vinden toepassing in het kustonderzoek en advieswerk; maar ook bij operationele diensten voor stormvloedwaar- schuwing en olievlekbestrijding. De Engelstalige Transport Atlas (1987) van de zuidelijke Noordzee geeft informatie over de verspreiding in de Noordzee van door Engelse, Nederlandse en Duitse rivieren aangevoerde watermassa's en daarin aanwezige Stoffen (figuur 7). Deze verspreiding is berekend met behulp van numerieke modellen. De atlas heeft een wat ongebruikelijk formaat van 30 x 30 cm en telt 33 bladzijden, waarvan 22 met eenvoiidige kleurenkaarten van de zuidelijke Noordzee op schaal 1:2,5 en 1:5 miljoen. Hierop is het gemiddeld spreidingspatroon per rivier voor diverse windrichtingen en snelheden weergegeven. Speciale vermelding verdient de 5.25" diskette bij de atlas, waarmee de gebruiker zelf diver se Varianten van instroom kan doorrekenen en op het beeld- scherm weergeven, desgewenst in EGA-kleuren. Naar hui- dige maatstaven is de resolutie bij weergave te laag en ontbreekt iedere animatie, maar de nadruk lag ook toen al op de modelkant. Destijds was deze atlas zijn tijd ver voor- uit, doch hij heeft helaas niet de bekendheid gekregen die hij verdiende. De Wadatlas (1989) biedt een handzaam overzicht van de bestaande kennis van de Waddenzee op het gebied van bodem, water, lucht, activiteiten en ruimtegebruik, onder- zoek, bestuur en beheer, aangevuld met uitgebreide litera- tuurverwijzingen. De atlas heeft een liggend A4-formaat en bevat 81 kaarten in kleur, alle op schaal 1:690.000. Over de opzet, inhoud en produktie is al eerder in dit tijdschrift ver slag gedaan (damoiseaux, de kuyper vroom, 1990). Bij de Start in 1987 is het gebruik van een GIS wel overwogen, maar afgewezen uit vrees dat dit veel meer tijd zou kosten. Bovendien boden de toenmalige GIS-programma's geen goede presentatiemogelijkheden. De Wadatlas is een trendsetter geweest voor snelle kaart- vervaardiging op Apple Macintosh Computers met Free- Hand tekenprogrammatuur. En hoewel niet te vergelijken met GIS, is toch meervoudig gebruik van data mogelijk. De grafische bestanden zijn snel aan te passen voor nieuwe publikaties. Hierdoor zijn al veel atlaskaarten in meer of minder gewijzigde vorm in nieuwe nota's en rapporten terechtgekomen. De Noordzee-atlas (1992) is wat betreft opzet en uitvoering vergelijkbaar met de Wadatlas, maar heeft een wat längere voorgeschiedenis. Medio 1985 is al een werkgroep van start gegaan en in 1987 was een dummy gereed met kaarten op 3 schaalniveaus: de Noordzee 1:5 miljoen, het Nederlands Continentaal Plat 1:2 miljoen en de Nederlandse Kust 11,5 miljoen, alle op A4-formaat en deels in kleur. Maar toen zijn de werkzaamheden stopgezet, omdat de directie Noordzee liever alle inspanning wilde richten op de bouw van een GIS, genaamd MARIS. Naar aanleiding van het verschijnen van de Wadatlas is het werk begin 1990 weer opgepakt, nu door de ICONA (Interdepartementale Coördi- natiecommissie voor Noordzee-aangelegenheden). Voor de 96 kaarten is de eerder uitgewerkte opzet gebruikt, maar de produktie vond uiteraard plaats op Apple Macintosh/Free- Hand Systemen en alle kaarten zijn in kleur uitgevoerd. Er is tevens een Engelstalige versie vervaardigd. Ook van de Noordzee-atlas zijn al de nodige kaarten hergebruikt. Nota's en rapporten De waterstaatszorg en dus ook het kustbeheer is op hoofd- lijnen vastgelegd in de Waterstaatswet 1900 en nader uitge- werkt in een aantal specifieke wetten, zoals de Wet Veront- reiniging Oppervlaktewateren, de Wet op de Waterhuis- houding en de Ontwerp-wet op de Waterkering. Op grond van deze wetten moeten iedere 4 of 5 jaar bepaalde beleids- en beheersplannen worden opgesteld. De beleidsplannen - meestal nota genoemd - zijn een al vele jaren gebruikt ins- trumentarium. Ze geven de Strategie voor de körnende periode en zijn gericht op het bereiken van bepaalde doelen daarin. De beheersplannen zijn een relatief nieuw verschijn- sel en geven aan welke concrete maatregelen er worden getroffen en welke middelen worden ingezet om het doel te bereiken. Het lijkt erop, dat met de komst van de beheers plannen het aantal kaarten in de beleidsplannen afneemt. Zo telde de tweede nota waterhuishouding, getiteld De Water- huishouding van Nederland (1984) 250 bladzijden, waarvan 42 met kaarten (bijna 17%), deels in kleur en 2 losse kaar ten op schaal 1:600.000 in kleur. De inhoud richtte zieh voornamelijk op het beheer van het zoete oppervlakte- en grondwater. De Derde Nota Waterhuishouding (1989) omvat 295 bladzijden waarvan slechts 20 met kaarten in kleur (bijna 7%) en zonder losse overzichtskaart. In deze nota wordt wel ruim aandacht besteed aan de zoute wateren en de kust. Het Beheersplan voor de Rijkswateren (1993) voor de periode 1992-1996 telt 250 bladzijden, waarvan 77 met kaarten (ruim 30%). De meeste kaarten geven Nederland in zijn geheel weer, inclusief de kustwateren, op schaal 11,7 miljoen. Daarnaast zijn er elf detailkaarten en een viertal overzichtskaarten op kleinere schaal (van onder meer het Nederlands Continentaal Plat), alle in kleur en op A4-for- maat. Bijna een atlas dus, maar vergeleken met de Wadatlas en Noordzee-atlas minder inventariserend en met meer aan dacht voor funktietoekenningen en doelstellingen. Het KT 1994.XX4 Figuur 7. Transport Atlas: berekening van de verspreiding in de Noordzee van alleen door Rijn en Humber aangevoerde opgeloste Stoffen. 30

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 32