berichten 7 Naamsveranderingen in Queensland De aansporingen van de Verenigde Naties orn ernst te maken met een stan- daardisering van geografische namen hebben ook in Australie gehoor gevon- den. Het Intergovernmental Committee on Surveying and Mapping (IGCSM), waarin de hoofden van de karterings- diensten van alle deelstaten en territoria en de directeur van de Hydrografische Dienst zitting hebben, heeft de verant- woordelijkheid voor de aardrijkskundige namen op zieh genomen. Daartoe werd het Committee Geographical Names Australia (AGNA) in het leven geroepen met de drievoudige taak: 1nationale richtlijnen te ontwikkelen voor de schrijfwijze van namen, 2. een naamlijst of Gazetteer voor geheel Australie samen te stellen onder vermelding van voor elk object de juiste ligging in deel- staat of territorium, kaartcoördinaten, Status enz., 3. een gemeenschappelijk Australisch standpunt te bepalen inzake vraagstukken waarmee de U.N. Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) zieh bezig houdt. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan deze vragen geeft het CGNA onder redactie van Brian Goodchild, P.O. Box 2, Belconnen ACT 2616, Australia, een nieuwsbrief uit met de titel Ausnames News. Het eerste nummer van deze kwartaaluitgave verscheen in maart 1994. Vooruitlopend op de activiteiten van de CGNA hebben Western Australia en Queensland besloten namen die aan het koloniale verleden herinneren en een racistische geest ademen aan te pakken. De regering van Queensland Steide in december 1993 een lijst van 165 namen samen die voor verandering in aanmer- king komen, bijvoorbeeld Blackfellow Creek (25 maal!), Nigger Creek (8), Black Gin Creek (Gin is een denigreren- de naam voor een inboorlinge), Cannibal Creek, Niggerhead Rock, Blackman's Boulder en Chinaman's Creek (29). De bevolking van Queensland is uitgeno- digd binnen twee maanden kritiek op de voorgestelde wijzigingen uit te oefenen en alternatieve namen voor te stellen, waarna het de bedoeling is de voorstel- len door het parlement van Queensland in 1995 als Place Names Bill te laten bekrachtigen. Door deze wet hoopt men het gebruik van van aboriginal namen te kunnen bevorderen en tevens in toekom- stige naamgeving meer aandacht te kun nen besteden aan de rol van vooraan- staande vrouwen. De reacties van de bevolking waren zoals verwacht ver- schillend. Door de diehards wordt ver- nietiging van Spören uit de pionierstijd als een onnodige knieval voor de oor- spronkelijke bevolking beschouwd. Ook wordt gepleit voor wederinvoering van namen gegeven door Duitse kolonisten die tijdens de Tweede Wereldoorlog werden veranderd. F.J. Ormeling sr. Seminar Managing Spatial Informa tion, juni 1994 Op 22 en 23 juni 1994 organiseerde de Norwegian Trade Council, een commer- ciele sectie van de Noorse Ambassade in Den Haag, een seminar in samenwerking met Sysdeco Innovation AS, voorheen bekend onder de naam SysScan Map ping AS in het Steigenberger Kurhaus Hotel in Scheveningen. Het thema voor 22 juni was Managing Spatial Informa tion en op 23 juni Command Control Communication Information Systems. Voor de eerste dag had u een uitnodiging gekregen via het KT. Hier volgt een kort verslag van de dagen en de thema's waarbij de (computer-)kartografie visu- eel een belangrijke rol speelde. Hoewel er meerdere nationaliteiten vertegen- woordigd waren beperk ik mij tot de Noorse presentaties. De eerste lezing werd gehouden door Alf Lind, Chief Engineer, Municipality of Oslo. De 45.000 mangaten, 1400 km waterleiding, 1500 km rioolleiding, 600 km stormwaterpijpleidingen en de 100 pompstations van Oslo kunnen goed in kaart worden gebracht, zoals de voor- beelden ons ook lieten zien. Daarnaast bestaan nog 30.000 constructietekenin- gen van publieke installaties. Voor het beheer van dit alles gebruikt men al 25 jaar verschillende GIS-oplossingen. Het Noorse GIS, Norwegian Geographie Information System, werd gepresenteerd door Olaf Stensen, Senior advisor, Nor wegian Mapping Authority. Bij deze lezing werd het duidelijk hoever men in Noorwegen is met de informatiesyste- men die natuurlijk ook een groot pakket kartografie in zieh hebben. De Noorse infrastruetuur geeft een geprogrammeerd beeld te zien en is kartografisch via het beeldscherm te volgen. Een referentie- station ontvangt via een GPS-satelliet gegevens, die worden verwerkt en gecor- rigeerd. Gegevens met betrekking tot energiedistributie, telecommunicatie en wegenregistratie worden verzameld en verwerkt in het NGIS (Noors GlS-sys- teem). Men kent in Noorwegen het GAB-sys- teem (Ground property - Address - Building System), een registratiesysteem zoals het kadaster, met 2,5 miljoen per- celen, 1,5 miljoen adressen en 0,5 mil joen gebouwen en dit is een publiekelijk open informatiesysteem opgebouwd tus- sen 1975 en 1993. Vanzelfsprekend kan via een interface op alle denkbare wijzen gebruik worden gemaakt van de infor- matie, zoals voor management and upda- ting, produktieplanning, markt-analyses, verkoop en distributie. Björn Taale Sandberg, Assistant Division Director, Norwegian Defence Communications and Data Services Administration, licht- te het gebruik van GIS in 'the NORwe- gian Command and Control Information System phase IT, ('NORCCIS IT) toe. Dit systeem wordt in combinatie met 'NORCCIS T gebruikt bij de Noorse defensie. Dit systeem, dat zowel voor luchtmacht, marine als landmacht wordt gebruikt, toont direct een kaartbeeld in combinatie met de gevraagde gegevens. KT 1994.XX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 9