Nieuwe vormen, concepten en structuren voor nationale atlassen F.J. Ormeling Vroeger zag men een nationale atlas als een visitekaartje van een land, met louter positieve en verantwoorde informatie bedoeld voor wetenschappers, in een vorm die indruk moest maken. Op het ogenblik probeert men met nationale atlassen een zo groot mogelijk publiek te bereiken, zijn ze bedoeld om er praktische problemen mee op te kunnen lossen, en probeert men de toegankelijkheid van de geboden informatie sterk te vergroten. De nieuwe trends op dit gebied in Europa worden hier beschreven. Trefwoorden: visualisatie, atlaskartografie, achtergronden In figuur 1 is de stand van uitgifte van nationale atlassen in Europa aangegeven. Omdat het het doel van dit artikel is de huidige trends op dit gebied te bespreken, zijn alleen die landen aangegeven waar de laatste zes jaar een nieuwe nationale atlas is uitgegeven, ofwel in bewerking was. Dat geldt voor Belgie, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italie, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland. Een aantal van deze atlassen is nog op de traditionele manier vervaardigd; bij andere landen is er sprake van papieren atlassen die door middel van interactieve digitale Processen (met Intergraph of Apple Macintosh) vervaardigd zijn, of van parallelle uitgaven van papieren en electroni- sche atlassen (uitgebracht op diskette of CD-ROM). Dat wil nog niet zeggen dat de papieren en digitale produkten Nationale atlassen in Europa 1988-1994 Figuur 1. Stand van uitgifte van nationale atlassen in Europa in 1994. KT 1994.XX.3 19 1988-1994 gereedgekomen 1988-1994 in produktie I I vöör 1988 gereedgekomen aantal edities

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 21