8 Eirik Fosse, Andersen Consulting Oslo, demonstreert het POS-systeem. Het systeem moet nog vervolmaakt wor den om aan de buidige vereisten te vol- doen. Over de configuratie, hardware en Software, interface, applicaties en opera- tiesysteem zijn nadere gegevens beschik- baar. De (kartografische) ontwikkelingen blijven wij volgen. Bijzonder interessant was de informatie die we kregen over het beveiligingssysteem dat de politie gebruikte tijdens de XVIIe Olypische Winterspeien in Lillehammer, gepresen- teerd door Roy GrOnli van Andersen Consulting Oslo, het Police Operations Support System (POS) (zie foto). Met de activiteiten van de internationale terro ristische groepen en de aanslag in Mün chen in 1972 in gedachten werden hier veiligheidsmaatregelen op hoog niveau verreist voor zowel de deelnemers als het publiek. Dat is een grote opgave wanneer men bedenkt dat Noorwegen een klein land met een bevolking van 4 miljoen inwoners is en een politie- macht telt van 10.000 man. (Gedurende de Olympische Speien van Albertville waren er al 8000 man ingezet.) Het was duidelijk dat hier naar een passende oplossing gezocht moest worden. Het Noorse ministerie van Justitie ontwikkel- de een systeem, het POS-systeem. Infor matie over snelle ontwikkelingen is direct beschikbaar maar deze informatie is dikwijls moeilijk effectief te gebrui- ken. Het POS-systeem beschikt over de benodigde gereedschappen om informa tie te ontvangen en ogenblikkelijk te ver- spreiden hetgeen de mogelijkheid biedt een ieder op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen en in Staat steh de juiste beslissing te nemen. In plaats van de gebruiker te overladen met informatie steh het POS-systeem de gebruiker in Staat met een aantal mogelijkheden de informatie te filteren zodat alleen de voor hem belangrijke informatie ver- schijnt. Het terugvinden van doeltreffen- de informatie heeft dus de prioriteit en informatie over bijvoorbeeld auto's, per- sonen, voorvallen enz. is voorhanden door de knop in te drukken. Het is zowel mogelijk informatie te ontvangen van de POS-systeem database als van een bestaand politiesysteem. Informatie met speciale gegevens kan eveneens op elec- tronische kaarten getoond worden. De kaart laat belangrijke informatie zien zoals de locatie van voorvallen. De onderzoekspositie wordt automatisch opgenomen door het gebruik van de Glo bal Positioning System (GPS)-techniek die in het syteem is gei'ntegreerd. Plan nen voor te verwachten incidenten kun- nen worden ontwikkeld en opgeslagen in het POS-systeem en indien noodzakelijk binnen enkele seconden worden geacti- veerd. Dr. Kjell Kjenstad, SysScan Map- ping A.S. Noorwegen, die sprak over 'Welke concepten moeten aan het geografisch informatie management sys teem ten grondslag liggen?' definieerde de karakteristieken en vereisten voor een algemeen Geografisch Informatie Management Systeem (GIMS). Hierbij werd speciaal aandacht besteed aan het aspect van informatie-management en het verschil tussen een GIMS-systeem en een traditioneel 'kaartproduktie-' of een 'GIS-'systeem. Overeenkomsten tus sen GIMS en een algemeen informatie managementsysteem liggen voor de hand, maar er zijn enkele belangrijke verschallen waarmee men rekening dient te houden. De aangehaalde verschillen werden duidelijk uiteengezet. Samenvattend kunnen we stellen dat in Noorwegen optimaal gebruik wordt gemaakt van informatiesystemen en dat de kartografie daarbij een belangrijke plaats inneemt vooral waar het betreft de marine, het leger, de politie, bewaking en beveiliging enz. Vanzelfsprekend biedt Sysdeco Innovation hierbij een hel- pende hand en is de benodigde appara- tuur beschikbaar. Voor de Benelux kunt u zieh wenden tot Johan de Poorter, Elf Novemberstraat 11, B-2170 Antwerpen, Belgie, tel. 0032 6459799, fax 0032 6459798. Chr.J. Snabilie Agenda 6-10 Oktober 1994 - Kartografisch-his- torisch colloquium Mercator en zijn tijd. Informatie: Deutsche Gesellschaft für Kartographie. 23-28 Oktober 1994 - GIS/LIS '94. Plaats: Phoenix, AZ, VS. Informatie: 5410 Grosvenor Lane, Suite 100, Bethesda, MD 20814-2122, USA, fax 09 1 301 4938 245. 9 november 1994-4 januari 1995 - Tentoonstelling Mercator-van zeevaar- ders tot astronauten. Plaats: Koninklijke Bibliotheek Albert I in Brüssel. 27-31 maart 1995 - Joint European Conference and Exhibition on Geo- graphical Information. Thema: From research to application through Coope ration. Plaats: Nederlands Congrescen- trum, Den Haag. Informatie: AKM Con- gress Service, Clarastrasse 57, P.O. Box 6, CH-4005 Basel, Zwitser- land. Nadere informatie over de genoemde activiteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de secretaris van de NVK, respectievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagi- na 2). KT 1994.XX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 10