beeld van de hydrografische kaarten op film een SECMA- plotter aangeschaft (een laser-foto-rasterplotter). In 1990 is daarmee als eerste de hydrografische atlas 1811 tot en met de vervaardiging van deelnegatieven geautomatiseerd tot stand gekomen. De SECMA-plotter werd in 1991 opge- volgd door een grotere versie waarmee ook zeekaarten kun- nen worden geplot. De hoge onderhoudskosten en de opkomst van bedrijven die plotdiensten aanbieden leidden in 1993 tot het besluit het plotten op films uit te besteden en de plotter af te stoten. Tot op heden is de produktie van 3 hydrografische atlassen (26 kaartbladen) volledig geauto matiseerd en de andere 5 hydrografische atlassen zullen spoedig volgen. De automatisering van de produktie van de hydrografische kaart heeft voorrang gekregen boven de automatisering van de zeekaart, onder andere omdat de hydrografische kaart een vaste verschijningsdatum heeft en de ontwikkeling van de elektronische zeekaart in internatio- naal opzicht complex is. ECDIS Onder ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) wordt een systeem verstaan, waarbij ten behoeve van de navigatie aan boord zeekaartinformatie en de positie van het schip op een beeldscherm zichtbaar wordt gemaakt. In 1988 werden 3 zeekaarten gedigitaliseerd en geleverd aan de Noorse Hydrografische Dienst ten behoeve van het 'North Sea ProjecfDoor samenwerking van de hydrogra fische diensten van de landen rond de Noordzee ging een Noors schip proefvaren met kaarten van de Noordzee op een beeldscherm. Dit vond plaats in het kader van de ECDIS-ontwikkelingen zoals die door de Internationale Hydrografische Organisatie (IHO) te Monaco worden gecoördineerd. In 1991 werd door samenwerking met de Nederlandse firma Rietschoten en Houwens (R H), die gespecialiseerd is in het ontwikkelen en plaatsen van scheepssystemen, aan boord van 'Hr.Ms. Buyskes' proefge- varen met een ECDIS-prototype. De Nederlandse Hydro grafische Dienst heeft dus daadwerkelijk bijgedragen aan de ontwikkelingen en participeert nog steeds in diverse commissies en werkgroepen van de IHO. Voor meer infor- matie over ECDIS wordt verwezen naar het artikel van Kerr eiders in dit tijdschrift. Daaruit blijkt dat het tijd vergt voor- dat internationaal overeenstemming wordt bereikt over de invoering van ECDIS als vervanging van de papieren zee kaart. Hoewel sommigen enige jaren geleden dachten dat de elektronische zeekaart snel zou zijn ingevoerd, is de ver- wachting nu dat de papieren zeekaart nog minstens lOjaar zal worden geproduceerd. Door de Dienst is dan ook het besluit genomen niet langer meer te wachten met de auto matisering van de produktie van de papieren zeekaart. Kaartenkamercorrecties Bij de Dienst der Hydrografie is de automatisering op alle afdelingen doorgedrongen. Het voert te ver om al de ont wikkelingen te beschrijven, de belangrijkste zijn hierboven aan de orde geweest. Nog vermeldenswaard is het 'stand alone' systeem waarmee correcties op papieren kaarten kunnen worden uitgevoerd. Het Kaartenkamercorrectiesysteem is in 1988 operationeel 42 geworden. Als een kaart is gedrukt zal dit papieren exem- plaar ten behoeve van de veilige navigatie moeten worden bij gewerkt met de meest actuele informatie (zie ook het artikel van Witteveen eiders in dit tijdschrift). Dit gebeurde voorheen met de hand en dat was een tijdrovend werk, omdat dezelfde correctie vele malen op de kaartexemplaren moest worden uitgevoerd. Met het Kaartenkamercorrectie systeem wordt een wijziging eenmaal in het systeem (een PC met grafische Software) gebracht (zie figuur 3). Bij vraag naar een bepaalde kaart worden alle wijzigingen voor die kaart geplot op de gedrukte kaart met behulp van een Wild A10 tekenplotter, vanzelfsprekend na zorgvuldig posi- tioneren van de kaart. Zodoende kunnen kaarten snel actu- eel worden gemaakt voordat ze de deur uitgaan. Nieuwe ontwikkelingen Randvoorwaarde De huidige (personele) produktiecapaciteit van de Dienst der Hydrografie is voldoende voor de produktie van de papieren nautische publikaties. Die papieren produkten zul len nog vele jaren gepubliceerd worden. Toch geschiedt de informatietoelevering en -uitwisseling in toenemende mate digitaal. De benodigde extra capaciteit ten behoeve van het leveren van digitale produkten is bij de Dienst niet aanwe- zig en zal vanwege bezuinigingsoperaties bij Defensie ook niet worden verkregen. De extra capaciteit zal moeten komen uit een reorganisatie van de Dienst en verdere auto matisering van de vervaardiging van de papieren produkten. Daarvoor zijn, zoals uit het voorgaande blijkt, de eerst schreden gezet, maar dat is niet voldoende. Planontwikkeling Steeds verdergaande ontwikkelingen in de informatica maken het mogelijk de produktieprocessen doelmatiger en efficienter in te richten. Reorganiseren vergt echter een gedegen planontwikkeling. Was in het begin de automatisering van de kartografische produktie een soort mechanisering van het handmatige werk, tegenwoordig behoort vanuit informatiekundig oog- punt veel meer naar de organisatorische aspecten te worden gekeken. Daartoe is bij de Dienst een informatieplan ver- vaardigd en heeft een 'Bussiness Process Redesign' (BPR) plaatsgevonden. Informatieplan Het belangrijkste uitgangspunt voor het informatieplan is dat de Dienst der Hydrografie in een periode van 3 jaar het huidige produktieproces volledig automatiseert. Als gevolg hiervan kan dan enerzijds worden voldaan aan de eis van de verwerking en uitwisseling van digitale informatie; ander- zijds wordt binnen de huidige organisatie ruimte geschapen om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar digi tale produkten. Het Informatieplan Hydrografie beschrijft het migratiepad van de huidige naar de nieuwe situatie. Daarvoor is eerst een bedrijfsmodel gemaakt. In het bedrijfsmodel zijn alle produktieprocessen beschreven. Op basis van analyse van het model kon een optimale informa- KT I994.XX4

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 44