oppervlakte van 4 bij 4 km bestrijken. De kaarten bevatten de volgende informatie (figuur 3): een Landsat-beeld in kleur (uitgaven 1992 en 1993) of een topografische kaart (uitgave 1994) als ondergrond; de raaien waarlangs de jaarlijkse kustmetingen worden uitgevoerd: de Jarkus-raaien als gele streeplijn en de Rijksstrandpalenlijn als blauwe lijn. Zij zijn genum- merd volgens een decameter-stelsel; de basiskustlijn als een rode lijn; de trend in de kustontwikkeling, weergegeven met staafdiagrammen evenwijdig aan de kustlijn. De hoogte van de staaf geeft de trend in meters per jaar aan. Een positieve trend betekent dat de kust aangroeit en wordt daarom in zeewaartse richting getekend. Een negatieve trend duidt op achteruitgang en wordt daarom in land- waartse richting getekend; het verschil tussen de te toetsen kustlijn en de basiskust lijn. De te toetsen kustlijn wordt berekend uit de actuele kustlijn en de trend daarin. Wanneer deze landwaarts van de basiskustlijn ligt, is het verschil negatief en wordt de trend voor de betreffende raai in rood gete kend. Rood betekent dus dat de norm wordt overschre- den en er maatregelen getroffen moeten worden. Een positief verschil wordt groen weergegeven; op de raaien waar in 1994 zandsuppleties zijn gepland, is een gele stip getekend (alleen uitgave 1994). De kustlijnkaarten worden met behulp van Arc/Info ver- vaardigd. De kaart Nederlandse Kustwateren schaal 1:100.000 van Rijkswaterstaat is in 1984 begonnen met het noordblad Waddenzee (herzien in 1993). In 1988 verscheen het mid- denblad Hollandse Kust (figuur 4) en in 1992 werd de Serie voltooid met het blad Delta. Deze kaartserie is voortgeko- men uit kaarten van de Waddenzee van 1973 en 1976. Het is een topografische overzichtskaart in kleur met een gede- tailleerd dieptelijnenpatroon, veel waternamen en topografi sche dementen op of nabij de kust zoals pijpleidingen en gas- en olieplatforms in zee, dijken, duinen, lozingspunten (sluizen en gemalen), vuurtorens en windturbines. Het noord- en middenblad zijn nog geheel handmatig vervaar- digd; voor het zuidblad is gebruik gemaakt van een Scitex- systeem. Hierdoor was het mogelijk om gelijktijdig een aangepaste versie van het zuidblad voor de directie Zeeland van Rijks waterstaat te maken. De kaart wordt veel gebruikt als wandkaart. maar ook als algemeen orientatiemiddel aan boord van schepen. Het project Kustgenese is in 1985 opgestart met als doel een prognose te maken van de kustontwikkeling in de körnende 200 jaar en kennis te verwerven over de sturende fysische processen hierin. In het kader van dit project zijn KT 1994.XX.4 Mtfulp»« Figuur 3. Kustlijnkaarten, uitgave 1992 en 1994 verkleind 27

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 29