om schap aan maandenlange conferenties gepaard met bronnenstudie om het gebied volgens eigen inzichten in te rich ten; de nieuwe atlas werd dan ook niet gebruikt. Omdat naar de mening van de producen- ten, gezien de huidige onrust op de Bal kan, de inhoud van de atlas weer actueel is, werd tot produktie van een facsimile- uitgave besloten. De atlas is gebaseerd op officiele volkstellingen van rond 1930, en veel van de geboden thema's zijn niet opgenomen in Breu's Atlas der Donauländer, gebaseerd op volkstellin gen uit 1970 en 1980; met name de min- derheden en de agrarische produktie zijn toen niet zo uitgebreid geinventariseerd. De Atlas of Central Europe toont niet alleen het gebied van het huidige Honga- rije of het Hongarije van voor de Eerste Wereldoorlog, maar een groot deel van Centraal Europa, tussen Karpaten en Adriatische Zee, en van Leipzig tot de Turkse grens. Doel van de atlas was indertijd om de geografische, demografi sche en economische omstandigheden van Centraal Europa aan te geven. Dat is kartografisch zeer verantwoord gebeurd; de kaarten bieden een goed overzicht, de gegevens zijn zeer uitgebreid gedocu- menteerd, en het is een prestatie geweest om al die gegevens, uit 10 landen, met drie verschillende alfabetten, onder een noemer te krijgen. Alleen voor Albanie, waar Breu 40 jaar later in zijn Atlas der Donauländer ook witte plekken hield, staan soms vraagtekens. De atlas is in zoverre een produkt van zijn tijd, dat wat meer de nadruk gelegd wordt op de Hongaarse positie, als expo- nent van het westen; er is bijvoorbeeld een prachtige negatieve correlatie in beeld gebracht van de verbreiding van het westerse christendom en van het analfabetisme; zo ook een positieve cor relatie tussen hoog geboortecijfer en hoog percentage Slavische bevolking. Daarnaast worden met een kaartje van de ouderdom van de grenzen (Zevenburgen was in 1919 al bijna 1000 jaar Hongaars) de Hongaarse Claims nog extra onder- steund, voozover de kaarten van de per- centages van de verschillende taalgroe- pen dat al niet deden. Van de 171 kaarten gaan er 14 over geografie en geologie (ze geven basisin- formatie over het gebied); 20 over het klimaat; 60 over de bevolking en diens karakteristieken, zoals taal, godsdienst en beroep; 43 over landbouw en veeteelt; 6 over mijnbouw en industrie (dat geeft al aan hoezeer dit deel van Europa voor de oorlog nog agrarisch was), 22 over verkeer, vervoer en handel, en 6 zijn gewijd aan overige thema's. Een atlas die op het eind van de oorlog vervaardigd is in een frontgebied werd natuurlijk op siecht papier gedrukt met gebrekkige technieken (in dit geval met het Rotaprint procede). Door het grote aantal medewerkers bleek er ook geen eenheid te zijn in de basiskaarten; bovendien veranderde de politieke inde- ling van Centraal Europa in de loop van de produktietijd. Dat leidde ertoe dat de verschillende kaarten niet steeds opti- maal met elkaar te vergelijken waren. De facsimile-uitgave bood de mogelijkheid om dat te redresseren. Er zijn nu nieuwe basiskaarten (van de hydrografie en van de administratieve indeling) vervaardigd, en die zijn digitaal, door de bij een bepaalde classificatie hörende gebieden aan te 'klikken', ingevuld. De huidige stand van de techniek liet een veel uitge- breider kleurgebruik toe (de oorspronke- lijke atlas was alleen in het blauw, met verschillende arceringen) - en daardoor is de atlas, wat normaal bij facsimiles niet voorkomt, veel beter te lezen en te gebruiken dan het origineel. Aan de clas- sificaties zelf is niets veranderd - dat kon ook niet, want de uitgangsgegevens waren niet meer beschikbaar. Alle kaarten zijn nog vergezeld van de verklärende teksten uit 1944. De beschrifting van de kaarten zelf is in het Hongaars; er werd in 1944 tegelijk met de Engelse namelijk ook een Hongaarse editie gedrukt. Het is jammer dat er geen register van de gebruikte plaatsnamen met hun officiele huidige equivalenten is opgenomen; in het besproken exemplaar ontbraken twee van de aangekondigde 171 kaarten; het commentaar erop was wel aanwezig. AI met al is deze Atlas of Central Euro pe een indrukwekkende prestatie voor een universitair instituut (dat nooit een echte produktie-omgeving biedt!), goed uitgevoerd, en een bewijs voor de bruik- baarheid van de inzet van digitale tech nieken voor facsimile-doeleinden. F.J. Ormeling Beeidend Onderzoek en Ontwerp Grafische en Typografische Vormgeving Kartografie Computer Ondersteund Visualiseren Interaktieve Presentatie Systemen Kartografie Redaktie Ontwerp Produktie VRTI Design Bezuidenhoutseweg 125 2594 AE Den Haag Tel.: 070-382 44 50 1 Fax: 070-347 84 99 52 KT 1994.XX.4

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 54