Het gebruik van electronische atlassen C.P.J.M. van Elzakker In deze tijden van snelle technologische ontwikkelingen, en van de brede acceptatie daarvan in de wereld van de kartografie (en in die van de kaartgebruikers), is het van groot belang dal er duidelijkheid bestaat over de verschillende begrippen en concepten die er momenteel in ons vakgebied in omloop zijn. Vanuit het perspectief van de gebruiker wordt er daarom in dit artikel aandacht besteed aan het begrip electronische atlassen in relatie tot geografische informatiesystemen en kartogrqfi- sche softwarepakketten. Het is dit gebruiksperspectief dat de körnende tijd zeker meer aandacht verdient. Trefwoorden: GIS/LIS; atlaskartografie; achtergronden. (Electronische) atlassen In de Multilingual Dictionary of Technical Terms in Carto- graphy (ICA, 1973, p. 303) wordt een atlas gedefinieerd als: "a collection of maps designed to be kept (bound or loose) in a volume". Deze oude definitie van een traditionele atlas was niet erg geschikt. Niet omdat er geen rekening werd gehouden met de ontwikkeling van electronische atlassen, maar vooral omdat er in de definitie niet wordt ingegaan op doel en gebruik van atlassen. De definitie kan zelfs op zodanige wijze worden gei'nterpreteerd, dat het atlasprodukt wordt beschouwd als het doel van een specifieke vorm van kaart- ontwerp, terwijl de atlas natuurlijk alleen een middel is om tegemoet te komen aan een informatiebehoefte en veronder- steld wordt om daarvoor te worden gebruikt. Een betere definitie van het concept atlas komt voor in ons eigen Kartografisch Woordenboek (NVK, 1991, p. 94): "systematische, samenhangende verzameling van kaarten, meestal in boekvorm, die een bepaald gebied weergeven of een of meer geografische verschijnselen behandelen". De typerende, bewust bedoelde en opeenvolgende, samen hang van de verzameling kaarten in een atlas kan worden vergeleken met een geografisch of ruimtelijk verhaal (ormeling, 1992). De bedoeling van dit verhaal is het ver- groten van het begrip van de gebruiker van de weergegeven informatie (dat wil zeggen van ruimtelijke patronen, ruim- telijke overeenkomsten en ruimtelijke verschillen). Met een logische volgorde zal het voor de gebruiker ook gemakke- lijker zijn om de informatie tot zieh te nemen en is er een kader geschapen waarin hij/zij later nieuwe informatie kan onderbrengen. In de afgelopen tientallen jaren hebben technologische ont wikkelingen ook een grote invloed gehad op de atlaskarto grafie. In het begin werden Computers steeds meer gebruikt voor het versnellen en het verbeteren van de kwaliteit van de produktie van traditionele atlassen in papieren boek vorm. De laatste jaren hebben kartografen ook veel aan dacht besteed aan het uitwerken van het concept electroni sche atlassen en sommige van dit soort produkten zijn zelfs al op de markt gebracht of operationeel geworden. Hoewel een electronische atlas veel meer gebruiksmoge- lijkheden heeft, zou een definitie vooraleerst gebaseerd kunnen zijn op dezelfde uitgangspunten als de definitie van het traditionele atlasconcept. SIEKIERSKA TAYLOR (1991) hebben een electronische atlas als volgt gedefinieerd: "an atlas developed for use primarily on electronic media". Maar net zoals met de oude definitie van een traditionele atlas moet de definitie van een electronische atlas meer vol- ledig zijn en moet hij een weerspiegeling zijn van zijn wer- kelijke doel en gebruik. Daarom zoeken we opnieuw ons heil bij de definitie van een electronische atlas in het Karto grafisch Woordenboek (NVK, 1991, p. 110): "informatie- systeem opgezet voor het interactief raadplegen van digitale geografische bestanden betreffende een gebied of thema, samengesteld uit qua opnameschaal en generalisatiegraad vergelijkbare gegevens". Als we deze definitie nader bestuderen, komt onmiddellijk de vraag op wat het verschil dan is tussen een electronische atlas en een geografisch informatiesysteem (GIS), een vraag die van belang is in de context van het gebruik van electronische atlassen. Electronische atlassen en geografische infor matiesystemen Geografische informatiesystemen zijn al op vele verschil lende manieren gedefinieerd, maar velen zijn het uiteinde- lijk eens met deze (of een vergelijkbare) definitie (Depart ment OF THE ENVIRONMENT, 1987, p. 132): "A GIS is a System for capturing, storing, checking, integrating, mani- pulating, analyzing and displaying data which are spatially referenced to the Earth. This is normally considered to involve a spatially referenced Computer database and appropriate applications Software." Traditionele atlassen werden eerder al eens niet geautomati- seerde geografische informatiesystemen genoemd: het waren de eerste media die gebruikers in Staat stelden om KT 1994.XX.3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 29