WA l J J M 4 J 4 m- J. t W/W o REGION A REGION B Figuur 4. Detail van de specificaties voor de Internationale zeekaart, INT Chart 1, in de Engels/Nederlandse versie. hydrografische diensten zeekaarten van hetzelfde gebied op praktisch dezelfde schaal produeeerden (langeraar, 1969). Hij Steide een gemeenschappelijke inspanning voor om een uniforme wereldwijde serie zeekaarten te produceren. De IHO ging op die uitdaging in, en ontwikkelde eerst een serie kleinschalige zeekaarten op de schalen 1:10 miljoen en 1:3,5 miljoen, die samen de hele wereld bedekten. In 1972 werd er voorgesteld om dit werk door te trekken naar het gebied van de middel- en grootschalige zeekaarten (newson richardson, 1975; newson, 1983). Eind 1993 waren 79 kleinschalige en 288 middel- en grootschalige zeekaarten in deze serie voltooid (iho, 1993a). Uiteindelijk zal de serie uit ongeveer 3000 zeekaarten bestaan. Het pro- gramma begint nu, omdat men het nu eens is over het totale project en een aantal administratieve en financiele Proble men zijn opgelost, in een versnelling te komen. Tenslotte zal het project leiden tot een zorgvuldig ontworpen serie van zeekaarten die geschikt zijn voor de internationale zee- vaart en die geprodueeerd zijn volgens vastomlijnde inter nationale specificaties. Elektronische zeekaarten De activiteiten van de IHO op het gebied van de elektroni sche zeekaart zijn in de eerste plaats een logisch gevolg van haar doelstelling om uniforme standaarden in te stellen. Daarnaast past het echter ook goed in de doelstelling om de activiteiten van de nationale hydrografische diensten te coördineren. In 1984 begon de North Sea Hydrographie Commission van de IHO1 zieh zorgen te maken over de Sterke toename van zeekaartplotters of electronische zeekaarten, en over de invloed die dit zou kunnen hebben op het toekomstige werk van de hydrografische diensten. Het Steide een werkgroep in, onder leiding van weer een Nederlandse Chef der Hydrografie, schout-bij-nacht L.H. van Opstal, om dit ver- schijnsel te onderzoeken. De werkgroep presenteerde zijn bevindingen in 1986 (nshc, 1986). Daarop bracht de IHO de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) op de hoog- te van haar verontrusting. Dit leidde tot de vorming van een IMO/IHO 'Harmonizing Group', en tot de publikatie, een aantal jaren later, van een ontwerp-voorschrift, de Draft Performance Standard for Electronic Chart Display and Information Systems (ECDIS). Binnen de IHO zijn een ECDIS Committee en een aantal gespecialiseerde werk- groepen gevormd om speeifieke hydrografische zaken die met ECDIS te maken hebben, te bestuderen (kerr, 1990). In 1993 werden de Draft Performance Standards voor ECDIS goedgekeurd door de Subcommissie van de IMO belast met de veiligheid van de zeevaart, en sedertdien zijn ze ook goedgekeurd door de Maritieme Veiligheids Com- missie (Maritime Safety Committee). Op dit moment is de verwachting dat het ontwerp de uiteindelijke goedkeuring van de IMO zal krijgen als het wordt voorgelegd aan de IMO Assemblee in 1995. Veel onderwerpen op het gebied van de navigatie, de hydrografie en de kartografie zijn bestudeerd bij de ontwikkeling van deze standaarden. Twee zaken die daarbij extra aandacht kregen waren het actuali- seren van het digitale gegevensbestand en de kleuren en Symbolen die op het grafische beeldscherm gebruikt zouden worden. Met de ontwikkeling van Performance Standards for ECDIS hing ook de noodzaak samen om een bestand met digitale gegevens te ontwikkelen, en op zijn beurt vereiste dat ook weer de ontwikkeling van standaarden. De IHO vormde een Commissie voor de Uitwisseling van Digitale Figuur 5. Een elektronisch zeekaartsysteem. 12 KT 1994.XX4 Bakboordbetonning is rood met ev. cilindervormige toptekens Lichten zijn rood en hebben een karakter, anders dan Fl (2+1) fi Port-hand Marks are red with cylindrical topmarks (ifany) Lights are red and have any rhythm except Fl (2+1) R Hoofdvaarwater aan stuurboord Fl (2+1) -Ol R' '"'R Preferred Channel to üfämoärd Fl (2+1) R" Bakboordbetonning is groen met ev. cilindervormige toptekens Lichten zijn groen en hebben een karakter, anders dan Ft (2+1) G Port-hand Marks are green with cylindrical topmarks if any) Lights are green and have any rhythm except Fl (2+1) G Hoofdvaarwater aan bakboord Fl (2+1) G A Preferred Channel to Poir Fl (2t 1) 6' 55^(2+1) G- O Indien verlicht/if lit Stuurboordbelonning Is groen met ev. spitsvormige toptekens üchten zijn groen en hebben een karakter, anders dan Fl (2+1) G Starboard-hand Marks are green with conical topmarks C'f any) Lights are green and have any rhythm except Fl (2+1) G Indien verlieht/// lit Hoofdvaarwater aan stuurboord Fl(2+11 G* Wk Preferred Channel to GRS Starboard Fl (2+1) G boord FI (2+1) R" Stuurboordbetonning is rood met ev. spitsvormige toptekens Lichten zijn rood en hebben een karakter, anders dan Ft (2+1) R* Starboard-hand Marks are red with conical topmarks (if any) Lights are red and have any rhythm except Fl (2+1) R'

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 14