Van Atlas tot atlas P.C.J. van der Krogt Gerard Mercator Een bergmassief in Noordwest-Afrika, een mythologische reus en een koning van Mauritania hebben alle de naam Atlas met elkaar gemeen. Die naam werd, na door Gerard Mercator geintroduceerd te zijn, tot op de dag van vandaag gebruikt voor een ons bekend kartografisch produkt. Hoe dat zo gekomen iswordt hier uit de doeken gedaan. Trefwoorden: historische kartografie; atlaskartografie; achtergronden ATLAS SIVE COSMOGRAPHICi£ MEDITAT I ON E S FAB RICA MVNDI ET FABRICATI FIGVRA. (jerardo Mercatore cRupelmundanoJ Jllußrßimi Ducis Julif Clivi[7f Mtf tis irc Cofmographo Autore Cum Privilegio. KT 1994.XX.3 Het begrip "atlas' is ongetwijfeld een van de meest gebruik- te woorden in het Kartografisch Tijdschrift. Het Staat ten- slotte voor een 'systematische, samenhangende verzame- ling van kaarten, meestal in boekvorm, die een bepaald gebied weergeven of een of meer geografische verschijnse- len behandelen'Slaan we een atlas open, dan kunnen we daarin nog een Atlas tegenkomen, nl. het bergmassief in N.W.-Afrika. Volgens de mythe was hier de reus, die het hemelgewelf torste en de tuin der Hesperiden bewaakte in een berg veranderd2. Ook werd Atlas voorgesteld als Koning van Mauritania in Afrika, die de wereld op zijn schouders droeg3. Het Griekse woord 'atlas' betekent dan ook zo iets als 'hij die alleen [met eigen kracht] draagt'4. Het Grieks etymologisch woordenboek vermeldt dat Atlas de naam van een god is, die de zuilen van de hemel draagt en dat het waarschijnlijk de naam van een Arkadisch gebergte was, die later door de algemene verspreiding van het verhaal op het Atlasgebergte in West-Afrika overging5. Wat heeft deze mythologische Atlas en/of bergketen te maken met dat kartografische produkt, dat in dit tijdschrift zo vaak genoemd wordt?6 Daarvoor moeten we 399 jaar terug in de tijd. In 1595 ver- scheen te Duisburg een boek met een tekst over de schep- ping en 107 kaarten dat de titel droeg: Atlas sive Cosmo- graphicce Meditationes de Fabrica Mundi et Fabricati Figura, vrij vertaald: Atlas of kosmografische gedachten over de schepping van de wereld en de vorm van het geschapene (figuur 1). De auteur van deze Atlas was Gerard Mercator, die een jaar eerder, in 1594, overleden was. Het zal wellicht niemand ontgaan zijn dat dit overlij- den precies 400 jaar geleden is en dat was vooral in Belgie - waar Mercator geboren is - en in Duisburg - waar hij overleed - aanleiding voor een reeks tentoonstellingen, publikaties en andere manifestaties. Gerard Mercator 1512-1594)5 was met name kartograaf en geograaf, maar hield zieh ook bezig met geschiedenis en theologie. Hij ontving zijn opleiding aan de universiteit van Leuven en in die stad begon hij zijn loopbaan. Daar publi- Figuur 1. Titelpagina van het eerste boek met de naam Atlas, uit- gegeven door Rumold Mercator in 1595. ceerde hij enkele kaarten, namelijk een wereldkaart op een blad, en wandkaarten van het Heilig Land en Viaanderen. Zijn meest bekende Leuvense werken zijn een aard- en een hemelglobe, die respectievelijk in 1541 en 1551 versehe-

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 13