ELECTRONISCHE ATLASSEN VORMEN VAN GEBRUIK passief gebruik voorontworpen kaarten onderwijs (geografisch ruimtelijk verhaal) willekeurig bladeren ('random browsing') gericht zoeken (naslag) aanpassen aan specifieke toepassingen produktie van kaarten en andere vormen van weergave hulpmiddel bij wetenschappelijk onderzoek: - ontdekken - voorspellen - modelleren - analyse - synthese - presentatie ontwerp naar behoefte actief gebruik Figuur 4. Vormen van gebruik van electronische atlassen. Vormen van gebruik van electronische atlassen In feite is de onderverdeling in drieen, zoals die gemaakt is in de tweede paragraaf van dit artikel (electronische 'plaat- jesboeken', genereren van kaarten naar behoefte, analyti sche kartografie op basis van een GIS-concept), al meer een manier van classificatie van vormen van gebruik dan van soorten electronische atlassen. De Zweedse PC-Atlas, die verschillende vormen van gebruik toelaat, behoort bijvoor- beeld in feite tot alle drie de categorieen (ARNBERG, 1991). Daarom is het misschien beter om niet te proberen om elec tronische atlassen op deze manier in klassen in te delen, maar om ze te beschrijven in termen van hun functionali- teit, die verschillend en meer of minder beperkt kan zijn. Dat wil zeggen, electronische atlassen kunnen een of meer vormen van gebruik mogelijk maken, zoals aangegeven in figuur 4. Deze vormen van gebruik (die ten dele zijn overgenomen van ormeling, 1992) worden hier min of meer gepresen- teerd in een afnemende mate van passiviteit of, met andere woorden, in een afnemende mate van 'voorontworpen' kaarten. Dit hoeft echter niet altijd het geval te zijn. Als een electro nische atlas wordt toegepast als een hulpmiddel bij weten schappelijk onderzoek, kan het 'ontdekkingsstadium' ook een Stadium zijn waarin de atlas op een tamelijk passieve wijze wordt gebruikt (alhoewel de ontdekking ook gestalte kan krijgen via het experimenteren met bijvoorbeeld classi- ficatieparameters). Aan de andere kant is ook het gebruik van een electronische atlas voor onderwijsdoeleinden niet altijd even passief: een van de belangrijkste doelen van de PC-Atlas van Zweden is het introduceren van de mogelijk- heden voor geografische analyse en digitale kartering en dit kan heel wat activiteit van de Student met zieh meebrengen (ARNBERG, 1991). Vele electronische atlas systeemconcepten maken het mogelijk dat ze worden aangepast voor specifieke toepas singen, bijvoorbeeld ruimtelijke planning. Dit kan worden gedaan door middel van een Software 'schil', die de inter- face biedt voor het specifieke gebruik. Een vergelijkbare schil, misschien zelfs in de vorm van een kartografisch ken- nissysteem voor niet-kartografische gebruikers, is mogelijk denkbaar voor de vervaardiging van kaarten en andere gra- fieken voor de weergave van gegevens, die al met de atlas werden aangeleverd, of zelfs gegevens die door de gebrui kers zelf kunnen worden ingevoerd. Een schil met een kar tografisch kennissysteem kan ertoe bijdragen dat het poten- tiele verkeerde gebruik van de kaartontwerp functionaliteit van een electronische atlas wordt voorkomen. Een electronische atlas wordt op de meest interactieve manier gebruikt als hulpmiddel bij wetenschappelijk onder zoek. Vooral in de stadia van het voorspellen, de modelvor- ming, analyse, synthese en presentatie kan een beroep wor den gedaan op het volledige GIS-achtige potentieel van electronische atlassen. In de analytische fase kunnen bij voorbeeld nabijheids-, overlay- en netwerkanalyses uitge- voerd worden en ook het opsporen van veranderingen, ruimtelijke correlatie en wiskundige vergelijkingen van patronen. Zoals gezegd, stel ik voor om electronische atlassen te beschrijven in termen van hun geschiktheid voor een of meer van deze, of misschien zelfs wel meer, vormen van gebruik. Conclusie Electronische atlassen worden gemaakt om te voldoen aan uiteenlopende behoeften aan geografische informatie. Met betrekking tot deze electronische atlassen wordt soms gezinspeeld op verschillende 'niveaus' van gebruik (zie bij voorbeeld koop ormeling, 1990, p. 621). Natuurlijk moet men zieh realiseren dat er verschillen zijn met betrek king tot de kundigheid van de gebruikers van electronische atlassen en er zullen inderdaad altijd verschillen zijn in kar- tografische en Computer kennis en ervaring. Bij de PC- Atlas van Zweden wordt de gebruiker zelfs gevraagd om een moeilijkheidsgraad te kiezen: 'basic' (elementair) - 'advanced' (gevorderd) - 'system' (expert) (ARNBERG, 1991). Het gevaar van het gebruik van het woord 'niveau' in deze context is echter dat die electronische atlassen die niet de 32 KT 1994.XX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 34