van de Electronic Nautical Chart (ENC) zelf uitvoeren. Deze ENC kan dan volgens de IHO-standaarden de basis zijn voor wereldwijde elektronische navigatiesystemen (zoals ECDIS). Voor de ontwikkeling van het optimale systeem wordt ook een periode van 3 jaar ingeschat, zodat de totale ontwikke ling 6 jaar zal duren. Het 'Business Process Redesign' Voor de uitvoering van het informatieplan is een aantal pro- jecten gedefinieerd. Een van de projecten is de 'Herstructu- rering Produktie Organisatie'. Een fase uit dit project is het 'Herontwerp van de Produktieprocessen', dat als basis dient voor de werkwijze bij produktie. de automatisering van de produktie en herstructurering van de organisatie van de Dienst. Bij het herontwerp van de processen is de zoge- naamde 'Business Process Redesign' (BPR) methodiek gehanteerd. BPR is een recent ontwikkelde methode, die expliciet gericht is op het verbeteren van organisaties. Het BPR-rapport over de Hydrografische Dienst, dat augustus 1994 is versehenen, geeft aan waar de veranderingen in de Dienst voomamelijk zullen ingrijpen. Zo zullen de verschil- lende produktieprocessen worden samengevoegd tot een procesketen. De consequenties zijn een betere consistentie, verkorting van de doorlooptijd en een vermindering van de benodigde capaciteit. De produktieketen bestaat uit twee Segmenten. Het eerste segment betreft inwinning, verifica- tie en controle, bewerking, verwerking, opslag en beheer van gegevens. Het tweede segment betreft verdere verwer king van gegevens ten behoeve van de samenstelling en presentatie van de produkten. Organisatorisch gezien bete- kent het dat er twee afdelingen, ieder met eigen verant- woordelijkheden, gevormd moeten worden: de afdeling Gegevens Inwinning en Beheer (GIB) en de afdeling Pro duktie. De nu bestaande afdelingen zoals Zeekaarten, Hydrografische kaarten, boekwerken en BaZ zullen dus worden gei'ntegreerd in de twee nieuwe afdelingen. Dit is een moeilijk karwei, maar noodzakelijk om de digitale en internationale ontwikkelingen het hoofd te kunnen bieden. Slot Met dit verhaal over de automatisering bij de Dienst der Hydrografie in het verleden en de groei naar een informa- tiesysteem in de nabije toekomst, hoop ik te hebben aange- geven dat de Dienst met zijn tijd meegaat. Bij uitvoering van de plannen kan de Dienst der Hydrografie ook na het jaar 2000 aan de nationale en internationale verplichtingen voldoen: zorgdragen voor een veilige navigatie op het water door middel van publikaties en adviezen. KT 1994.XX4 Noot Ir. A.J. Laiesse is vanaf 1989 werkzaam bij de Dienst der Hydro grafie (Badhuisweg 167, 2527 JN Den Haag, tel. 070-3162809) als hoofd van de afdeling Automatiseringsontwikkeling. Literatuur BPR 1994), Den Haag: Dienst der Hydrografie. Essen, R. van (1988), THOR de database van de Dienst der Hydrografie. Neerslag van een stage in het kader van de Studie kartografie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Informatieplan (1993), Den Haag: Dienst der Hydrografie. Met Lood en Lijn, (1974), Den Haag: Dienst der Hydrografie. Jaarverslagen (1977-1993), Den Haag: Dienst der Hydrografie. 44

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 46