Figuur 6. Bij de Zweedse nationale atlassen stimuleert de papie ren versie tot verdere Studie in het electronische deel (tekening A. Lurvink). beeldscherm naast elkaar kaarten en attribuutgegevens afbeeldt. De Zweedse nationale atlas toont ook een verschuiving van de atlasfuncties door een scheiding tussen het papieren en het digitale deel. Dat heeft een rolverdeling veroorzaakt. De papieren atlas zorgt voor interesse in een thema, en toont de achtergronden en de meest sprekende kaarten. die een selectie vormen van het totaalaanbod aan kaarten dat de PC-versie bevat. Wanneer men door een thema geboeid raakt en er meer van wil weten, schakelt men van de papie ren versie over op de digitale, voor referentiedoeleinden of ook voor numerieke analyse. Dat is een nuttige splitsing van de functies, die ook tot een betere marketing van geo- grafische informatie bij kan dragen. De functie van de pa pieren atlas is een rhetorische, die ter overtuiging dient; de functie van de PC-atlas is er een van referentie en analyse. Nieuwe structuren voor nationale atlassen Het structureren gaat in de eerste plaats door een indeling in groepen van bij elkaar hörende thema's: men zou dat een verticale geleding kunnen noemen. De Italiaanse nationale atlas heeft behalve deze verticale geleding in 4 themagebie- den, 40 secties en 73 thema's ook een horizontale indeling, die wordt gekenmerkt door temporele en dynamische aspecten. Naast de volgorde in de tijd vormt ook het milieu een verbindend element tussen de themagebieden, omdat het vanuit het gezichtspunt van praktisch alle themagebie den wordt bekeken. Datzelfde toont ook de Spaanse natio nale atlas, waarin men het landschap enerzijds als natuurlijk milieu weergeeft, maar anderzijds als resultante van de inwerking van fysische en menselijke factoren of krachten, en ook nog eens vanuit de gezichtspunten van de milieupro- blematiek, waarbij degradatie, aantasting en verandering benadrukt worden. In de Italiaanse atlas is er binnen elk thema ook nog eens sprake van een verdieping, omdat er naast de eenvoudige overzichtskaarten verschillende com- plexe detailkaarten worden gebracht. Dit verschijnsel van de toenemende verdieping in de thema's is vergelijkbaar met een toenemende geografische en taxonomische detail- lering, en het draagt bij tot een meer open structuur van de atlas. Men heeft de volgende mogelijkheden ontwikkeld ter struc- turering van de inhoud van nationale atlassen: men kan door het veranderen van de schaal meer de nadruk leggen op belangrijke thema's. Men kan door een bepaalde volgor de van de kaarten causale verbanden suggereren. Men kan door een tijdsserie de ontwikkeling van een verschijnsel tonen. Door een afwisseling van analyse- en synthesekaar- ten kan men zowel een serie kaarten afperken als daarin een hierarchie aanbrengen. Door de overlay- of window-moge- lijkheid kan men details zichtbaar maken, en tenslotte kan men, om complexe beeiden beter te kunnen onthouden, deze vereenvoudigen. De nieuwe Franse nationale atlas zal daar voorbeelden van geven. Het niveau van ontwikkeling van de atlaskartografie is zichtbaar uit de relatieve toename van synthesekaarten in de hier behandelde nationale atlas sen. Voor de Spaanse nationale atlas is ter afsluiting een speciaal synthese-katern voorzien. Voor referentiedoeleinden heeft men in papieren atlassen indexen voor geografische namen en voor kaartthema's ont wikkeld, en voor de eerste ook coördinatensystemen. Deze zijn zonder problemen ook ingezet in de digitale omgeving, die bovendien het voordeel heeft dat men namen of kaart- elementen extra kan laten opvallen door ze op het beeld scherm te laten 'blinken'Bij die referentiemechanismen hoort ook het aan en uit kunnen schakelen van de kaartrand of het kaartkader met de daarin opgenomen locatiemerken, die naar meridianen en parallellen verwijzen of naar geografische eenheden die op dezelfde lengte of breedte liggen. De Zweedse PC-atlas toont, wanneer men deze optie kiest, telkens de geografische coördinaten van de Cur sor. Een bijkomend voordeel van de digitale omgeving is de mogelijkheid van electronische atlassen om naar kaarten van hetzelfde gebied te verwijzen die een ander thema heb- ben, maar overeenkomstige patronen tonen. In de Franse interactieve regionale atlassen van Reclus kun nen thematische gegevens ook worden geaggregeerd naar grotere telgebieden. Dat is voor het kaartgebruik een door- braak, omdat het in Staat steh om te ontdekken hoe de patronen veranderen met de af- of toename van de schaal. Deze interactieve atlassen hebben de mogelijkheid om de gegevens relatief dan wel absoluut weer te geven, of alle gebieden op de kaart te tonen die aan een combinatie van eisen beantwoorden. Men kan electronische atlassen verdelen in: 1'view only' atlassen, waarbij men de wijze van afbeel- den van de opgeroepen kaartthema's niet kan verande ren; 2. 'interactieve' atlassen, waarbij de gebruiker de kleuren en de klasse-indeling kan beinvloeden; 3. 'analyse' atlassen waarbij men elke gewenste combina tie van attribuutgegevens kan visualiseren en analyse- ren. In deze digitale omgeving heeft het nauwelijks nog zin om een bepaalde volgorde van de kaarten aan te houden. Slechts bij het view-only type is het mogelijk een default- of standaardvolgorde van de kaarten in te bouwen. De tot nu toe in electronische atlassen gepresenteerde thematische KT 1994.XX.3 24

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 26