Produktiewijze nationale atlassen 1988-1994 Figuur 2. Produktiewijze van nationale atlassen in Europa 1988-1994. dezelfde inhoud hebben: vaak vullen ze elkaar wederzijds aan, hetgeen tot totaal nieuwe dimensies van atlasgebruik kan leiden. Er is nog geen land waar men alleen digitale Produkten uit wil brengen. Hoewel dit artikel ook een beschrijving van de structuren van deze moderne nationale atlassen beoogt, vormen de tra- ditionele nationale atlassen toch het uitgangspunt. In figuur 2 worden deze traditionele atlassen in een speciale categorie weergegeven. Met betrekking tot de inhoud van nationale atlassen is men in Europa geconditioneerd door het nationale-atlas-model dat door Salisjtsjef vorm is gege- ven in de van 1956 tot 1976 opererende Commissie voor Nationale Atlassen van de Internationale Geografische Unie (IGU). Het is de bedoeling van dit model dat in een vaste volgorde van kaartthema's een zo nauwkeurig mogelijk beeld wordt gegeven van de geografische kennis van een Staat. Dat beeld moet zo positief mogelijk zijn; het is gericht op Status, en de volgorde van de kaartthema's is beinvloed door het zogenaamde 'Länderkundliches Modell', een vaste volgorde waarbij begonnen wordt met geologie en geeindigd met toerisme. Enkele van de in de laatste vijf jaar geproduceerde, of nog in bewerking verkerende nationale atlassen volgen nog dit traditionele model. De als het wäre gestandaardiseerde volgorde van de thema's vindt men terug bij de Zwitserse, Belgische, Hongaarse en ook bij de Italiaanse nationale atlas. Toch zijn er verschillen tussen deze nog als traditio- neel aan te merken atlassen en degene die twintig jaar gele- den uitkwamen: de in 1989 gepubliceerde nationale atlas van Hongarije bevat reeds een omvangrijk tekstgedeelte waarin een uitvoerige beschrijving van de afzonderlijke kaarten wordt gegeven, met een uitleg van de daar gehan- teerde begrippen en karteringsmethoden, en bovendien een interpretatie van de in die kaarten getoonde patronen. De sedert 1978 in bewerking zijnde tweede editie van de natio nale atlas van Belgie bevat thans ook toegepaste kaarten: in plaats van de bodemkaarten uit de eerste editie bevat de tweede bijvoorbeeld bodemgeschiktheidskaarten. Ook min der positieve, maar op de oplossing van problemen gerichte kaarten zijn hier opgenomen, zoals kaarten van de crimina- liteit en de werkeloosheid. De doelstellingen van een nationale atlas veranderen. Het hoofddoel van de Hongaarse nationale atlas was het moge lijk maken van de evaluatie van de milieu-aspecten van de economie, om het menselijk welzijn te bevorderen. Bijna alle nationale atlassen willen ook een basis bieden voor ver- der onderzoek. Het hoofddoel van de nieuwe Italiaanse nationale atlas is de visualisering van de radicale verande- ringen die het land sedert de Tweede Wereldoorlog heeft doorgemaakt, waardoor het in een post-industriele maat- schappij is veranderd. De atlas is op problemen (zoals urba- nisatie en milieuvervuiling) georienteerd, hoewel de hoofd- KT 1994.XX.3 I I manuele produktie computer-ondersteunde produktie computer-ondersteunde produktie tevens produktie electronische versie 20

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 22