hoogste mate van actief gebruik mogelijk maken, niet seri- eus genomen worden, terwijl ze toch uitermate nuttig kun- nen zijn, en ook het meest economisch (in termen van kos ten en baten) voor een bepaald doel. Voor kartografen is het misschien zeer verleidelijk om te streven naar de ideale electronische atlas, die geschikt is voor alle mogelijke vor- men van gebruik en die een volledige GIS en kaartontwerp functionaliteit heeft. Het kan geprobeerd worden om de gebruikersinterface van deze ideale atlas zo in te richten dat de gebruiker - via een passende introductie en een taakge- richt menu - naar de gewenste vorm van gebruik geleid wordt (bijvoorbeeld de 'verhaalvorm'de 'grasduinvorm', de vorm van het gericht zoeken, de kaartproduktievorm, de modelvorm enz.). Maar niet iedereen die maar een kilome- ter af woont van de plaats waar hij/zij werkt heeft een Mer cedes nodig om daar elke dag te komen; een fiets volstaat ook (en is zeker meer gezondl). Daarom denk ik dat het beter is om het woord 'niveaus' niet te gebruiken in de con- text van electronische atlassen, maar te verwijzen naar ver- schillende vormen van gebruik, die zijn gerelateerd aan spe- cifieke doelen en aan verschillende categorieen gebruikers. Teneinde de doelmatigheid van electronische atlassen met betrekking tot deze vormen van gebruik te vergroten, moet er veel meer fundamenteel gebruikersonderzoek worden verricht. Dit gebruikersonderzoek zou zieh allereerst moe- ten richten op de geografische informatiebehoeften van de gebruikers van electronische atlassen in het algemeen en vervolgens op de speeifieke behoeften die gerelateerd zijn aan de verschillende vormen van gebruik van electronische atlassen in het bijzonder. Er zou ook meer bekend moeten worden over de 'gebruiksomgevingen' en er moeten betere definities komen van de relaties tussen de verschillende vormen van gebruik en de persoonlijke kenmerken van de gebruikers (bijvoorbeeld kundigheden en kennis van en ervaring met de kartografie en Computers). In dit Stadium kunnen ook verdere resultaten van het onderzoek naar de kenmerken van de gebruikersinterface en naar het gebruik van individuele kaarten in de beschouwing worden betrok- ken. De resultaten van deze vormen van wetenschappelijk onderzoek kunnen worden gebruikt om de doelstellingen van speeifieke electronische atlassen wat duidelijker te for- muleren. Doelstellingen waaraan in de nabije toekomst mis schien kan worden tegemoet gekomen met behulp van de toepassing van multi-media technologie; de verschillende manieren van weergave in multi-media electronische atlas sen kunnen de gebruiker opnieuw helpen om de geografi sche informatie weer wat makkelijker tot zieh te nemen. Noten Drs. Corne van Elzakker is universitair docent bij de afd. Karto grafie van het ITC (Postbus 6, 7500 AA Enschede. tel. 053-874478). Dit artikel is de Nederlandse vertaling van de paper die hij op 29 april 1993 presenteerde in Visegräd, Hongarije, op een seminar van de ICA-commissies Education and Training, National and Re gional Atlases en Map and Spatial Data Use. Het onderwerp was: Atlassen en ruimtelijke gegevens in electronische vormen van pre- sentatie: produktie, gebruik, analyse en onderwijs. Literatuur Arnberg, W. (1991), The national PC-atlas of Sweden. In: K. Rybaczuk M. Blakemore (red.), Mapping the Nations. 15th Conference of the ICA, Bournemouth, UK, 1991. Proceedings, Vol. 2, pp. 661-669. London: ICA Ltd. Bakker, N.J., C.P.J.M. van Elzakker F.J. Ormeling 1987), National atlases and development. ITC Journal 1987-1, pp. 83-92. Bakker, N.J., C.P.J.M. van Elzakker F.J. Ormeling 1988), Een Nationale-Atlas Informatiesysteem. Kartografisch Tijdschrift 1988.XIV.2, pp. 43-52. Department of the Environment (1987), Handling geographic Information. Report to the Secretary of State for the Environment of the Committee of Enquiry into the Handling of Geographic Information. Chairman: Lord Chorley. London. Elzakker, C.P.J.M. van (1991Kaartgebruiksonderzoek en com- putergesteunde statistische kartografie. Kartografisch Tijdschrift 1991 .XVII.4, pp. 29-35. ICA (1973), Multilingual Dictionary of Technical Terms in Carto- graphy. International Cartographic Association, Commission II, Chairman E. Meynen. Wiesbaden: Franz Steiner Verlag. Keller, C.P. N.M. Waters (1991), Mapping Software for microcomputers. In: D.R.F. Taylor (red.), Geographic information Systems - The microcomputer and modern cartography. Modern Cartography, Volume One. Chapter 6, pp. 97-128. Oxford: Perga- mon Press. Koop, R.O. F.J. Ormeling (1990), New horizons in thematic cartography in the Netherlands: the National Atlas Information System. In: J.J. Harts; H.F.L. Ottens H.J. Schölten (red.), EGIS '90 ProceedingsVol. 2, pp. 614-623. Utrecht: EGIS Foundation. Koop, R.O. J.H.R. van der Schuit (1990), The prospects of desktop communication at the front end of a cartographic commu- nication System. EUROCARTO VIII, Libro de Communicaciones. NVK (1991), Kartografisch Woordenboek. Samengesteid door E.S. Bos, P.W. Geudeke, F.J. Ormeling, A.H. Sijmons G.F. Willems (Werkgroep Kartografische Terminologie). Amersfoort: Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Ormeling, F.J. (1992), Structuren voor traditionele en digitale atlassen. Kartografisch Tijdschrift 1992.XVIII.3, pp. 35-42. Raper, J.F. (1991), User interfaces. In: I. Masser M. Blakemo re (red.), Handling geographical information: methodology and Potential applications. Chapter 7. pp. 102-114. Harlow, Essex: Longman Scientific Technical. Sandford, H.A. 1985), Atlases, theirplace andpurpose: the school atlas. Paper presented at the California Map Society Society of University Cartographers Joint Conference, Los Ange les and San Francisco. Siekierska, E.M. D.R.F. Taylor (1991), Electronic mapping and electronic atlases: new cartographic produets for the informa tion era - The Electronic Atlas of Canada. CISM Journal ACSGC Vol. 45, No. l,pp. 11-21. Siekierska, E.M. (1991). Persoonlijke communicatie tijdens een bijeenkomst van de ICA Commissie National and Regional Atla ses in Bournemouth, September 1991. Smith, R.M. (1988), Electronic Atlas of Arkansas: design and operational considerations. Proceedings of the 13th International Cartographic Conference, Morelia, Mexico, 1987. Vol. IV, pp. 159-167. Aguascalientes, Mexico: Instituto Nacional de Estadistica, GeogratTa e Informätica. Wang, Ze-shen (1992), An expert System for cartographic symbol design. Dissertatie. Universiteit Utrecht ITC Enschede. KT 1994.XX.3 33

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 35