Plattegrond Universiteitscentrum 'De Uithof M.J. van den Berg M.W.H. van Elk In het voorjaar van 1994 kreeg het Kartografisch Laboratorium van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen (Universiteit Utrecht) het verzoek om een nieuwe plattegrond te vervaardigen van het Universiteitscomplex 'De Uithof, gecombineerd met een kaart waarin de bereikbaarheid vanafhet centrum van Utrecht naar 'De Uithof' tot uitdrukking wordt gebracht. De kaart is als bijlage bij dit nummer gevoegd. Trefwoorden: kaartproduktie; kaartredactie; praktijk De plattegrond van het Universiteitscomplex 'De Uithof wordt uitgegeven door de afdeling In- en Externe Betrek- kingen (IEB) van de Universiteit Utrecht en vormt een bij lage bij de jaarlijks uit te geven 'Universiteitsgids'. De gids met de plattegrond wordt jaarlijks aan alle medewerkers van de universiteit toegezonden. Verder worden losse plat- tegronden op verzoek aan bezoekers toegezonden. Voorals- nog wordt de kaart niet onder Studenten verspreid. Het ontwerp Openbaar vervoer Bij het ontwerp is er van uitgegaan dat 'De Uithof op de drie gebruikelijke manieren van transport bereikt kan wor den: per openbaar vervoer, per auto of per fiets. Wat betreft het openbaar vervoer zijn alleen die lijnen opgenomen die door 'De Uithof gaan of 'De Uithof als eindbestemming hebben. Bij de begin- en eindhaltes zijn alle lijnnummers opgenomen die bij de aangegeven halte vertrekken of arri- veren. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen stadsvervoer en streekvervoer. Aan de rand van de kaart worden eindbe- stemmingen gegeven van lijnen die van de kaart aflopen. Auto Voor personen die met eigen vervoer naar 'De Uithof wil len reizen is op de binnenstad-plattegrond een klein omge- vingskaartje van Utrecht opgenomen waar de ligging van 'De Uithof ten opzichte van de omliggende snelwegen wordt weergegeven. De doorgaande autoroutes binnen de stad Utrecht zijn met een lichtgele kleur aangegeven. Een- maal gearriveerd in 'De Uithof kan de automobilist kiezen uit diverse parkeermogelijkheden dichtbij het te bezoeken gebouw. Fiets Omdat veel bezoekers van 'De Uithof de fiets als vervoer- middel kiezen zijn alle fietspaden die gescheiden van het autoverkeer zijn aangelegd in de kaart opgenomen. In 'De Uithof aangekomen kan de fietser gebruikmaken van tal van overdekte fietsenstallingen. Alleen overdekte fietsen- stallingen zijn in de kaart opgenomen. Het register Om instellingen, organisaties en diensten van de universi teit te kunnen vinden is uitgegaan van een register. Het register is onderverdeeld in faculteiten, centrale bestuurs- diensten en overige diensten, instellingen en organisaties. De vet gedrukte naam van een dienst of instelling is terug te vinden op de plattegrond. Er is niet gekozen voor een sys- teem waar met nummertjes in de kaart of met coördinaten naar een bepaalde locatie gezocht moet worden, maar voor een visueel zoeksysteem. De plattegrond van het universi teitscentrum is in verschillende kleurvlakken onderver deeld. Voor de naam van de dienst of instelling in het regis ter Staat een gekleurd blokje dat aangeeft in welk kleurvak gezocht moet worden. Als de instelling in het centrum is gelegen is het blokje zwart gekleurd en refereert zo aan de centrumkaart. Om de gebruiker naar de ingang van het gebouw te loodsen zijn in de kaart alle ingangen met huis- nummers aangegeven. Door dit systeem ontstaat er een unieke combinatie van kleurvlak, straatnaam en huisnum- mer waardoor vergissen niet meer mogelijk is en men exact op de plaats van bestemming komt. Thuis kan de toekom- stige bezoeker zieh al een goed beeld vormen hoe en op welke wijze de bestemming bereikt kan worden en op welke plaats het gebouw betreden kan worden. Kaartvervaardiging De kaart is vervaardigd op een Apple Macintosh Quadra 650 met behulp van het illustratiepakket FreeHand 3.1. De ondergrond is gescand en vervolgens in het tekenpakket gei'mporteerd om als ondergrond te dienen voor het digitali- seren van gebouwen en wegen. De kaart werd belicht op een Agfa SelectSet 7000 met een resolutie van 1000 lijnen per cm en een rasterfijnheid van 70 lijnen per cm. KT 1994.XX.4 45

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 47