Van kaarten en atlassen naar GIS en multimedia voor kustbeheer M.A. Damoiseaux en Tj. van Heuvel De kustzone is niet alleen de ontmoetingsplaats tussen land en zee, maar ook een gebied waar veel gebruiksfuncties samen- komen zoals transport, recreatie, delfstofwinning, visserij, natuur en waterkering; functies die elkaar soms versterken en soms tegenwerken. Daarom is een integraal en duurzaam beheer noodzakelijk. Beheer dat zonder ruimtelijke informatie - meestal in vorm van kaarten - niet mogelijk is. Door nieuwe inzichten is het kustbeheer aan verandering onderhevig, wat wordt vertaald in nieuw beleid en is vastgelegd in nieuwe wetten. Hierdoor en door technische ontwikkelingen als automati- sering en GIS, neemt de behoefte aan ruimtelijke informatie toe en verändert ook de wijze waarop deze wordt ingewonnen, opgeslagen en gepresenteerd. Trefwoorden: GIS/LIS; overheidskartografie; achtergronden Als bewoners van de läge landen aan zee weten we alle- maal wat de kust is. Dat is immers het gebied op de grens tussen het land en de zee. Maar als we vragen hoe breed de kust is, wordt het moeilijker. Want hören kustwateren ener- zijds en kustduinen anderzijds nu wel of niet tot de kust? Vandaar dat weinig literatuur zieh waagt aan het geven van een definitie van kust. Wel worden de begrippen kustzone en kustlijn vaak nader gedefinieerd, maar ook niet op een- duidige wijze. Voor de een is de kustzone de strook waar de bodem duidelijk bei'nvloed wordt door de golfbeweging en het opspattend water; voor de ander is dit simpelweg het gebied tot aan de dieptelijn van -20 m of tot 3 of 12 mijl uit de laagwaterlijn. En de kustlijn is soms gelijk aan de gemiddelde hoogwaterlijn en soms de grens tot waar de zee bij stormvloed kan komen. In dit artikel zal geen poging worden gedaan om tot een sluitende definitie te komen. Bovenstaande is slechts bedoeld om aan te geven dat kust en kustzone rekbare begrippen zijn, die mede afhangen van de verschijnselen die men in relatie tot de kust wil weerge- ven. De kustzone kent vele gebruiksfuncties, met soms strijdige belangen. Het is een economisch belangrijke zone vanwege de scheepvaart en daarmee samenhangende havens en ande re infrastruetuur, vanwege de visserij en vanwege de delf stofwinning (gas-, olie- en zandwinning). Er vinden militai- re activiteiten plaats en er wordt afval geloosd. Maar het is ook een gebied met belangrijke natuurwaarden, zowel op land als in zee. En de kustzone is voor velen tevens een geliefd recreatiegebied. Maar boven alles liggen in de kust zone de duinen en dijken die ons land moeten beschermen tegen stormvloeden vanuit zee. Door de vele functies zijn ook meerdere instanties bij het beheer van de kustzone betrokken. Het algemene beheer door gemeenten en provin- cies gaat tot I km uit de laagwaterlijn. Tot daar reiken dus ook de Streek- en bestemmingsplannen. De waterkerende duinen en dijken zijn deels in beheer bij waterschappen en deels bij Rijkswaterstaat. Deze laatste is ook verantwoorde- lijk voor de handhaving van de kustlijn. De Hydrografische Dienst, onderdeel van het Ministerie van Defensie, heeft zijn eigen taak in de zorg voor de veilige vaart door het uit- geven van kaarten en andere publikaties hierover. Het beheer van de kust is de laatste jaren in beweging door een aantal nieuwe ontwikkelingen. Zo is er een verhoogde aandacht voor de veiligheid van de scheepvaart en dan niet meer alleen met het oog op de zeevarenden, maar ook om rampen te voorkomen die mensen en dieren aan de kust bedreigen. Tevens moet ingespeeld worden op de verwach- te zeespiegelstijging. Verder is het integraal waterbeheer en de daarmee samenhangende watersysteembenadering ook van toepassing op de kustwateren. Daarbij wordt gestreefd naar een duurzame ontwikkeling, onder meer door het instellen van milieuzones waarin verontreiniging en versto- ring door bepaalde gebruiksfuncties zoveel mogelijk wordt tegengegaan. En voor de primaire waterkering is gekozen voor een dynamisch handhaven met veel aandacht voor natuurlijke processen, echter zonder de veiligheid in gevaar te brengen. Om zoveel activiteiten via meerdere instanties in goede banen te leiden, is veel ruimtelijke informatie in de vorm van kaarten, nota's en rapporten nodig. Voor een eerste overzicht hiervan wordt verwezen naar de uitgebreide lite- ratuuroverzichten in de Wadatlas (1989), de Noordzee- Atlas (1992) en het Beheersplan Rijkswateren (1993). In dit artikel wordt getoond hoe ontwikkelingen in zowel techniek als in beleid van invloed zijn op de aard van de benodigde ruimtelijke informatie voor kustbeheer en de wijze van ver- werking en presentatie daarvan. Dit wordt gedaan aan de hand van een aantal voorbeelden uit de praktijk van Rijks- waterstaat. Kustmetingen Rödingen Zowel voor scheepvaart en visserij als voor beheer en onderhoud van een veilige kustlijn zijn kaarten met diepte- KT 1994.XX.4 23

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 25