De Internationale Hydrografische Organisatie - nieuwe trends in haar programma's A.J. Kerr Vanaf zijn begin bijna 75 jaar geledert kan de Internationale Hydrografische Organisatie IHOterugzien op een voortdu- rende groei, die beantwoordt aan de ontwikkeling van nieuwe technieken op het vakgebied. Op dit moment is de IHO zowel sterk betrokken bij zijn historische taak van het karteren van de oceanen als bij het verschaffen van standaarden voor nieu we technologie. Een belangrijk deel van het werk wordt uitgevoerd door deskundigen uit lidstaten, waardoor het secretari- aat, op het Internationaal Hydrografisch Bureau in Monacoin Staat is qua omvang en derhalve ook kosten een bescheiden organisatie te blijven. Trefwoorden: kaartproduktie; hydrografische kartografie; overzicht Inleiding Voor die lezers die de Internationale Hydrografische Orga nisatie (IHO) niet kennen is het nuttig om te beginnen met een körte beschrijving van deze organisatie en van haar doelstellingen. De IHO werd gevormd in 1921 (moitoret, 1971). Het is een inter-gouvemementale organisatie, maar geen instituut van de Verenigde Nahes. Op dit moment heeft de IHO 60 lidstaten, maar het aantal groeit nog voort- durend. Haar activiteiten worden bepaald door een interna tionale conventie, die in 1970 is bekrachtigd (ritchie, W J] Figuur 1. Locatie van het Internationale Hydrografische Bureau in Monaco (tevens de voorkant van het IHO Bulletin). Met toestem- ming van de Franse Service hvdrographique et oceanographique de la Marine. 1989). Voor dat moment stond de organisatie bekend als het Internationale Hydrografische Bureau (IHB), een naam die nu gereserveerd is voor het 21 man Sterke secretariaat van de IHO, dat gevestigd is in Monaco (figuur 1). Deze plezierige locatie is te danken aan een vriendelijk aanbod van Prins Albert I van Monaco, die een groot bevorderaar was van de mariene wetenschappen. De doelstellingen van de organisatie worden in haar con ventie beschreven (iho, 1992), en beogen te zorgen voor: de coördinatie van de activiteiten van nationale hydro grafische diensten; een zo groot mogelijke uniformiteit in zeekaarten en nautische documenten; het aanvaarden van betrouwbare en efficiente methoden voor het uitvoeren van hydrografische opnames en het verwerken daarvan; de verdere ontwikkelingen van de wetenschappen op het gebied van de hydrografie en van de technieken die gebruikt worden bij de beschrijvende oceanografie. Tenslotte, orndat dit een Nederlands tijdschrift is, is het interessant om aan te geven dat Nederland een van de oprichters was van de organisatie en dat een Nederlands marine-officier, kapitein-ter-zee Johan Marie Phaff een lid was van het eerste bestuur van het IHB. De werkprogramma's Om zijn doelstellingen te bereiken, heeft de IHO een aantal duidelijk te onderscheiden werkprogramma's ontwikkeld. Het eerste daarvan is dat van de GEBCO, de General Bathymetric Chart of the Oceans (bathymetrische kaart dieptekaart), een activiteit die geerfd is van Prins Albert I van Monaco in 1929. Het tweede werkprogramma is de standaardisatie van de zeekaarten, en hieraan is haar INTer- nationale zeekaartenprogramma verbonden. Een derde acti viteit is de overdracht van technologie en de opleiding. Het meest recent opgestelde werkprogramma heeft te maken met het vaststellen van standaarden op het gebied van de KT 1994.XX.4 9 Ijotmi-Toclnan Port de1 Foritvieille ypotn»» Saint ontvieille

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 11