netwerk Mercatormuseum Sint-Niklaas verän dert in kartografiemuseum Gerard Mercator, wiens 400e sterfdag dit jaar herdacht wordt, is geboren in het stadje Rupelmonde aan de Scheide. Dit stadje is gelegen in het Land van Waas met als hoofdplaats Sint-Niklaas. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de lokale historische vereniging, de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas (KOKW), zieh al vanaf haar oprichting 133 jaar geleden in belangrij- ke mate bezighoudt met de Studie van Mercator. Met name onder leiding van de toenmalige voorzitter en Mercator- onderzoeker Jean van Raemdonck (1817-1899) is een belangrijke collectie 'Mercatoriana' gevormd, bestaande uit kaarten, atlassen, globes en facsimile's. Deze Mercatorcollectie stond sedert begin deze eeuw opgesteld in het neogothische 'Huis Janssens' aan de Zamanstraat in Sint-Niklaas. De gele- genheid van het Mercatorjaar 1994 is aangegrepen om dit Mercatormuseum in een geheel nieuw jasje te steken. Het is daarbij omgevormd tot een modern museum voor de kartografie, dat op 26 maart 1994 geopend is. Centraal Staat natuurlijk nog steeds de Mercatorcollec tie, maar deze is geplaatst in een brede historische context. De zes zalen van het museum zijn verdeeld in een viertal the- ma's. Eerst krijgt men een algemene indruk over kaartprojectie en generalisa- tie. Daarna begint het historisch over- zicht van de kartografie vöör Mercator. Vooral aan de hand van facsimile's uit het grote 19e-eeuwse werk van Jomard wordt de ontwikkeling van kartografie en wereldbeeld van de Babylonische tijd tot aan de 16e eeuw getoond. Daarna komt men in de 'schatkamer': alle top- stukken van de Mercatorcollectie. Een grote hoeveelheid atlassen, het pas gerestaureerde globepaar en facsimile's van alle wandkaarten. Men krijgt hier een goede indruk van het enorme werk dat Mercator verricht heeft. De volgende zalen tonen de ontwikkeling van de kar tografie nä Mercator. Vrijwel uitsluitend aan de hand van originele kaarten uit de collectie van de KOKW zien we hoe bij- voorbeeld de decoratie van de kaarten in de 17e en 18e eeuw zieh ontwikkelt. Met kaarten van Fricx, Ferraris en topografi- sche kaarten uit de 19e en 20e eeuw toont men tenslotte de voorlopig laatste fase in de kartografie. Het sluitstuk van de opstelling is een fotowand met een satellietfoto waarop het gehele Land van Waas te zien is. Mercatormuseum Sint-Niklaas, ingang Zwijgershoek. Openingstijden dinsdag t/m zaterdag 14- 17 uur, zondag 10-17 uur. Toegangsprijs individueel BFr 100. P.C.J. van der Krogt Europees Cartografiseh Instituut van naam veranderd Door een fusie/reorganisatie van Sijthoff Pers en Wegener, worden de werkzaam heden van het Europees Cartografiseh Instituut voortgezet onder de naam Com- puterforms Zoetermeer b.v., Afd. Karto grafie en Vormgeving. Het adres, tele- foon- en faxnummer blijven ongewijzigd: Philipsstraat 14-16, 2722 NA Zoetermeer, tel. 079-411601, fax 079-423635. Nieuwe Scanners van CalComp CalComp heeft een nieuwe produktserie geintrodueeerd, de ScanPlus III Scan ners, waarmee AO-brede scans te maken zijn voor onder andere CAD-, document- beheer- en GIS-toepassingen. Gebruikers kunnen kiezen uit vier modellen varie- rend in scanresolutie van 300 tot 1000 dpi. De ScanPlus Ill-serie is te gebruiken in combinatie met PC's, Power PC's, Apple Computers, Sun, DEC 5000. DEC Alpha. HP, IBM RS 6000 en SGL Informatie: CalComp BV., Postbus 444, 1180 AK Amstelveen, tel. 020-5457250, fax 020-5457260. KT 1994.XX.3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 11