van de redactie Mercator en de atlaskartografie Het feit dat we atlassen maken is in eerste instantie aan drie kartografen te danken: Ptolemaios, Abraham Ortelius en Gerard Mercator. De eerste was een Griek die leefde in de tweede eeuw na Christus in Alexandrie, en die een hand- leiding schreef over de manier waarop men alle kennis over de (oude) wereld overzichtelijk in een kaartboek kon onder- brengen. Die kennis verdwijnt weer in de Middeleeuwen, totdat uit Byzantium vluchtende monniken de manuscripten van Ptolemaios (of Ptolemeus, zoals we hem later in het Westen zullen noemen) in de 14e eeuw naar Italie brachten. Het belang dat eraan gehecht werd was zo groot, dat deze handleiding een van de eerste boeken was die na de bijbel werd gedrukt (1472). Het werd daarbij voorzien van kaar- ten, getekend volgens de door Ptolemeus beschreven methode. In 1570 maakte de Vlaming Ortelius voor het eerst een uitgave met enkel moderne kaarten van de wereld, in de door Ptolemeus aangegeven volgorde, waarvoor hij de beste beschikbare kaarten als uitgangspunt gebruikte. Dat werk heet Theatrum Orbis Terrarum. In 1585 begint de Vlaming Mercator met de uitgave van een kaartenboek met kaarten die voor het eerst ook onderling vergelijkbaar wor den gemaakt door een uniforme kartering. Hij geeft zijn kaartenboek de titel Atlas, naar een mythische koning van Lybie die het hemelgewelf bestudeerde, en zieh daartoe ook met projecties bezighield. En die titel voor kaartenboeken is gebleven. Mercator is geboren in Rupelmonde, bij Sint- Niklaas (zijn ouders kwamen uit Duitsland), hij kreeg zijn opleiding op de 'middelbare school' in s-Hertogenbosch en aan de universiteit van Leuven (onder andere van de uit de Noordelijke Nederlanden afkomstige Gemma Frisius), en omstreeks 1551 verhuisde hij naar Duisburg, waar hij dacht hoogleraar te kunnen worden aan de aldaar te stichten uni versiteit. Zijn atlas en zijn uitgave van Ptolemeus zijn voor- al beroemd geworden vanwege de verspreiding die deze in vele edities vonden vanuit Amsterdam. Vele gebieden hebben dus bijgedragen aan en geprofiteerd van zijn kennis en roem, en dat wordt benadrukt op de vele manifestaties die dit jaar, 400 j aar nadat Mercator in Duis burg stierf, overal maar vooral in Belgie en Duitsland wor den gehouden. Dat Mercator, en niet Ptolemeus of Ortelius het meest tot de verbeelding spreekt komt mogelijk door zijn veelzijdigheid: naast landmeter en kartograaf was hij een hervormer van het handschrift (en heeft dus als eerste wat gedaan voor de kartografische communicatie), theo- loog, en bovendien wiskundig zo goed onderlegd, dat hij de projectie met wassende breedtegraden waarop routes längs een vaste kompasrichting als rechte lijnen op de kaart zicht- baar waren, voor een wereldkaart kon toepassen. Met die projectie, die niet altijd terecht op kaarten wordt gebruikt, wordt Mercator het meest geassocieerd. Maar zijn belang- rijkste bijdrage voor ons is de atlas, waar hij tot aan zijn dood mee bezig was. 5 KT 1994.XX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 7