door, dat de meeste nationale atlassen toch nog proberen om tenminste een beperkt aantal kaarten op de door hem voorgeschreven schaal 1:1 miljoen uit te brengen (hoewel het feit dat de formaten thans handzamer zijn daarbij tot gevolg kan hebben dat deze kaarten over meerdere atlas- bladzijden moeten worden gesplitst). Voor de Franse, Nederlandse, Noorse, Spaanse en Zweedse nationale atlas wordt thans gestreefd naar digitale versies. Voor Zweden is die al gedeeltelijk gerealiseerd: er is een PC-versie op diskette van de atlasdelen Bevolking, Bos- bouw en Kartering. Men heeft het doel om de hele atlas ook op CD-ROM uit te brengen, hetgeen ook geldt voor Frank- rijk en Spanje. Deze trend wordt thans nog versterkt door een verandering van de kartografische arbeidsomstandigheden: de nieuwe digitale omgeving vergroot niet alleen de interpretatie- mogelijkheden van atlassen, maar ze vermindert ook de tijden die nodig zijn voor het tekenen en voor de reproduk- tie. Behalve een digitale versie en een versie in 40 katemen wil men de Spaanse atlas ook in 12 delen en als losse bladen uitbrengen. Voor Noorwegen was een uitgave als atlasboek gepland na de afsluiting van de uitgave in katemen; door een bezuiniging wordt thans alleen nog maar aan een cen- traal bestand gewerkt, waarop men kan inloggen. Voor Nederland heeft men nog een tijdlang gespeeld met het idee van de tweede editie een engelstalige versie in boekvorm uit te brengen. Voor de Franse nationale atlas is men van plan behalve de CD-ROM versie zowel een uitgave in losse bladen in drie delen te brengen als een boekuitgave. Voor alle drie deze formats zoekt men nu noch Sponsors. Nieuwe concepten van nationale atlassen Men kan een atlas beschouwen als een bewuste combinatie van kaarten; op zijn Engels: 'an intentional set of maps'. Het gaat dus om combinaties van kaarten met bepaalde informatie waarmee men - door hun presentatie in een bepaalde volgorde - iets van plan is. Het nationale-atlas- concept is dat van de zo gedetailleerd mogelijke weergave van de geografische kennis over een Staat. Atlassen kunnen niet alleen meer dan losse kaarten zijn door deze toege- voegde waarde van de bewuste combinatie, maar ook door het feit dat er daardoor vergelijkingen mogelijk zijn. Door standaardisering van de kaartuitsnedes, van de schalen of schaalseries, van Symbolen, van kleuren, van het kaart- schrift en vooral van de generaliseringsgraad schept men de mogelijkheden om kaarten met verschillende thema's van hetzelfde gebied te vergelijken, of kaarten van hetzelfde gebied van verschillende periodes. In de eerste plaats zal men nationale atlassen voor referen- tiedoeleinden raadplegen. Daarvoor zijn een aantal hulp- middelen beschikbaar die in de volgende paragraaf zullen worden getoond. Het gaat hier om het gerichte zoeken van gegevens. Naast dit gerichte zoeken is er ook een ongericht, willekeurig bladeren, en tijdens die activiteit wordt de blik van de lezer getrokken door plotselinge variaties in patro- nen, door afwijkingen van hetgeen men verwacht, dus in Figuur 4. Een nationaleatlas wordt ook gebruikt om er onge richt en willekeurig in te bladeren: 'armchair travelling' (tekening A. Lurvink). het algemeen door die zaken die de lezer interesseren. In het algemeen wordt men bij het bladeren in papieren atlassen daarbij gestuurd door de volgorde van de bladzij- den. In electronische atlassen kan men echter elke kaart apart oproepen, zonder dat men daarbij een andere kaart uit het systeem te zien krijgt. Wel is het mogelijk een traditio- nele atlas te simuleren door een default-volgorde, dat wil zeggen een standaard presentatievolgorde van de kaarten in te bouwen, die elke keer in werking wordt gezet wanneer de gebruiker de blader-optie aanklikt. Waarom zou de gebrui- ker dat doen? Uit ontzag voor het overgeleverde atlascon- cept? Dat is nauwelijks te verwachten. Men zal het eerder doen omdat: a. men er iets door leert. Hiervoor kan in de atlas een onderwijsstructuur zijn ingebouwd, met een vaste route die men niet moet verlaten; b. het interessant is om die route te volgen, zoals wanneer het bladeren ervaren wordt als een reis naar het onbe- kende, een 'mystery tour'Een voorbeeld daarvan is het Domesday project, waarbij de lezer bijvoorbeeld een museum voor hedendaagse kunst in kan lopen en elke gewenste zaal in dat museum kan bekijken. Het is ook mogelijk om a. en b., onderwijs en vermaak, met elkaar te combineren, zoals dat ook in verbale vertellingen het geval kan zijn. Een goed voorbeeld hiervan is het boek Niels Holgersson 's wonderbare reis van Selma Lagerlöff. In dit boek wordt een schijnbaar willekeurige vlucht van wilde ganzen vanuit Zuid-Zweden naar Lapland en weer terug beschreven, maar in werkelijkheid is het een verkapt aardrijkskundeleerboek, geschreven in opdracht van de Zweedse onderwijsautoriteiten. Sans Familie ('Alleen op de wereld') van Hector Malot is een tweede voorbeeld, dat de geografie van Frankrijk beschrijft. En een Nederlands voor beeld is De zwerftocht van Egge Jan Korse van Cor Bruyn. Een gefilmd equivalent hiervan is de televisieserie The young Indiana Jones, die in 1992 in de Verenigde Staten werd uitgebracht, en die gericht is op het onderwijs in de moderne geschiedenis. De hieraan ten grondslag liggende KT 1994.XX.3 22

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 24