Figuur 3. Afoeelding van de atlasfiguur op de titelpagina van een zgn. Lafreri-Atlas. naam van Tabulae Geographicae gaf, wat feitelijk niet meer betekent dan 'geografische kaarten'. Deze pretentie- loze titel was slechts een voorlopige aanduiding voor het vijfde deel van de Atlas, dat uiteindelijk de titel Geographia Nova Totius Mundi zou krijgen. De Atlas wordt een atlas De Atlas van 1595 was dus een posthuum uitgegeven, onvoltooid gedeelte van Mercators kosmografie en bevatte het scheppingsverhaal (deel 1) en 107 kaarten (deel 5). Hoe kon het nu gebeuren dat de naam van dit werk de algemene aanduiding werd van een 'systematische, samenhangende verzameling van kaarten, meestal in boekvorm'? De eerste werken die aan deze definitie voldoen waren al een halve eeuw eerder in Italie verkocht door uitgevers als Antonio Lafreri. Zij leverden hun klanten op bestelling een serie kaarten in een band, vandaar dat geen twee exemplaren gelijk hoeven te zijn. Wel voegden zij vaak een gegraveer- de titelpagina toe, Het opmerkelijke hierbij is dat Lafreri op zo'n titelpagina de wereUdragende Atlas plaatste16. (figuur 3). In de titel van het werk wordt echter niet over Atlas gerept17, zodat we de afbeelding op z'n hoogst als een alle gorische verwijzing naar de wereld moeten zien. De figuur op Lafreri's titelpagina is een afbeelding van de zogenaam- de Atlante Farnese, een klassiek beeld van de /reme/dragen- de Atlas, die midden 16e eeuw in Rome gevonden is en in 1562 door kardinaal Alessandro Farnese verworven werd18 (figuur 4). Deze vondst deed wellicht het gebruik van de Atlasfiguur als voorstelling van de wereld herleven (figuur 5). Het is overigens niet erg waarschijnlijk dat Mercator het voorbeeld van Lafreri navolgde of zelfs maar kende. We zagen hiervoor dat het werelddragende aspect voor Merca tor van geen belang was, maar juist het feit dat Atlas als de eerste kosmograaf gezien moet worden. De voorstelling op Mercators titelpagina lijkt daarom ook geenszins op de Atlante Farnese. Het eerste werk dat als uitgave aan de moderne definitie van atlas voldoet is het reeds genoemde Theatrum Orbis Terrarum van Abraham Ortelius uit 1570, körte tijd later gevolgd door de Speculum Orbis Terrarum van Gerard de Jode (1578). Het zou dus veel logischer zijn als we zo'n Figuur 4. De 'Atlante Farnese', een klassiek beeld van de hemel- dragende Atlas NapelsMuseo Archeologico). KT 1994.XX.3 14

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 16