ELECTRONISCHE ATLASSEN POTENTIES clopedieen, schoolboeken en andere leermiddelen, kranten, tijdschriften, of radio- en televisie-uitzendingen. De meest specifieke en ingewikkelde geografische vragen kunnen tenslotte aan een electronische atlas gesteld worden door professionele gebruikers zoals pianologen en (geo-) wetenschappers, die bijvoorbeeld werken bij marketingbe- drijven, bij overheidsinstellingen, of bij universiteiten. Dit is ook de manier waarop electronische atlassen meestal gebruikt kunnen worden als ondersteuning bij de besluit- vorming. In vergelijking met de traditionele papieren atlassen verge- makkelijken electronische atlassen zonder meer de manier waarop geografische informatie wordt verkregen door al deze verschillende soorten gebruikers en bieden ze meer uiteenlopende gebruiksmogelijkheden (ftguur 3). De tradi tionele atlas is een statische momentopname, waarin de geografische informatie is voorbewerkt, gestandaardiseerd, gegeneraliseerd en op bepaalde manieren kartografisch weergegeven om vergelijkingen mogelijk te maken. Daar- om kan de traditionele atlas, net zoals bijvoorbeeld een tra ditionele topografische kaart, niet tegemoet komen aan alle specifieke behoeften van alle verschillende soorten gebrui kers. Aan de andere kant heeft een electronische atlas, net zoals een modern digitaal topografisch gegevensbestand, de potentie om te kunnen voldoen aan veel van die specifieke behoeften, naast het leveren van het gebruikelijke geografi sche verhaal. Bovendien kunnen electronische atlassen hulpmiddelen bie den, die nog niet beschikbaar waren bij de traditionele papieren equivalent, zoals sequentie, 'scrollen' en animatie (KOOP VAN DER schuit, 1990). Er kan zelfs ook gedacht worden aan het gebruik van geluid. om op die manier te komen tot een wäre multi-media atlas. Electronische atlassen hebben de mogelijkheid van een keui aan analytische en synthetische functies. Zij stellen de gebruikers in Staat om vele kaartleestaken te automatiseren en om de resultaten te quantificeren. Net zoals in een GIS kunnen vormen, ruimtelijke patronen, lengten, oppervlak- ken, afstanden en richtingen direct in getallen worden uitge- drukt. Als ze kaarten vergelijken zijn gebruikers in Staat om de overeenkomsten of verschillen te quantificeren, om de gebieden die voldoen aan een combinatie van criteria te iso leren ("alle gebieden met een bevolkingsdichtheid van meer dan 400 inwoners per km2, gelegen op een afstand van meer dan 10 km van een autosnelweg en binnen een straal van 30 km van een electriciteitscentrale") of om gebieden op te vragen die bepaalde overeenkomsten vertonen ("geef me de tien kaarten die een verschijnsel weergeven dat - in termen van ruimtelijk patroon of trend - het meest overeenkomt met het ruimtelijk patroon van het verschijnsel op deze kaart"). Tenslotte kan de gebruiker bijvoorbeeld ook subca- tegorieen van de informatie die voorkomt in verschillende kaarten combineren. vergelijken en analyseren. Uitgaande van voorbewerkte, vergelijkbare en combineer- bare geografische gegevens in een, op een flexibele manier, direct toegankelijke electronische atlas, die tegelijkertijd voorzien is van verantwoorde kartografische Software (mogelijk een 'schil' met een kartografisch kennissysteem), kan elke kartografische weergave worden aangepast aan de KT 1994.XX.3 specifieke gebruikerseisen. AI doende, kan de gebruiker bij voorbeeld ook verschillende classificaties uitproberen, of de oorspronkelijke gegevens op een andere manier manipule- ren en ze tegelijkertijd 'on-line' analyseren. Een electronische atlas kan ook worden geraadpleegd op verschillende aggregatieniveaus (bijvoorbeeld gemeente, gewest, provincie of nationaal niveau). Veranderingen van het aggregatieniveau zullen de gebruiker in Staat stellen om lokale of regionale trends waar te nemen. Het zal ook beter mogelijk zijn om informatie te verkrijgen over ontwikkelin- gen in de tijd, met behulp van dynamische modellen of zelfs animatietechnieken. Electronische atlassen kunnen dus op vele verschillende manieren gebruikt worden. In de volgende paragraaf wordt voorgesteld om de functionaliteit van electronische atlassen te classificeren en te beschrijven naar hun verschillende vormen van gebruik om tegemoet te komen aan een behoef- te aan geografische informatie. traditioneel geografisch ruimtelijk verhaal tegemoet komen aan specifieke behoeften van gebruikers sequentie scrollen raadplegen op verschillende niveaus van aggregatie animatie voorspellen, modelvorming analytische (GIS) bewerkingen synthetische functies automatisering quantificering van kaartleestaken (inclusief patroonvergelijking) kaartontwerp op basis van doel en gebruik Figuur 3. Gebruiksmogelijkheden van electronische atlassen. 31

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 33