien. Nog steeds hebben echter niet alle werkgroepen de weg naar dit medium voor de publikatie van lezingen van studiedagen gevonden. Het eerste nummer van het Kartogra fisch Tijdschrift van 1994 zal eind april verschijnen; het bevat een aantal GIS- bijdragen en heeft een bijlage over pol- derkartografie. Het tweede nummer zal in het teken staan van vervoerskaarten en heeft als bijlage de kaart Ruimte voor 2015. Het derde nummer Staat in het teken van het Mercatorjaar. Centraal in het vierde nummer Staat het lustrum van de Dienst der Hydrografie. Na deze toelichting kwarn de Nederland- se vertegenwoordiging in ICA-commis- sies en -werkgroepen aan de orde. Van- wege de veelheid aan verslagen werd besloten de verslagen niet een voor een aan de orde te laten komen. Daar geen der aanwezigen in de verslagen aanlei ding zag voor het stellen van vragen of het plaatsen van opmerkingen ging de voorzitter over tot het volgende agenda- punt. Bestuursmutaties De bestuursleden D.J. Dijkstra, P.W. Geudeke, M.J. Kraak, A.J. Laiesse en J.H.R. van der Schuit waren aftre- dend. Alle heren stelden zieh beschik- baar voor een volgende bestuursperiode en waren door het bestuur voorgedragen als kandidaten voor de vacatures. In verband met de onder agendapunt 13 te behandelen nota met betrekking tot de toekomst van de NVK Steide het bestuur voor (her)benoemingen voor een periode van een jaar in plaats van vier jaar te laten gelden. Zonodig kunnen dan op de volgende ledenvergadering wijzigingen in omvang en samenstelling van het bestuur worden doorgevoerd/voorge- steld. Aangezien er geen tegenkandidaten waren aangemeld en allen der aanwezi gen zieh konden vinden in het bestuurs- voorstel werden de heren DJ. Dijkstra, P.W. Geudeke, M.J. Kraak. A.J. Laiesse en J.H.R. van der Schuit bij acclamatie verkozen verklaard en conform het voor- stel voor een bestuursperiode van een jaar herbenoemd als bestuurslid. Verenigingsprijzen 1993 Voor het vijfde keer werden door de Jury Verenigingsprijzen de NVK-prijzen toegekend. Voor 1993 bestond de jury uit de mw. A. van Raaij-van der Top en de heren C.A. van Kampen, P. van den Donck en A.A. Flick. Mw. A. van Raaij maakte het oordeel van de jury bekend en verrichtte namens het NVK-bestuur de prijsuitreiking. In haar toelichting maakte zij bekend dat het aantal nominaties nogal teleurgesteld heeft en zij vroeg zieh af of hier wellicht sprake was van een onterechte beschei- denheid. Van verschallende kanten ver- nam de jury dat men zichzelf toch niet zomaar zou kunnen nomineren. Niets is echter minder waar. Door een nominatie ontstaat de mogelijkheid om meer vak genoten, kennis te laten nemen van een kartografisch produkt, nieuwe theorien of nieuwe produktiemethoden. Veel Pro dukten verdienen een bredere belangstel ling, dan ze nu krijgen. Naar aanleiding van de discussie binnen de jury over de eventuele oorzaken en mogelijke oplossingen voor het geringe aantal nominaties bracht mw. van Raaij een aantal ideeen voor verbetering naar voren. Zij opperde het idee om een gerichte opdracht c.q. een thema mee te geven, bijvoorbeeld in de trend van 'Zo kan het, maar zö kan het ook...!'. Reac- ties zullen dan ook beter vergelijkbaar zijn. Of een dergelijke verandering kan worden doorgevoerd Staat ter discussie en zal de jury met het bestuur moeten bespreken. Het dit jaar niet gebruikte prijzengeld zou bijvoorbeeld gebruikt kunnen worden om extra aandacht te trekken voor de verenigingsprijzen door een extra mailing, een tentoonstelling op de ledenvergadering of vermenigvuldi- ging van het winnende produkt. Mw. van Raaij riep op om meer goede ideeen aan te dragen bij de jury. In reactie hierop bracht de heer Lauwe- rier naar voren dat de prijzen ook om de twee jaar uitgereikt zouden kunnen wor den om het aantal nominaties te vergro- ten. Uit de reacties op dit voorstel werd snel duidelijk dat een dergelijke frequentie niet wordt gewenst. Vervolgens ging mw. van Raaij over tot de prijsuitreiking. Hoewel het werk dat werd ingezonden voor 1993 van hoge kwaliteit was, deel- de zij mede dat de jury heeft besloten om noch de algemene kartografieprijs, noch de technische kartografieprijs uit te rei- ken. Wel heeft de Jury Verenigingsprij zen unaniem besloten de verenigings- prijs 1993 toe te kennen aan de voltallige redactie van het Kartografisch Tijd schrift van 1993, te weten mw. A. Alte- na-van Slobbe en de heren F. Boersma, C. van Elzakker. A. Kers. P. van der KT 1994.XX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 9